Oto przed Wami kolejny odcinek wiadomości ze świata Debiana. W imieniu zespołu tłumaczy zapraszam do lektury.

Witaj w trzydziestym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Oferta hostingowa dla dwóch istotnych maszyn Debiana wygasła i zostały one tymczasowo przeniesione do HP, czego wynikiem był czasowy brak dostępu do kilku usług. Lars Wirzenius poinformował, że piuparts, narzędzie do testowania pakietów Debiana, zostało dodane do archiwum.
Greylisting dla hostów Debiana. Santiago Vila chciałby aby projekt rozważył używanie greylistingu, techniki opóźniania przyjęcia poczty, na serwerach należących do projektu Debian. Rich Walker wyjaśnił, że niektóre serwery pocztowe nie radzą sobie z takimi opóźnieniami. Florian Weimer dodał, że programy spamerskie, instalowane na hostach zombie, które są blokowane przez greylisting, prawdopodobnie zostaną poprawione w przyszłości, czyniąc greylisting nieskutecznym. Marc Haber zaznaczył, że exim przetwarza kolejkę co 30 minut, co byłoby znaczącym opóźnieniem dla wielu użytkowników.
Ustawianie polityki taktowania procesora. Mattia Dongili rozważał ustawianie domyślnego przełącznika częstotliwości procesora w trakcie startu systemu na etapie rc.S tak, by polityka taktowania była ustawiana we wczesnym procesie startu systemu. Bernd Eckenfels wyjaśnił, że takie wcześniejsze ustawianie w trakcie startu systemu nie pomoże, ponieważ ograniczanie częstotliwości procesora podczas startu nie jest użyteczne, a krótkotrwałe działanie procesora na pełnych obrotach nie wyczerpie baterii.
Potencjalne nadużywanie debconfa. Jörg Sommer zapytał czy używanie debconfa do pytania o domyślny wygląd edytora byłoby nadużyciem. Hamish Moffatt zastanawiał się, czy takie pytanie jest niezbędne, gdy istnieje sensowne ustawienie domyślne. Petter Reinholdtsen zaproponował użycie niskiego priorytetu (low), ale wtedy zadawanie tego pytania w zasadzie traci sens.
Automatyczne generowanie haseł. Olaf van der Spek zastanawiał się jak powiadomić administratora o nowo wygenerowanym haśle dostępu do daemona w jego systemie. Najlepszą metodą, zgodnie ze wskazówką Johna Haslera, byłoby prawdopodobnie zapisanie hasła w pliku konfiguracyjnym w /etc i zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem przez użycie sensownych uprawnień.
Propozycja dotycząca dystrybucji wieloplatformowej. Nikita Youshchenko zapytał o stan propozycji dystrybucji wieloplatformowej. Nie jest ona co prawda niezbędna do obsługi portu dla czystego amd64, który zostanie włączony do Debiana, ale jest wymagana, aby wspierać sparc64, s390x, mips64, mipsel64 czy powerpc64. Planowane jest zapewnienie tylko ograniczonej liczby pakietów natywnie obsługujących tryb 64-bitowy na tych architekturach zamiast całego archiwum.
Czcionka w logo Debiana. Andreas Tille zastamawiał się, czy czcionka użyta w logo Debiana jest dostępna również jako czcionka dla TeX-a oraz czy mogłaby zostać użyta w znaku „Debian-Med”. Jörg Friedrich wspomniał o stronie wiki zawierającej więcej szczegółów dotyczących tego tematu oraz przypomniał list Gerfrieda Fuchsa, który wyjaśnił, że użytą czcionką jest Poppl Laudation Condensed.
Subskrypcja zgłoszeń błędów. Joachim Breitner ogłosił nową możliwość subskrypcji systemu śledzenia błędów (ang. bug tracking system – BTS). Podczas DebConf funkcja ta została zintegrowana z BTS oraz serwerem list dyskusyjnych. Istnieje teraz możliowść zapisania się oraz wypisania się z poszczególnych zgłoszeń błędów. Działa to również dla nieistniejących numerów błędów.
Zmienione zachowanie programu. Matt Kraai poinformował, że zachowanie texi2html ostatnio uległo zmianie. Nowa wersja programu będzie umieszczała wygenerowane pliki HTML w podkatalogu, jeśli poprosi się go o podzielenie wyniku wg rozdziałów. Spowoduje to błędy podczas budowania niektórych pakietów.
Spotkanie grupy Debian QA. Martin Zobel-Helas ogłosił spotkanie grupy QA, które odbędzie się w dniach od 9 do 11 września w Darmstadt (Niemcy). Zauważył on, że grupa opiekuje się już ok. 265 pakietami i zebrała ok. 633 zgłoszenia błędów. Celem tego spotkania jest naprawienie od dawna znanych błędów, poprawienie infrastruktury QA oraz praca nad dokumentacją.
Konferencja Debiana zakończona sukcesem. Projekt Debian ogłosił, że tegoroczna Konferencja Debiana była wielkim sukcesem – odwiedziło ją ponad 300 osób i pozyskano ponad 20 sponsorów. Jednym z ważniejszych punktów programu była prezentacja wdrożenia wielkiej skali 80 000 stacji roboczej pracujących pod kontrolą systemu Debian w Extramadura (Hiszpania). Prezentacje zostały nagrane przez ekipę filmującą konferencję i są dostępne w Sieci.
Debtags wreszcie zintegrowane. Enrico Zini ogłosił, że pliki Packages ostatnio zaczęły zawierać informacje debtags. Nie był jedynym, który to zauważył. Informacje o znacznikach mogą być przeglądane online oraz edytowane z użyciem debtags-edit lub tagcolledit.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • DSA 763: zlib — Zdalna odmowa usługi.
  • DSA 764: cacti — Kilka słabych punktów.
  • DSA 765: heimdal — Wykonywanie dowolnego kodu.
  • DSA 766: webcalendar — Ujawnienie danych.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

  • codeville — Distributed version control system.
  • faust — Functional programming language for realtime audio applications.
  • qpsmtpd — Flexible SMTP daemon for network-level spam detection.
  • sisu — Electronic document collection generator, search enabling.
  • windowlab — Small and simple Amiga-like window manager.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin 'golish’ Goliszewski, Jacek Politowski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: golish.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →