Przez kilka ostatnich tygodni na różnych serwisach pojawiały się spekulacje o tym, które firmy mogą być zainteresowane stworzeniem opartej na Debianie dystrybucji klasy Enterprise. Według eWeeka zainteresowanie jest bardzo duże i to wśród dosyć znanych firm (między innymi Knoppix, Linspire, Progeny, Xandros).

Jednocześnie Ian Murdock, jeden z założycieli Debiana (’Ian’ w DebIanie), choć wstrzymuje się od podawania szczegółów, to przynajmniej potwierdza, że coś jest na rzeczy.
Wygląda więc na to, że jedna z najstarszych dystrybucji ma szansę na drugą młodość. Zainteresowaniu ze strony korporacyjnej towarzyszy tryumfalny marsz Ubuntu, dystrybucji bazowanej właśnie na Debianie, na coraz większą ilość desktopów. Jednocześnie powołany do życia projekt Utnubu ma za zadanie zapewnić, żeby Ubuntu nie oderwało się za bardzo od korzeni (co, jak może zaświadczyć Ian Murdock, nie byłoby najszczęśliwszym pomysłem). Należy mieć tylko nadzieję, że próby sprostania wymogom rynku korporacyjnego nie okażą się dla Debiana zbyt ambitnym wyzwaniem i projekt będzie w stanie dalej funkcjonować jak zwykle, nie dopuszczając do tworzenia niepotrzebnych forków.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mmazur.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →