USB (Universal Serial Bus) jest jednym z najpopularniejszych standardów dla połączenia urządzeń peryferyjnych z komputerem. Jednym z takich urządzeń jest pendrive służących do gromadzenia i przenoszenia danych.

Pendrive stał się ostatnio popularnym urządzeniem. Producenci prześcigaja się w pomysłach, jedni ukrywają pendrive w zapalniczce, jeszcze inni robią breloczki, a jeszcze inni umieszczają w atramentowym piórze.

W ofercie występują najprzeróżniejsze formy tych urządzeń z różnorodną pojemnością, od kilku MB do kilku GB. Pendrive`a w zależności od jego pojemności użyjemy do przechowywania dokumentów, transportowania plików mp3 i innych lub …do uruchamania KNOPPIKSA.

W przypadku KNOPPIKSA, jeśli chcemy użyć standardowej dystrybucji zajmującej na płycie CD około 700 MB to powinniśmy posiadać urządzenie o pojemności 1024 MB. Jeśli posiadamy tańsze o mniejszej pojemności urządzenie np. 64 MB to z powodzeniem wykorzystamy na nim odmianę KNOPPIKSA o nazwie Damn Small Linux, której plik „iso” zawiera ok 50 MB.

Dla upewnienia się czy nasz napęd jest rozpoznawalny przez system, wykonujemy polecenie:
ls /proc/bus/usb lub lsusb

Po pobraniu odpowiedniego obrazu „iso” i jego odpakowaniu np. przy pomocy programu Midnight Commander, (w systemie Windows można użyć programu Isobuster – http://www.isobuster.com/) całą zawartość należy skopiować bezpośrednio do pendrive, uprzednio tworząc mkdir /mnt/pendrive i montując napęd poleceniem: mount -t vfat /dev/sda1 /mnt/pendrive.

Jednak by system uruchamiał się automatycznie musimy wykonać jeszcze jedno polecenie: syslinux /dev/sda1 lub syslinuks.com d: -s stosując w systemie Windows wiersz poleceń DOS, zakładając, że napęd pendrive oznacza /dev/sda1 (Linux) i d: (Windows).

Wiecej informacji na temat Knoppiksa i sztuczek z urządzeniami usb:
http://rz-obrian.rz.uni-karlsruhe.de/knoppix-usb/
http://knoppix.7thguard.net
http://knoppix.org
http://knoppix.net

Programy warte uwagi:
syslinux – Bootloader for Linux/i386 using MS-DOS floppies
bootcd – run your system from cd without need for disks
mkinitrd-cd – Creates an initrd image for booting from a live CD-ROM or USB device
mkrboot – Make a kernel + root image bootable from one disk or from DOS

Archiwalny news dodany przez użytkownika: vrangel.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →