Zespół PDDP ma przyjemność zaprosić do kolejnego Tygodnika Debiana. Życzymy przyjemnej lektury.

Witaj w dwudziestym piątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Jordi Mallach poinformował, że grupa zajmująca się GNOME zakończyła wszystkie przesyły potrzebne by GNOME 2.10.1 znalazło się w unstable. Wraz z obecnością Debiana na tegorocznych LinuxTag oraz pierwszym DVD z sarge po wydaniu, rozpocznie się gorączkowy tydzień dla europejskich fanów Debiana.
O aktualizacjach Woodiego do Sarge’a. Bill Allombert podsumował główne problemy zgłaszane w raportach z aktualizacji. Wygląda na to, iż zależności cykliczne w woodym oraz zależność apt-get i aptitude od C++ stwarzają największe problemy. Istnieje także zbyt wiele pakietów modyfikujących pliki konfiguracyjne, przed czym dpkg wymaga ręcznego potwierdzenia.
Dziedzictwo Debiana. Nick Myra napisał o sarge i o tym, że popularność Debiana pobudziła rozwój kilkunastu jego wariantów – wiele z nich jest uruchamiane bezpośrednio z płyty CD. Knoppix i jego pochodne sprzyjały aktualnemu wzrostowi liczby użytkowników GNU/Linuksa. Przykład Debiana pokazuje, że należy liczyć się z GNU/Linuksem i jego szerokim odziaływaniem społecznym, politycznym i ekonomicznym.
SELinux i porty BSD. Aurelien Jarno poinformował o problemach w portach BSD Debiana związanych z integracją obsługi SELinux ze zwykłymi pakietami. Ponieważ SELinux jest oprogramowaniem specyficznym dla Linuksa, łatki te nie będą działały na portach BSD i jądrze Hurd. Ponadto Aurelien załączył kod umożliwiający prawidłową obsługę libselinux1.
Aktualizacja systemu menu. Bill Allombert poinformował o poprawkach dokonanych podczas przygotowywania sarge w pakiecie menu, od którego to pakiety mogą być już zależne. Aktualnie obsługiwane są tłumaczenia sekcji menu, różne zestawy znaków oraz menu XDG. Bill poprosił również opiekunów pakietów aby uwzględniały one możliwość rozpoczynania wpisów w menu od wielkich liter, oraz przenieśli pliki menu do katalogu /usr/share tak, aby wytyczne Filesystem Hierarchy Standard zostały spełnione.
Debian w systemach wbudowanych. Piąte coroczne badanie rynku wykazało, że najpopularniejszą dystrybucją był Debian. OpenEmbedded wygląda na świetnie zapowiadający się projekt. Projekt rozpoczęty został jako OpenZaurus, a następnie ewoluował do wieloplatformowego systemu obsługującego szerokie spektrum zastosowań dla systemów wbudowanych.
Debian w trasie. Projekt Debian poinformował o swojej obecności na Sympozjum OSS przeznaczonego dla przedsiębiorców i administracji publicznej, odbywającego się w Ostfildern (Niemcy), na tegorocznym LinuxTag oraz piątej Konferencji Debiana w Helsinkach (Finlandia). Ostateczny plan odczytów związanych z Debianem podczas LinuxTag zawiera opisy archiwum, podprojekty, opisy wdrożeń systemu oraz przenoszenia systemu na inne architektury i wiele innych.
Lista życzeń dla dystrybucji etch według Javiego. Javier Fernández-Sanguino Peńa nakreślił listę życzeń dla następnego wydania Debiana. Lista ta zawiera kilka poprawek ulepszających bezpieczeństwo systemu, mechanizm cofający aktualizacje, alternatywny mechanizm uruchamiania systemu, migrację do xinetd, lepszą dokumentację, ulepszone wyszukiwanie i śledzenie pakietów oraz wiele innych.
Migracja do nowej architektury pakietów PostgreSQL. Martin Pitt poinfomował, iż nowa architektura pakietów PostgreSQL jest właśnie implementowana – będzie ona o wiele łatwiejsza w zarządzaniu i będzie oferować użytkownikom wiele nowych możliwości. Wszystkie pakiety, które były poprzednio zależne od postgresql-dev muszą zostać zmodyfikowane i powtórnie przesłane do archiwów Debiana.
Mini-konferencja Debiana w Japoni. Yukiharu Yabuki poinformował o mini konferencji Debiana, która odbędzie się w październiku w mieście Osaka (Japonia). Yukiharu zorganizował już nieoficjalną sesję na konferencji Kansai OpenSource. Conajmniej kilka odczytów będzie wygłoszonych po angielsku.
Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

  • bzr — Next-generation distributed version control system.
  • dav-text — Minimalist ncurses-based text editor.
  • gff2ps — Produces PostScript graphical output from GFF-files.
  • im-switch — Input method switch framework.
  • klineakconfig — KDE configurator for lineakd.
  • mercurial — Scalable distributed SCM.
  • vncsnapshot — Utility that takes JPEG snapshots from VNC servers.
  • whitelister — Postfix Whitelister daemon.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Kacper Perschke, Marcin P. Kobierzycki.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →