Otworzyłem wczoraj skrzynkę pocztową (tą tradycyjną 😉 ) i znalazłem w niej m.in. kolejny/lipcowy numer Linux Magazine.

Zabrałem się za jego lekturę z zainteresowaniem tym większym, że tematem wiodącym numeru jest bezpieczeństwo. Uważam, że osoby, które po ten periodyk sięgną właśnie z tego powodu nie powinny czuć się zawiedzione – znajdą w nim kilka artykułów poruszających tę tematykę.

Są teksty dla początkujących, np o zapewnieniu bezpieczeństwa poczty w kliencie poczty Thunderbird poprzez jego prawidłową konfiguracją oraz wykorzystanie rozszerzenie Enigmamail.

Dla bardziej zaawansowanych znajdziemy informacje dotyczące bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych, ale w ujęciu, które rzadko jest rozważane. tzn. z punktu widzenia jej klientów – opisane jest korzystanie z programu Hotsportter umożliwiającego dokonania ataku na klientów punktów hotspott.

Oczywiście jeśli mowa o bezpieczeństwie nie mogło zabraknąć informacji na temat tajników protokołów (omówione jest fałszowanie pakietów ARP w sieciach lokalnych) oraz firewalli (omówienie zarządzania wieloma zaporami jednocześnie przy użyciu dedykowanych narzędzi).

Mimo, że nie jest to gazeta przeznaczona typowo dla osób zajmujących się grafiką one również znajdą coś dla siebie – artykuły o dwóch sztandarowych produktach do obróbki grafiki pod Linuksem tj. Inkscape (krótki przewodnik po podstawowych funkcjach) oraz GIMPa (zastosowanie filtrów do obróbki fotografii cyfrowych).

Nie zabrakło również opisów różnego sprzętu współpracującego z Linuksem. Moim zdaniem, na szczególną uwagę zasługuje artykuł dotyczący uruchomienia i korzystania z oferowanej przez Erę usługi bezprzewodowego dostępu do internetu Blue Connect przy użyciu Linuksa.

Oczywiście to nie cała zawartość numeru. Trudno wymienić wszystkie godne polecenia artykuły. Zwłaszcza, że uważam recenzowany numer za wyjątkowo udany. Pominąć jednak nie sposób , że znajduje się w nim wywiad z jednym z współtwórców i współredaktorów 7thGuard, Łukaszem Jachowiczem.

Na koniec kilka słów o dołączonej płytce DVD. Znajdziemy na niej pełną wersję Xandros Desktop OS oznaczoną numerem 3.0. Jak dla mnie rzecz bezużyteczna ale niektórych może zainteresować ta bazująca na Debianie 3.1 „Sarge” dystrybucja.

Podsumowując. Nowy, tym razem już lipcowy nr Linux Magazine wart jest wydania kwoty 24,90 zł na którą został wyceniony. Tych którzy chcą go potraktować jako lekturę na plażę należy jednak ostrzec, że … jego tam zabranie może zrodzić chęć szybkiego z niej powrotu i przetestowania/zastosowania przy komputerze zawartych w nowym Linux Magazine informacji.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Wojciech Ściesiński.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →