W tym odcinku m.in. o sarge dla 64-bitowej architektury Athlona, dość ciekawej propozycji dodania nowego pola opisu pakietu i recenzji najnowszego Debiana. W imieniu zespołu PDDP zapraszam do lektury.

Witaj w dwudziestym czwartym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Ostatni tydzień to sporo dyskusji na temat planów wydawniczych oraz grupy zajmującej się wydaniem etch. Część z nich skupiła się na dyskusji nad przygotowaniem i planem wydawniczym dla kolejnej dystrybucji. Branden Robinson wyjaśnił gdzie powinny być wysyłane informacje na temat Alioth, zamiast używać prywatnego adresu e-mail.
Zmiany w polityce dotyczącej wydania. Andreas Barth zaproponował kilka zmian w polityce dotyczącej wydania w następnej dystrybucji etch. W przypadku dostepności bibliotek, inne programy powinny być z nimi łączone dynamicznie zamiast powielać ich źródła, natomiast zależności budowania muszą być statyczne. Rozdział dotyczący bibliotek PIC będzie prawdopodobnie najpierw wymagał technicznej dyskusji.
Zmiany w ABI C++. Matthias Klose poinformował o tym, że nastapią zmiany ABI dla C++ w dystrybucji niestabilnej. Wszystkie pakiety zawierające biblioteki współdzielone napisane w języku C++ muszą mieć zmienione nazwy. W następstwie zmian, pakiety od nich zależne będą wymagały powtórnego przesłania do repezytorium Debiana. W związku z tym dystrybucja niestabilna zostaje zamrożona.
Planowane przemówienia na DebConf 5. Don Armstrong zaapelował o głosowanie nad przemówieniami, które chcianoby usłyszeć na nadchodzącej Konferencji Debiana w Helsinkach (Finlandia). Aby uniknąć prawdopodobieństwa wystapienia dwóch odczytów w tym samym czasie w których chcą uczestniczyć słuchacze, harmonogram wystąpień będzie opracowany zgodnie z wynikami głosowania.
Sarge dla AMD64. Jörg Jaspert poinformował o ustabilizowaniu archiwum AMD64. Ogólnie rzecz ujmując, to wydanie jest identyczne z tymi jakie są dostępne dla innych adaptacji Debiana, przy czym dla tej architektury zmodyfikowano kilka pakietów a kilka innych zostało usuniętych. Wsparcie bezpieczeństwa jest planowane przez Zespół ds. Bezpieczeństwa z wykorzystaniem security.debian.org.
Debian dla Geeków. Bruce Byfield opublikował recenzję nowego wydania Debiana. Bruce chwali nowy instalator, oraz to, że wydanie zawiera aktualne wersje wielu pakietów. Gani jednak za to, że aptitude nie jest zbyt prostym programem i że kilka kart graficznych nie jest automatycznie rozpoznawanych.
Rozwój dpkg. Scott James Remnant ogłosił, że aktualna gałąź rozwojowa 1.13 dpkg została przesłana do dystrybucji niestabilnej. Nowa wersja zawiera poprawioną obsługę architektur, szczególnie jeśli chodzi o oddzielenie architektury procesora od pracującego systemu operacyjnego. Zmieniono wartości wielu zmiennych, by lepiej opisywać rzeczywistość, ale przez to skrypty budujące mogą przestać działać.
Poziom umiejętności w pakietach Debiana? Mark Edgington zastanawiał się czy pożyteczne byłoby dodanie pola w opisie pakietu wskazującego na minimalne umiejętności użytkownika które musi spełnić, aby pakiet był dla niego użyteczny. Enrico Zini także o tym myślał, ale doszedł do wniosku, że trudno jest coś takiego zastosować uniwersalnie.
Dostosowywanie pakietów Debiana. Roberto Sanchez poinformował o swoim howto na temat dostosowywania pakietów Debiana. Dokument zaczyna się od konfiguracji pbuilder w celach budowania dostosowanych pakietów oraz wyjaśnia w jaki sposób tworzyć nową wersję pakietu dodając nowy wpis w dzienniku zmian (changelog).
Debian i SELinux. Luke Leighton zastanawiał się czy są jakieś postępy by móc traktować bibliotekę libselinux1 jako pakiet wymagany (required). Stephen Frost wyjaśnił, że działa to w inny sposób i przykładowo coreutils musi dodać zależność samodzielnie. Petter Reinholdtsen dodał, że używanie biblioteki nie równa się używaniu SELinux.
Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • cpp-4.0 — The GNU C preprocessor.
 • g++-4.0 — The GNU C++ compiler.
 • gcc-4.0 — The GNU C compiler.
 • gcj-4.0 — The GNU compiler for Java(TM).
 • gfortran-4.0 — The GNU Fortran 95 compiler.
 • gij-4.0 — The GNU Java bytecode interpreter.
 • gnat-4.0 — The GNU Ada compiler.
 • gnome-menus — Implementation of the freedesktop menu specification for GNOME.
 • gobjc-4.0 — The GNU Objective-C compiler.
 • postgresql-8.0 — Object-relational SQL database, version 8.0 server.
 • tomboy — desktop note taking program using Wiki style links.
 • treelang-4.0 — The GNU Treelang compiler.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →