W imieniu tłumaczy PDDP, zapraszam do zapoznania się z kolejnym odcinkiem DWN.

Witaj w dwudziestym drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Andreas Barth przygotowuje już infrastrukturę po wydaniu sarge oraz stara się zoptymalizować bramkę LDAP do systemu śledzenia błędów. Nokia wypuściła internetowy tablet PC z systemem operacyjnym Debian na pokładzie.
Stan wydania sarge. Andreas Barth przesłał kolejny raport stanu na temat nadchodzącego wydania dystrybucji sarge. Liczba błędów krytycznych dla wydania jest w dalszym ciągu zbyt duża, tak więc wydanie zostało przesunięte o tydzień. Andreas wpomniał także, że wszystkie aktualizacje muszą być przeglądane ręcznie, co zabiera sporo czasu.
Nowa sekcja w archiwum: video? Philipp Kern zastanawiał się kiedy zestawy pakietów mają prawo do nowej sekcji w archiwum. Philipp dowiedział się od kilku użytkowników szukających odtwarzaczy multimedialnych, że są porozrzucane w sekcji graphics. Zauważył również, iż niektóre odtwarzacze umieszczone są wręcz w sekcji odpowiadającej ich środowisku desktopowym.
Koniec streszczeń debian-legal? Frank Lichtenheld zastanawiał się czy stworzona przez niego strona ze streszczeniami licencji powinna znów zostać usunięta. Krótko po jej stworzeniu jej rozwój został zatrzymany, ponieważ nikt nie pisał już streszczeń. Po wielu dyskusjach ustalono, że rozwój strony jest ciężki o ile niemożliwy
Przygotowania do konferencji Debiana. Anibal Monsalve Salazar poprosił o klucze GnuPG, które będą wykorzystane w spotkaniu użytkowników kryptosystemu PGP (keysigning party) na nadchodzącej konferencji Debiana. Gunnar Wolf poprosił wszystkich uczestników o sprawdzenie swoich danych osobistych oraz określenie swoich preferencji co do jedzenia.
Dzień Debiana na LinuxTag 2005. Joey Schulze poinformował o harmonogramie na tegoroczny dzień Debiana, mini konferencji, która tradycyjnie odbywa się podczas LinuxTag. Wystawa odbędzie się między 22 a 25 czerwca w Karlsruhe (Niemcy). Prelekcje będą dotyczyć pewnych części dystrybucji lub projektu i będą wygłaszane w języku angielskim. Pierwszy raz mini konferencja będzie trwała dwa dni.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 728: qpopper — Arbitrary file overwriting.
 • DSA 729: php4 — Odmowa usługi.
 • DSA 730: bzip2 — Nieuprawnione zmiany praw do plików.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • ggobi — Data visualisation system for high-dimensional data.
 • kball — Game of skill and reflexes for all the family.
 • kshutdown — Advanced shutdown utility for KDE.
 • mono-devel — Mono CLI (.NET) runtime with development tools.
 • multi-aterm — Tabbed terminal emulator with efficient pseudo transparency.
 • openhackware — OpenFirmware emulator for PowerPC.
 • pbzip2 — Parallel bzip2 implementation.
 • pngquant — PNG (Portable Network Graphics) image optimising utility.
 • proll — JavaStation PROM 2.x compatible replacement.
 • satutils — Direcway(TM) and Motosat(TM) utilities.
 • timps — Transparent Instant Messaging Proxy Server.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →