W tym numerze m.in. o uruchomieniu GNOME na GNU/Hurd, prawdopodobnym zamknięciu sekcji non-US i ostatnim już uaktualnieniu woodiego.
W imieniu zespołu tłumaczy PDDP zapraszam do lektury.

Witaj w dwudziestym pierwszym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. W dalszym ciągu panuje spory ruch na liście debian-release, na której poprawiane są pozostałe błędy krytyczne dla wydania oraz szlifowanie tłumaczeń. Matt Whipp zacytował kilka osób, aby odeprzeć twierdzenie, że Wolnemu Oprogramowaniu brakuje deweloperów.
Desktop Debiana na 12 wat. Silas Bennett chciał uruchomić system desktopowy konsumujący mało prądu. Wykorzystał w tym celu komputer Mac mini. Silas napisał, że usunął dysk twardy i napęd CDROM aby zaoszczędzić na poborze prądu, a zwolnione miejsce mógł wykorzystać na baterie. Tak przygotowany system pobiera 12 watów. Zachwycił się również instalatorem sarge, który działa bez zarzutu.
GNOME i Qt działa na Debianie GNU/Hurd . Michaelowi Banckowi udało się skompilować i uruchomić GNOME na GNU/Hurd, choć z pewną ilością ostrzeżeń i niedociągnięć. Michael wykonał zrzut ekranu działającego GNOME. Aby pakiety można było zbudować, trzeba było w nich wykonać kilka przeróbek, dlatego też GNOME nie będzie w najbliższym czasie przesłane do hurd-i386, choć wygląda na to, że główne błędy zostały wyeliminowane. Qt również działa dobrze na Hurdzie, poszukiwani są więc ochotnicy do przeportowania KDE.
Zmiany w cotygodniowych ogłoszeniach WNPP. Martin Michlmayr ogłosił, że cotygodniowe listy dotyczące pakietów spodziewanych i wymagających pracy (WNPP) nie będą już wysyłane na listę announce, ale na specjalnie do tego przeznaczoną listę debian-wnpp. Ponadto kolejne listy będą zawierać jedynie nowe wpisy, co pozwoli im znów stać się pomocnymi.
Mylące wersje pakietów. Nico Golde zauważył, że najnowsza wersja unrar ma niższy numer wersji niż poprzednie pakiety. Roberto Sanchez wyjaśnił, że stary pakiet był niewolny i został zastąpiony wolną wersją z niższym numerem. Niestety nie obsługuje ona archiwów w obecnie stosowanym formacie RAR 3.x. Aby więc uniknąć nieporozumień, wolna wersja została przemianowana na unrar-free.
Pakiet dla Waste. Romain Beauxis chciał stworzyć pakiet zawierający waste, narzędzie wspomagające współpracę w małych zespołach. Mirco Bauer zauważył, że autorzy uważają to za nieautoryzowane oprogramowanie. Wydaje się, że AOL, spółka-matka Nullsoft, nie zgodziła się na wydanie tego oprogramowania i stąd ta zdecydowana postawa.
Ostatnia aktualizacja dystrybucji Woody. Joey Schulze podesłał opis przygotowań do ostatniej aktualizacji wersji 3.0 Debiana. Jak zwykle składa się ona głównie z najświeższych poprawek bezpieczeństwa dla wydania Woody. Wyjaśnił również, że nie może być kolejnych uaktualnień po wydaniu Sarge ze względu na niedostatki oprogramowania zarządzającego archiwum.
Koniec ery non-US . Frans Pop zaproponował akapit w informacji na temat wydania o zamknięciu archiwum non-US, w związku z brakiem potrzeby utrzymywania go. Z 29 pakietów umieszczonych w tej sekcji, jedynie 5 nie może być przeniesionych do archiwum main.
Strategia debian-volatile. Zespół debian-volatile zastanawiał się nad stworzeniem drugiego archiwum pakietów ulotnych (volatile) z mniej surowymi zasadami. Pomogłoby to pakietom takim, jak Gaim, które muszą być aktualizowane już po wydaniu Sarge, aby obsługiwać zmodyfikowane protokoły. Szukają oni również sposobu, aby ogłaszać aktualizację pakietów.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 724: phpsysinfo — Atak typu cross-site scripting.
 • DSA 725: ppxp — Lokalne uzyskanie uprawnień administratora.
 • DSA 726: oops — Format string vulnerability.
 • DSA 727: libconvert-uulib-perl — Wykonywanie dowolnego kodu.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • bbclone — PHP based Web Counter on Steroids.
 • chora2 — Code repository viewing component for horde framework.
 • cyrus2courier — Converts Cyrus mailbox format to Maildir.
 • desktop-profiles — Framework for setting up desktop profiles.
 • drift — Type sensitive preprocessor for Haskell.
 • grabc — Identifies an onscreen colour using a crosshair cursor.
 • installation-report — System installation report.
 • kiosktool — Configure the KDE kiosk framework.
 • p7zip — File archiver with high compression ratio.
 • releaseforge — Alternative to SourceForge’s File Release System (FRS).
 • schism — ImpulseTracker clone aiming at providing the same look&feel.
 • unrar-free — Unarchiver for .rar files.
 • webcpp — Configurable utility to convert source code to HTML.
 • yaws — High performance HTTP 1.1 webserver written in Erlang.
 • z80asm — Assembler for the Zilog Z80 microprocessor.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Marcin 'golish’ Goliszewski, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →