Każdy, kto przez jakiś czas subskrybował którąś z grup dyskusyjnych o tematyce związanej z Linuksem zapewne nieco się wzdrygnął już po przeczytaniu samego tytułu tego newsa. Tytułowe pytanie jest jednym z najczęściej powtarzających się w linuksowym Usenecie, a także na licznych forach dyskusyjnych poświęconych GNU/Linuksowi. Jest jednak nadzieja. Być może już niedługo standardową odpowiedzią (zamiast kolejnego PLONK-a czy kolejnej złośliwej uwagi) stanie się po prostu link do strony jakilinux.org.

Wortal Jaki Linux powstał po to, aby ułatwić początkującym wybór odpowiedniej dystrybucji systemu Linux. Autorzy strony skupiają się na najpopularniejszych dystrybucjach zaledwie wspominając o alternatywach, w tym o rodzinie systemów BSD. Serwis oferuje za to ciekawe i oryginalne funkcje, które mają za zadanie ułatwić początkującym dokonanie wyboru:

  • Quiz dystrybucyjny (10 pytań), którego ideą jest wskazanie przez automat tych dystrybucji Linuksa, które najbardziej odpowiadają preferencjom odpowiadającego
  • Szczegółowe porównanie cech dwóch wybranych systemów, obejmujące takie zagadnienia jak instalacja, konfiguracja, system pakietów/portów, stabilność, szybkość, a także wsparcie dla popularnych w Polsce technologii sieciowych (jak modemy DSL i ISDN)
  • Tabelaryczne zestawienie cech wybranych systemów Linux i BSD, skupiające informacje o systemach w dużej tabeli zbiorczej

W wortalu zamieszczonych jest również kilka krótkich artykułów na temat wyboru odpowiedniego systemu przy specyficznych wymaganiach (jak laptop czy stary sprzęt), porównanie (nieco kontrowersyjne) systemów Windows vs. Linux, a także zwięzłe wprowadzenie w podstawy systemu Linux dla początkujących. Niedawno powstała również sekcja newsów, koncentrująca się głównie na kolejnych wydania popularnych wolnych systemów operacyjnych oraz dostarczaniu linków do ciekawych artykułów o GNU/Linuksie umieszczonych w innych portalach.
Niestety, mimo intensywnego rozwoju w ciągu ostatnich kilku miesięcy, cały czas nie wszystkie informacje znajdujące się na stronie (szczególnie te dotyczące cech poszczególnych systemów) są kompletne. Dlatego też autorzy strony zachęcają do zgłaszania poprawek, propozycji kolejnych artykułów oraz uzupełniania już dostępnych danych w postaci komentarzy na stronie lub bezpośrednio na adres michux[_at_]jakilinux[_dot_]org.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Borys Musielak.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →