Czy można łączyć materiały z różnymi licencjami, dlaczego Debian jest lepszy od dystrybucji komercyjnych, o co apeluje RMS. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym wydaniu Tygodnika Debiana. Zapraszamy do lektury.

Witaj w dwudziestym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Referat z MIT opowiada o procesie tworzenia Wolnego Oprogramowania, będącego podstawą dla artykułu serwisu Groklaw, skupiającego się na znaczeniu Wolnego Oprogramowania w odniesieniu do jego potencjału edukacyjnego. Po przyjrzeniu się ruchowi na liście debian-release staje się oczywiste, że dystrybucja Debian sarge będzie lada chwila wydana.
Nielogiczna autoryzacja hasłem. Shaul Karl zastanawiał się nad różnicami pomiędzy blokowaniem hasła a blokowaniem konta użytkownika. Marc Haber wyjaśnił w jaki sposób to działa w ssh. Russ Allbery dodał kilka uwag na temat opcji UsePam. Brian May zgłosił więcej takich dziwactw.
Materiały na GNU GPL i FDL. Gueven Bay zastanawiał się czy może wymieszać zawartość, która jest rozprowadzana na licencjach GNU FDL i GNU GPL. Anthony DeRobertis podkreślił, że obie licencje nie są ze sobą kompatybilne. W takim przypadku trzeba uzyskać zgodę właścicieli praw autorskich do rozprowadzania ich pracy na innej licencji.
Przeprowadzka Aliotha. Wichert Akkerman poinformował o przenosinach Aliotha – debianowego wcielenia GForge – na nowy serwer. Po przeniesieniu archiwum AMD64 na dedykowany serwer, na nowej maszynie będzie wystarczająco dużo miejsca dla Aliotha. Po przeprowadzce kody źródłowe oraz strony internetowe znajdą się znów w jednym miejscu, a zmiany haseł nie potrwają dłużej niż dzień.
Testy aktualizacji. Steve Langasek zaapelował o testowanie aktualizacji. Przed aktualizacją zaleca się przeczytanie informacji na temat wydania a zwłaszcza Rozdziału 4, „Aktualizacje z poprzednich wersji”. Andreas Barth przygotował szablon raportu aktualizacji, mający pomóc w przypadku zgłaszania błedów podczas aktualizacji. Jeśli napotkasz problemy wypełnij ten raport i prześlij go na submit@bugs.debian.org.
Debian jest inny. Anthony Awtrey przyjrzał się w jaki sposób tworzona jest dystrybucja Debiana. Anthony zauważył, że proces budowania i rozprowadzania dystrybucji komercyjnych jest dość szczelnie zamknięty, podczas gdy w Debianie jest otwarty i w pełni dostępny. Nadmienił również, iż dla niektórych organizacji istotne jest aby procesy były widoczne, dostępne i elastyczne.
Zautomatyzowane testowanie pakietów. Lars Wirzenius opisał swoje refleksje na temat automatycznego testowania pakietów Debiana. Zawierają one sprawdzanie funkcjonalności zewnętrznego oprogramowania testami modułów i podobnymi, które powinny być dodane do źródeł zewnętrznych. Testowanie funkcjonalności tworzenia pakietów Debiana powinno odbywać się za pomocą narzędzi takich jak linda czy lintian. Do testowania instalacji i usuwania pakietów potrzebne będzie nowe narzędzie.
Apel o wolny BIOS. Richard Stallman zaapelował o wsparcie i pomoc w uwalnianiu BIOSu. Wcześniej niemożliwa była zmiana i uruchomienie go z pamięci tylko do odczytu, ale w dzisiejszych czasach jest on przechowywany w zapisywalnej pamięci nieulotnej. Richard poprosił o kupowanie jednostek centralnych CPU od tych producentów, którzy wspierają wolny BIOS. W świetle zarządzania ograniczeniami cyfrowymi (DRM) o wiele ważniejsze staje się zaufanie komputerowi.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 723: xfree86 — Wykonywanie dowolnego kodu.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • chewmail — Mail archiver for various mailbox formats.
 • cogito — Version control system.
 • dbacl — Digramic Bayesian text classifier.
 • flow-tools-dev — development files for flow-tools.
 • matrox-tvout — configure a Matrox G550 for NTSC TV output.
 • mountpy — Script for quick mounting of removable devices.
 • qtdmm — GUI for digital multimeter.
 • r-cran-bayesm — GNU R package for Bayesian inference.
 • typo3 — Powerful content management framework.
 • vkeybd — Virtual Keyboard program.
 • xkbset — Small utility to change the AccessX settings of XKEYBOARD.
 • z80asm — Assembler for the Zilog Z80 microprocessor.

Pakiety usunięte. W ostatnich tygodniach z archiwum Debiana usunięto 6 pakietów:

 • ibm-jdk1.1-installer — Installer for IBM Developer Kit for Linux
  Bug#308191: Request of Maintainer; Superseded by java-package
 • libapache-mod-dynvhost — Apache Dynamic Virtual Hosting
  Bug#308240: Request of Maintainer; Functionality already in mod_rewrite
 • perl-transition — Transitional packages for perl-5.004, 5.005 and 5.6
  Bug#308697: Request of Maintainer; Obsolete transitional package
 • xpdf-i — Dummy transitional package for xpdf with decryption support
  Bug#308753: Request of Maintainer; Obsolete transitional package
 • prozilla — Multi-threaded download accelerator
  Bug#308826: Request of Maintainer; includes non-free code, obsolete, orphaned upstream
 • expect-dummy — Dummy upgrade package for expect 5.24 and 5.31
  Bug#308713: Request of Maintainer; Obsolete transitional package

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Jacek Politowski, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →