Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na trzecie już spotkanie z cyklu: ,,Linux — u mnie działa!”, które odbędzie się 5. maja 2005r. o godzinie 19:00 w Krakowie na AGH. (Sala A, paw. D10). Wykład poprowadzi Piotr Konieczny.
Wstęp jak zwykle wolny. Dodatkową atrakcją będzie rozlosowanie wśród uczestników gadżetów związanych z Linuksem (koszulek, kubków, smyczy).

Wykład porusza zagadnienia związane z bezpieczeństwem wymiany danych poprzez kanały komunikacyjne o wysokim zagrożeniu prywatności (zwłaszcza Internet). W przystępny sposób omówione zostaną podstawy kryptologii wykorzystywane w ochronie danych przesyłanych przez sieć. Na podstawie protokołu OpenPGP oraz jego implementacji w programie GnuPG wyjaśnione zostaną pojęcia takie jak: klucz publiczny, klucz prywatny, sieć zaufania. Krok po kroku, autor zaprezentuje jak stworzyć własną parę kluczy, zaszyfrować, czy podpisać wiadomość e-mail. (Czynności odwrotne również w planie 🙂
Prelegent szczególną uwagę poświęci bezpieczeństwu stosowanych rozwiązań oraz słabościom protokołu OpenPGP; omówione zostaną przykładowe ataki i podatność algorytmów szyfrujących na złamanie.
Wymagany poziom uczestnika: Umiejętność wysyłania e-maili 🙂
Uwaga dla posiadaczy kluczy PGP/GPG: Po wykładzie planowane jest Key Signing Party, dlatego weźcie ze sobą:

  • Dwa ważne dokumenty tożsamości ze zdjęciem! (Np. dowód osobisty i prawo jazdy)
  • ID, rozmiar, rodzaj oraz fingerprint (odcisk) klucza (patrz KSP HOWTO)
  • Kartkę i długopis 😉

Ważne! Uczestnicy wykładu, którzy chcą wziąć udział w Key Signing Party muszą obowiązkowo przesłać swój klucz publiczny na adres: konieczny [at] gmail [dot] com najpóźniej dzień przed wykładem! Więcej informacji na stronach cyklu.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: LUMD.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →