W tym odcinku wiadomości ze świata Debiana można przeczytać między innymi o przymiarkach do włączenia do dystrybucji GNOME 2.10, o architekturze AMD64, jak też o ulubionych przez wszystkich problemach licencyjnych.
W imieniu zespołu tłumaczących zapraszam do lektury!

Witaj w siedemnastym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Jak podaje firma analityczna IDC, Wolne Oprogramowanie zdobywa kolejne grunty w Europie. Jedna trzecia średnich i dużych spółek w Europie raportuje znaczące użycie wolnych systemów zarządzania bazami danych. Zespół liderów projektu miał swoje pierwsze spotkanie podczas przygotowań do wydania tego numeru.
GNOME 2.10 w dystrybucji eksperymentalnej. Jordi Mallach ogłosił, że większość kawałków układanki o nazwie GNOME 2.10 została opublikowana w ramach dystrybucji eksperymentalnej i wielu ludzi już go używa. Jako, że potrzebne są nowsze wersje kilku bibliotek, zostały one tymczasowo spakietowane przez zespół GNOME i opublikowane w jego własnym repozytorium, do czasu włączenia nowych wersji do Debiana.
GFDL i Debian. Matthew Garrett wytłumaczył w dyskusji na temat GNU Free Documentation License że Debian chce wolności wyboru dla każdego. Matthew Wilcox zaproponował Debian Free Documentation Guidelines stawiające nieco odmienne cele przed dokumentacją i oprogramowaniem. To samo stosuje się do pojęcia wolności.
Ankieta: Usunąć zniewoloną dokumentację? Brian Nelson przeprowadził wśród użytkowników ankietę czy należy usunąć całą dokumentację na licencji GNU FDL. Opublikował wyniki i wypunktował treść opisowych odpowiedzi udzielonych przez niektórych użytkowników. Jednak w tej ankiecie udział wzięło niewiele osób. Większość z nich nie chce całkowitego usunięcia tych dokumentów, ale dla wielu przeniesienie do non-free nie stanowi problemu.
Prośba o zgłoszenia referatów na Dzień Debiana. Alexander Schmehl poprosił o zgłaszanie wystąpień na tegoroczny Dzień Debiana, jednodniową konferencję dla deweloperów i osób stowarzyszonych z Debianem. Odbędzie się ona w Czwartek 23-go Czerwca podczas konferencji i wystawy LinuxTag w Karlsrhue w Niemczech. Oczekuje się, że uczestnikami Dnia Debiana będą doświadczeni użytkownicy oraz deweloperzy. Zainteresowani prelegenci powinni przesłać mu notatkę (ze zgłoszeniem).
FAQ na temat Debiana i mplayera. MJ Ray ogłosił publikację szkicu FAQ obejmującego sytuację mplayera w dystrybucji Debian. Dokument podsumowuje wcześniejsze dyskusje z listy debian-legal na ten temat. MJ Ray wytłumaczył dodatkowo, że nowa wersja została przesłana do archiwum i oczekuje zgody ftpmastera, oraz że usunięto wszystkie budzące wątpliwości fragmenty kodu.
Spotkanie zespołu Debian AMD64. Ludzie przenoszący Debiana na platformę AMD64 spotkali się na IRCu 23-go kwietnia. Głównym tematem dyskusji było nieoficjalne wydanie portu AMD64 wersji Sarge i przeniesienie podprojektu z Aliotha na nową maszynę z większą przestrzenią dyskową. Kilku osobom przydzielono zadania w związku z nadchodzącym wydaniem. Nowa maszyna będzie umieszczona na Uniwersytecie w Darmstadt. Podsumowanie i zapis dyskusji są powszechnie dostępne.
Nowe zasady dla konsultantów Debiana. Zespół konsultantów Debiana opublikował nowe zasady dodawania do strony WWW konsultantów. Wymagany jest działający adres e-mail dla każdego z wymienianych konsultantów. Każdy, kto nie podał swojego, powinien skontaktować się z zespołem konsultantów w celu uaktualnienia danych.
Raport lidera projektu. Branden Robinson wysłał swój pierwszy raport lidera projektu, w którym mówi o sprawach związanych z wydaniem sarge, budową dla architektury ARM, majątku Debiana na całym świecie, wywiadach których udzielił itd. Innymi poruszanymi sprawami była zapasowa infrastruktura migawek i bardziej wszechstronna strategia backupu dla komputerów krytycznych dla infrastruktury projektu Debian.
Roczne zatrudnienie w Debianie. Joey Hess wysłał podsumowanie dotyczące zeszłego roku, kiedy był zatrudniony przez SLX Debian Labs w celu pracy nad debian-edu. Porównał elementy swojej listy rzeczy do wykonania, z rzeczywiście wykonaną pracą, co sprowadza się do sporych nakładów pracy włożonych w przygotowania wydania sarge. Dodatkowo, właśnie przeniósł testową farmę instalatora Debiana do szafy w odległej serwerowni.
Znaczenie serwisu z migawkami. Adrian van Bidder zastanawiał się czy serwis z migawkami nie powinien awansować do statusu oficjalnego serwisu debian.org w dowód uznania jego wartości dla projektu. Martin Schulze wyjaśnił, że serwis jest bardzo pomocny dla pracy zespołu bezpieczeństwa, gdy muszą zostać sprawdzone starsze wersje pakietów.
Stan portu AMD64. Andreas Jochens spróbował zbudować aktualną dystrybucję testową dla architektury AMD64. Zadanie zajęło tylko jeden tydzień na standardowym pojedynczym procesorze EM64T-P4. To dość obiecujące, gdyż prawie wszystkie pakiety budują się na tej architekturze bez problemów z użyciem niemodyfikowanych źródeł z Debiana sarge.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 713: junkbuster — Kilka słabych punktów.
 • DSA 714: kdelibs — Wykonanie dowolnego kodu.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • aoetools — Tools to assist in using ATA over Ethernet.
 • cldump — Clarion database files extractor.
 • darcs-buildpackage — Suite to help with Debian packages in Darcs archives.
 • gonzui — Source code search engine.
 • kstart — Kerberos kinit variant supporting ticket refreshing.
 • mnemo2 — Notes/memos component for Horde Framework.
 • pypanel — Lightweight panel/taskbar for X11 window managers.
 • redland-utils — Redland Resource Description Framwork (RDF) Utility programs.
 • remctl — Remote Kerberos-authenticated command execution.
 • saidar — Curses-based program which displays live system statistics.
 • sdate — Never ending September date.
 • sidentd — Authenticate to network services via S/Ident.
 • statgrab — Sysctl-style access to system statistics.
 • tinywm — Tiny Window Manager.
 • velocity — Java-based template engine for web application.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 7 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 228 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Bartosz Feński aka fEnIo, Jacek Politowski, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →