Ponieważ regularnie co kilka dni pojawiają się nowe informacje dotyczące patentów na oprogramowanie, poniżej prezentujemy „przegląd tygodniowy” tychże.

Na początku nagroda w kategorii „absurdalny patent tygodnia” przyznana Microsoftowi za opatentowanie komputerowego odpowiednika numerów alarmowych.
Co ciekawe tenże Microsoft może się spodziewać sporych kłopotów, gdyż nie doszedł do porozumienia z firmą Forgent Networks w sprawie opłat licencyjnych za korzystanie z formatu JPEG. Przedstawiciele tejże firmy twierdzą, że algorytmy używane przy kompresji obrazu są ich własnością, więc Microsoft, IBM, Apple, Adobe i kilkudziesięciu innych producentów oprogramowania powinno płacić za korzystanie z nich. Jeśli jest to tylko blef, to bardzo mocny, biorąc pod uwagę potencjalne koszty równoczesnego procesowania się z praktycznie wszystkimi gigantami rynku software’owego.
Z kolei FFII donosi, że Parlament Europejski ma niecałe trzy miesiące na przeprowadzenie drugiego czytania dyrektywy patentowej. Na początek zajęła się nią Komisja Prawna, gdzie swój raport przedstawił europarlamentarzysta, były premier Francji, Michel Rocard. Rocard krótko i klarownie wytłumaczył luki w obecnej dyrektywie i, mimo silnego lobbingu, najwyraźniej przekonał tak innych parlamentarzystów, jak i Komisję. Komisja podejmie decyzję dwudziestego czerwca, po czym, około szóstego lipca, odbędzie się głosowanie Parlamentu.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mmazur.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →