W czasie trwających aktualnie targów komputerowych CeBIT Klaus Knopper prezentuje Knoppiksa 3.8 – kolejną wersję opartego na Debianie systemu uruchamianego bez instalowania bezpośrednio z płyty CD.

Zgodnie z oficjalną informacją Knoppix 3.8 zawiera jądro 2.6 jako domyślne, KDE w wersji 3.3.2, a także między innymi Firefoksa i Thunderbirda (nie ma natomiast tradycyjnej Mozilli).

Jest też zupełna nowość unionfs – zunifikowany system plików, rozproszony między różne fizyczne urządzenia. Pozwala on na zupełnie nową jakość – możliwość zarządzania oprogramowaniem w systemie uruchamianym z płyty i zapisywania zmian na dysku.

W Knoppiksie 3.8 można na przykład zaktualizować bazę dostępnych pakietów w sposób identyczny, jak w systemie zainstalowanym na dysku:

# apt-get update

Można w ten sam sposób zainstalować praktycznie dowolny program, np. Inkscape:

# apt-get install inkscape

albo tak:

# dpkg -i gnutu.deb

I pracować w nim bez namniejszego spowolnienia.

Można też zainstalowany program usunąć:

# apt-get remove mozilla-firefox

I program ten przestanie być dostępny (mimo, że formalnie jest zapisany na płycie).

Sama możliwość instalowania w systemie live nowych aplikacji za pomocą apt-get możliwa była już wcześniej. Natomiast unionfs daje sposobność trwałego zapisania wprowadzonych zmian. Te nowe możliwości dodatkowo rozszerzają funkcjonalność Knoppiksa i jego pochodnych pozwalając na przykład na prezentowanie zupełnie dowolnym aplikacji linuksowych, które mogą być w czasie rzeczystym instalowane i uruchomione na dowolnych stacjach spełniających minimalne wymagamnia sprzętowe.

Knoppix 3.8 jest w tej chwili dostępny wyłącznie poprzez sieci p2p typu eDonkey, czy (polecam) BitTorrent i w najbliższym czasie prawdopodobnie nie zostanie umieszczony na oficjalnych serwerach lustrzanych.

Odnośniki

unionfs – http://www.fsl.cs.sunysb.edu/project-unionfs.html
Informacja z Slashdot.org
Bit Torrent
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Wojciech Domalewski .
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →