Na stronach Microsoftu pojawiła się informacja o otwarciu gałęzi standardu XML wykorzystywanej przez pakiet Microsoft Office 2003. Jest to odpowiedź gianta z Redmond na coraz częściej pojawiające się przy przetargach wymaganie stosowania otwartego formatu zapisu danych umożliwiającego interoperacyjność. Microsoft zapewnia również prawo korzystania ze swoich patentów, którymi mogą być objęte te formaty danych.

Z licencji na wykorzystywanie tego standardu może korzystać każdy, jedynym znanym dziś ograniczeniem jest fakt, że choć można legalnie pisać oprogramowanie korzystające z „xml schemas” Microsoftu, konieczne jest umieszczenie w programie informacji o tym. Oznacza to, że odcina się od możliwości korzystania ze standardów MS twórców korzystającej z najpopularniejszej dziś wolnej licencji – GNU GPL.

W licencji dostępnej na stronach MS (link do niej dostałem z trzeciego źródła – niestety, sam standard wraz z przypisaną mu licencją jest możliwy do odczytania wyłącznie pod kontrolą MS Windows) można znaleźć również dość niepokojący akapit:

Microsoft reserves the right to terminate this license grant if you sue Microsoft or any of Microsoft’s affiliates for patent infringement over claims relating to reading or writing of files that comply with the Office Schemas. This license is perpetual subject to this reservation.

Może to oznaczać, że jeśli w państwie, które zezwala na patentowanie oprogramowania, opracuję nową, lepszą (wydajniejszą?) technologię odczytu/zapisu plików w formacie MS, a firma ta – lub któryś z jej partnerów – użyje jej w swoim produkcie bez mojej zgody, nie będzie wolno mi walczyć o swoje prawo w sądzie.

Pomijając wątpliwości związane z udostępnieniem „otwartego” standardu wyłącznie w formie czytelnej dla Windows oraz pytania nasuwające się przy czytaniu licencji, trzeba przyznać, że producent okienek robi wszystko, co można, żeby spełniać nowe wymogi dotyczące otwartości i interoperacyjności. Jak to wyjdzie w praktyce – zobaczymy. W każdym razie prawnicy FSFE zwracają uwagę na wątpliwości związane z modelami licencjonowania przyjętymi przez tę firmę.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →