Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie postanowiło decyzją Zarządu Koła poprzeć projekt utworzenia „Pracowni komputerowej dla bezdomnych im. św. Brata Alberta”. Nieocenioną pomoc i zachętę otrzymałem od p. Magdaleny Jezierskiej (prezes koła) oraz p. Aleksandra Pindrala (wice prezes koła). Projekt został przedstawiony prezydium Zarządu Głównego, które uznało, że projekt zasługuje na wdrożenie. Na ten cel Prezydium przeznaczyło z funduszu przeznaczonego na projekty innowacyjne 12 tys. zł. Do realizacji przystępowałem z wielką obawą, ale i nadzieją. Osoby bezdomne, które zwykle kojarzone są z dworcami i melinami dostają szansę dostępu do komputera, mogą uzyskać umiejętność posługiwania się Internetem… dla wielu z nich spełniło się to o czym nawet nie śmieli marzyć.

Pozwolę sobie jeszcze na podziękowanie całej kadrze pracowniczej schroniska dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Bogedaina 5 we Wrocławiu – bez ich pomocy i wsparcia projekt nie miał szans na realizację. Koledzy opiekunowie – dziękuję! Byłbym wielkim niewdzięcznikiem gdybym nie podziękował WLUGowcom: Marcinowi Włodarczakowi i Adrianowi Wrzosakowi oraz Arturowi Frysiakowi z PLD Linux – niniejszym to czynię 🙂

Kilka tygodni trwały prace zmierzające do przygotowania pięciostanowiskowej pracowni komputerowej. Wszystko rozpoczęło się 18 listopada zatwierdzeniem projektu przez prezesa Koła Wrocławskiego, p. Magdalenę Jezierską. W pracowni mają być szkoleni przede wszystkim mieszkańcy wrocławskich schronisk dla bezdomnych mężczyzn. Oczywiście, pracownia będzie również służyła do szkoleń pracowników i członków Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz innych organizacji pozarządowych.
Zakres wykonanych prac
W dniach 3.12.2004 – 17.01.2005 mieszkańcy schroniska przy ul. Bogedaina zaadaptowali pomieszczenie na pracownię.
Prace obejmowały:

 • założenie nowej instalacji elektrycznej
 • podłączenia oświetlenia dla pięciu stanowisk
 • malowanie
 • przygotowanie stołów

Oprócz prac typowo budowlanych zakupiliśmy odpowiedni sprzęt komputerowy:

 • 5 zestawów komputerowych (monitor, stacja robocza) o parametrach Athlon 2200; HDD 40GB, Gforce 4, monitory 17”
 • okablowanie
 • switch

Dzięki pomocy WLUGu zainstalowano MandrakeLinux 10.1 PowerPack na pięciu stanowiskach, okablowano i podłączono całość do sieci. Komputer główny podłączony jest do Internetu, a pozostałe komputery korzystają z dzielonego łącza.
Nasze plany:

 • Pracownia ma służyć przede wszystkim osobom bezdomnym i ubogim. Dla tej grupy kursy będą bezpłatne.
 • Chcemy szkolić pracowników i członków Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Dla tej grupy kursy będą bezpłatne (choć w tej kwestii ostateczną decyzję podejmie zarząd Koła Wrocławskiego), a w ramach kursu koło, które delegowało swojego pracownika, będzie musiało zapłacić tylko za pudełkową wersję MandrakeLinux 10.1 PowerPack.
 • Chcemy również szkolić pracowników organizacji pozarządowych. Dla tej grupy kursy będą odpłatne, a w ramach kursu każdy uczestnik otrzyma pudełko z MandrakeLinux 10.1 PowerPack (pudełko będzie wliczone w koszt kursu). Kursy będą odbywać się w weekendy.

Planów mamy o wiele więcej, ale jesteśmy ograniczeni kadrą szkoleniową. Jeżeli znajdą sie osoby chętne do podjęcia opieki nad daną grupą kursową pracownia będzie mogła funkcjonować pełną parą.
Od 'zera’ do komputera
Taką nazwę noszą kursy dla zupełnych laików, którzy nie widzieli na oczy… Windowsa 🙂
Z radością mogę również ogłosić, że odbyły się pierwsze spotkania kursowe dla bezdomnych mężczyzn z Wrocławia. Na zamieszczonych zdjęciach zobaczycie naszych podopiecznych z zarządem naszego koła (zdjęcie1; zdjęcia2). Nie ukrywam, że grupy kursowe są bardzo pojętne, a zaczynają zupełnie od 'zera’ – panowie nie wiedzieli jak wziąć do ręki myszki 🙂 (zdjęcie3; zdjęcie4)
Patronat
Czynimy starania by pozyskać dla naszej pracowni odpowiednie wsparcie materiałowo-szkoleniowe. Na dzień dzisiejszy pozyskaliśmy patronat:
LinuxStuff – sklep linuksowy
Linux+ – miesięcznik linuksowy
Linux Magazin pl. – miesięcznik linuksowy
Jeżeli ktoś z Państwa chciałby objąć patronat nad naszą pracownią, to bardzo proszę o kontakt. Z naszej strony gwarantujemy:

 • umieszczenie logo patrona na ścianie pracowni (format A4)
 • umieszczenie logo w materiałach szkoleniowych i informacyjnych
 • umieszczenie logo na naszej stronie internetowej

Pomoc ciągle potrzebna
Nie ukrywam, ze liczę na pomoc całej społeczności linuksowej w przygotowywaniu i prowadzeniu szkoleń. Dużą, wprost nieocenioną pomoc otrzymałem ze strony WLUGu i poznańskiej firmy Mandrakesoft Poland Amazis.net. Amazis wyposażyło naszą pracownię w podstawowe materiały szkoleniowe w zakresie MandrakeLinux. Liczę również na FLUG, który prowadzi projekt LinuxDlaNGO. Przy posiadaniu pracowni na 5 stanowisk możemy organizować szkolenia wprawdzie dla małej grupy ludzi, ale im mniejsza grupa tym lepszy kurs 🙂
Jeżeli chciałbyś nam pomóc wyposażyć naszą pracownie w różne dodatkowe pomoce, to bardzo proszę o kontakt mailowy na adres jureczkoj (at) katolik.net.pl.
Zdjęcia pracowni

 1. Prawa strona pracowni – trzy stanowiska
 2. Lewa strona pracowni – dwa stanowiskach
 3. Grupa kursowa wraz z zarządem Koła Wrocławskiego TPBA
 4. Grupa kursowa wraz z zarządem Koła Wrocławskiego TPBA i opiekunem projektu

Zdjęcia dostępne są pod adresem http://bratalbert.katolik.pl/linux/pracownia/pracownia-01.jpg (w zdjęcia mają numery od 01 do 13).
Jacek Jureczko
gg: 3319618
jabber: jureczkoj (at) jabber.wp.pl
mail: jureczkoj (at) katolik.net.pl
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Jacek Jureczko.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →