Dzisiejsze wydanie wiadomości ze świata Debiana zawiera m. in. informacje o dostępie do aktualności Debiana przez RSS oraz o sposobie instalacji jądra 2.6 na Debianie 3.0.

W imieniu czteroosobowego zespołu tłumaczy zapraszam do lektury.

Witaj w czterdziestym siódmym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Ulotki Debiana zostały przeniesione na maszynę Alioth, co pozwoli na ich łatwiejszą pielęgnację i uaktualnianie. Pomimo zbliżającego się wydania sarge, trwają przygotowania do wydania kolejnego uaktualnienia obecnej dystrybucji stabilnej.
Aktualności Debiana przez RSS. Greg Stark zastanawiał się, czy Debian Weekly News są dostępne przez RSS. Romain Francoise zauważył, że GMANE dostarcza RSS dla wielu list dotyczących Wolnego Oprogramowania, włączając aktualności Debiana (format RSS i blog). Obecnie projekt Debian nie dostarcza jednak oficjalnego źródła RSS – poszukiwani są wolontariusze, którzy napiszą odpowiedni kod.
Zmniejszanie ilości ściąganych danych. Goswin von Brederlow zaproponował podział pliku Packages w taki sposób, by ograniczyć ilość danych pobieranych przy aktualizacjach systemu. W dystrybucji sid plik ten zawiera aktualnie 13 MB danych (po kompresji – 3.5 MB). Adam Heath dodał, że pojedyncza nazwa pakietu może być niewystarczająca. Eduard Bloch wspomniał o programie apt-dupdate jako innym sposobie przyspieszenia ściągania danych. Wielu deweloperów podesłało swoje pomysły oraz kod dotyczący tej kwestii na Bug#128818.
Debian – system operacyjny na stację roboczą. Hindistan Kivilcim poinformował, dlaczego zainstalował system operacyjny Debian GNU/Linux na swojej stacji roboczej – wyjaśnił w prosty sposób: „Instalacja nowych aplikacji i konfiguracja tych starych w Debianie jest bezstresowa. Nie trzeba się przejmować zależnościami, problemami z bibliotekami, a nawet poprzednimi plikami konfiguracyjnymi.” Hindistan podkreślił również zalety zależności opartych na pakietach, a nie na plikach.
OpenOffice.org 1.9 dla Debiana. Chris Halls poinformował o bardzo wczesnej wersji pakietów dla OpenOffice.org 1.9.62, będacego zwiastunem nadchodzącej wersji 2.0. Chris ostrzegł, że pakiety te nie są takiej jakości, jakiej oczekiwaliby użytkownicy Debiana. Brak im również prawidłowej integracji z Debianem, będą więc znajdowały się w /opt/openoffice1.9.62/.
Zdalna współpraca. Don Marti napisał o tym, jak komunikacja sprzyja tworzeniu zespołu. Don zauważył, że korzystanie z poczty elektronicznej szybko może przerodzić się we wzajemne obwinianie i nieporozumienia, natomiast krótka rozmowa telefoniczna może wyeliminować prawdziwe problemy. Podkreślił również zalety spotkań w Internecie (na kanałach IRC lub korzystając z komunikatorów), zasobów sieciowych (takich jak systemy śledzenia błędów czy wiki), a także wspomniał o tym, kiedy nie powinny być one stosowane.
Instalacja Linuksa 2.6 na Debianie. Falko Timme napisał przewodnik na temat uruchamiania jądra 2.6 z Debianem GNU/Linux 3.0 (woody). Aby mieć obsługe modułów, trzeba zainstalować niektóre backporty. Jednym z końcowych kroków jest stworzenie ramdisku, aby jądro prawidłowo się uruchamiało.
Imprezy z cyklu Bug Squashing Party z ostatniego weekendu. W poprzedni weekend, podczas imprezy tępienia błędów, zamknięto kilka błędów krytycznych dla wydania. Przedyskutowano także rozwiązanie problemu dotyczącego usuwania KDE i stworzono odpowiednie poprawki w skryptach dystrybucji testowej. Dostępne są zdjęcia z imprezy, która odbyła się we Frankfurcie, w Niemczech. Poprawki dotyczące pozostałych problemów są w dalszym ciągu mile widziane.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 595: bnc — Arbitrary code execution.
 • DSA 596: sudo — Privilege escalation.
 • DSA 597: cyrus-impad — Arbitrary code execution.
 • DSA 598: yardradius — Arbitrary code execution.
 • DSA 599: tetex-bin — Arbitrary code execution.
 • DSA 601: libgd1 — Arbitrary code execution.
 • DSA 602: libgd2 — Arbitrary code execution.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • acovea — Analysis of compiler options via evolutionary algorithms.
 • dstat — Versatile resource statistics tool.
 • fceu — FCE Ultra – Nintendo (8-bit) emulator.
 • gip — IP calculator for GNOME desktop environment.
 • gnulib — GNU Portability Library.
 • hotsmtp — SMTP to Hotmail (HTTPmail) gateway.
 • kimdaba — KDE tool for indexing, searching and viewing images by keywords.
 • mozilla-opensc — Mozilla plugin for authentication using OpenSC.
 • nip2 — Spreadsheet-like graphical image manipulation tool.
 • pxlib1 — Library to read/write Paradox database files.
 • slat — Tools for information flow analysis of SELinux policies.
 • timecode-dev — C++ hierarchy which controls and describes time code.
 • unalz — Utility used for decompressing alzip format file.
 • wx2.5-common — wxWidgets Cross-platform C++ GUI toolkit 2.5.
 • zvbi — VBI proxy daemon and wrapper.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Kalina Detko, Bartosz Zapałowski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: kala.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →