Rozprzestrzenianie się zastosowań linuksowych i dynamiczny rozwój Linuksa sprawia, że szkoły nie nadążają z kształceniem odpowiednich specjalistów. Właśnie tak menedżerowie firm uzasadniają niewprowadzanie bądź opóźnienia we wchłanianiu najnowszej linuksowej technologii przez zakłady pracy, którymi zarządzają.

GAF3 Solutions – jedna z firm oferujących wspomnianą technologię wie, że jej klienci dużo słyszeli o Linuksie, znają jego zalety: niezawodność, wydajność i względnie niskie TCO, lecz chcąc skorzystać z jej usług, klienci ci muszą niestety uzbroić się w cierpliwość i czekać. Jest tak, choć linuksowi specjaliści zarabiają 20% – 30% więcej niż administratorzy systemów Unix bądź Windows. Potwierdzają to wyniki badań, jakie przedstawiła Yankee Group, której pracownicy przeanalizowali wynagrodzenia w metropoliach. Wyższe wydatki migrujących firm na płace administratorów zmniejszają zyski z oszczędności, a mimo to rynek linuksowych specjalistów jest i pozostanie przez wiele lat dalece nienasycony.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak trudno znaleźć odpowiednią ilość kompetentnych pracowników znających Linuksa, nie jest jednoznaczna. Z jednej strony słychać opinie wyrażane przez menedżerów, którzy popierają tezę, że wzrost rozwiązań linuksowych doprowadził do sytuacji, w której firmy zmuszają kadrę zajmującą sie dotychczas innymi systemami operacyjnymi do wykonywania zadań linuksowych, co nie powinno mieć miejsca, gdyż nawet administratorzy Uniksa potrzebują czasu na zapoznanie się z Linuksem, by móc go efektywnie stosować. W związku z tym nie ma prawdziwych specjalistów, którzy są niezbędni podczas rozwiązywania konkretnych problemów.
Z drugiej strony pojawiają się opinie ludzi związanych z informatyką, że trudno jest znaleźć, lecz jedynie specjalistów od sieci i grafiki lub opinie, że osoba związana z jakimkolwiek systemem, a potrafiąca czytać, po prostu poradzi sobie z Linuksem. Niezależnie od ekspertów, którzy wygłaszają swoje teorie, wszyscy zgadzają się co do tego, że popyt na specjalistów od Linuksa długo się nie skończy.
Wygląda na to, że w wielu szkołach na całym świecie osoby odpowiedzialne za przewidywanie, za późno zauważyły system, który ma już ponad 13 lat. Obecnie, gdy już wiadomo o co chodzi, można mieć tylko nadzieję, że podczas nadrabiania zaległości, nowi linuksowi programiści / administratorzy nie będą szkoleni zbyt pobieżnie.
Młodzi ludzie, zauważcie korzyści płynące z solidnej znajomości Linuksa.
Źródło:
Computerworld
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →