Od redakcji: Kontynuujemy nasz cykl „Krótko o…”, w którym staramy się opisywać ciekawe oprogramowanie, o którym nie każdy mógł słyszeć, a które bywa przydatne w codziennym życiu. Jednocześnie zapraszam do naszej kolejki 'krótkich’ oczekujących na publikacje, złapanie się za główę na widok ich ilości i dosłanie własnych propozycji 🙂

MailScanner jest intensywnie rozwijanym, zaawansowanym systemem obsługi poczty elektronicznej, rozpowszechnianym na licencji GPL. Może być wykorzystywany do skanowania poczty w poszukiwaniu wirusów, spamu (oraz innych niechcianych treści) lub prób ataków na programy pocztowe końcowych użytkowników. Może współpracować z wieloma programami antywirusowymi, np.: ClamAV, BitDefender, Nod32, Sophos, Kaspersky pozostawiając administratorowi wybór „najlepszego” (lub kilku, gdyż jest możliwe korzystanie z wielu programów antywirusowych jednocześnie).

Dzięki wspólnym wysiłkom autora programu, Juliana Fielda, oraz wielu osób aktywnie udzielających się na liście dyskusyjnej, powstały skrypty automatycznie aktualizujące bazy sygnatur każdego z obsługiwanych programów antywirusowych. Dzięki współpracy z programem SpamAssasin i/lub korzystaniu z czarnych list (np. ORDB), MailScanner potrafi rozpoznawać ponad 95% spamu. Zindentyfikowany spam może być oznaczony, skasowany, zarchiwizowany lub przesłany do administratora systemu celem dokładniejszej analizy. Najnowszym ficzerem dodanym do MailScanner’a jest rozpoznawanie prób phishing’u.

MailScanner może być z powodzeniem używany na dużych serwerach, obsługujących wielu użytkowników w wielu domenach. Jako MTA może zostać użyty sendmail, postfix, exim lub zmailer. Dzięki dziesiątkom opcji konfiguracyjnych oraz obsłudze zbiorów zasad (ang. ruleset) MailScanner może być dostosowany do indywidualnych wymagań każdego administratora. Krótka lista firm/instytucji/organizacji, które korzystają z MailScanner’a, czeka na zgłoszenia od polskich adminów.

Na oddzielny akapit zasługuje osoba głównego autora programu. Julian Field bierze pod uwagę wszystkie sugestie i pomysły przysyłane na listę dyskusyjną. Te nowatorskie wciela w życie nawet w ciągu kilku godzin(!), ale również odpowiada w sposób rzeczowy i taktowny na pytania przysyłane przez nowych użytkowników MailScanner’a, które przez innych prawdopodobnie byłyby skwitowane krótkim rtfm.
Dzięki, Julian!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Marcin.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →