Instytut Biometrii Medycznej Uniwersytetu w Tuebingen otrzymał nagrodę specjalną w dziedzinie Wolnego Oprogramowania za badania przeprowadzone w ramach Inicjatywy Gospodarczej Badenii – Wirtenbergii.

Stworzone oprogramowanie symuluje dynamikę rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. W przyszłości planowane jest wykorzystywanie nowego, modelowego systemu, do przewidywania epidemii typu Sars oraz do oceniania środków zaradczych pod kątem ich skuteczności. Oprogramowanie testowane jest w Instytucie Roberta Kocha.
Zdaniem Uniwersytetu w Tuebingen projekt powinien ,,podnieść w UE zdolność analizy modelowej oraz wesprzeć urzędy odpowiedzialne za opiekę zdrowotną dostarczając im informacji i pomagając w planowaniu w przypadku ataku bioterrorystycznego oraz umożliwiając adekwatną reakcję.” Fundatorem przyznanej nagrody jest bwcon. Sam system rozwijany jest w ramch projektu UE i finansowany przez Federalne Ministerstwo Zdrowia i Bezpieczeństwa Społecznego.
W Polsce z roku na rok zwiększa się ilość osób otrzymujących różne stopnie naukowe. Dlatego wydaje się, że można liczyć na wzrost świadomości, który skoncentruje się w nie mniej wartościowym, polskim projekcie Open Source, do czego serdecznie namawiam.
Źródło:
Strona domowa projektu
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →