Od kilku dni w kioskach można znaleźć nowy numer miesięcznika Linux+. Temat numeru – „Grafika na maximum” – czyli instrukcja wykorzystania możliwości kart Nvidia pod Linuksem. Piotr Wolny w „Binarnych sterownikach dla kart Nvidia” opisuje instalację driverów i konfigurację X-Window, dzieli się też uwagami na temat tuningu środowiska tak, żeby uzyskać możliwie największą wydajność. Ciekawe są też akapity poświęcone wykorzystaniu wyjścia telewizyjnego karty – zarówno w trybie „klonowania”, jak i do powiększenia dostępnego pulpitu.

Wart przeczytania – w każdym razie przez programistów – jest „Eclipse i Java”, w którym Marek Sawerwain wprowadza czytelnika w podstawy Eclipse. Robi to na przykładzie pisanego w Javie programu do obliczania sum kontrolnych – prostego, ale pokazującego choć część ułatwień oferowanych przez to dość zaawansowane środowisko programistyczne. Warto się z nim zapoznać – choć zagorzałych zwolenników vima i Emacsa trudno przekonać do zmiany przyzwyczajeń.

Niezły jest przeznaczony dla początkujących tekst Piotra Macheja poświęcony skojarzeniom aplikacji z typami plików. Linux do dziś nie dorobił się jednolitego standardu ustawiania skojarzeń, co jest dość dużym problemem dla osób zaczynających przygodę z tym systemem – Piotr pokazał, jak to zrobić w KDE, GNOME, mc, Firefoksie i Evolution.

Co poza tym? Numer zaczyna się od opisu zawartości dołączonych płyt CD/DVD, ze zwróceniem uwagi na kilka ciekawszych projektów – Quantian („naukowy” Knoppix), Scribusa, najnowszego Auroksa i Mandrakelinuksa 10.1 Community. Kilka kolejnych stron poświęcono na wiadomości – na bocznych kolumnach umieszczono krótkie informacje, na głównej – dłuższe teksty. Nie zapomniano o osobnych stronach dla Debiana (Sarge już niedługo!), Mandrake i Auroksa. Szkoda, że nie ma zbiorczej strony informującej o najważniejszych informacjach dotyczących innych dystrybucji – chociaż kilka zdań o tym, co się działo w ostatnim czasie w Slackware czy Gentoo na pewno by nie zaszkodziło.

Dwa następne teksty poświęcono oprogramowaniu naukowo-inżynieryjnemu, a konkretnie bibliotece SciPy (wspomagającej obliczenia) i budowie klastra z wykorzystaniem LAM/MPI.

Czytelnicy zainteresowani kulisami dużego projektu, jakim jest OpenOffice.org, powinni sięgnąć do wywiadu z Louisem Suarez-Pottsem, który ciekawie opowiada o ilości programistów pracujących nad tym pakietem, o jego popularyzacji wśród zwykłych użytkowników, firm i administracji, wreszcie – o planach na najbliższe wydania.

Pozostałe teksty poświęcono pojedyńczym programom lub dodatkom do nich: wtyczkom do XMMSa (w tym dość przydatnej XMMS Find), odtwarzaczowi Beep Media Player, KDE 3.3, programowi do nagrywania płyt CD – SimpleCDR-X, Firewall Builderowi, programowi do tworzenia galerii zdjęć GTK Photo Gallery oraz komunikatorowi głosowemu dla graczy – TeamSpeak2.

Na zakończenie – recenzja polskiej edycji „Sztuki programowania” E.S.Raymonda – książki, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu – i zapowiedź kolejnego numeru L+, którego tematem przewodnim będzie Linux w biznesie.

Pełny spis treści, informację o zawartości płyt oraz wstępniak naczelnego znajdziecie na stronach wydawnictwa.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →