Jak donosi prasa, jutro będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Komputera. Jest to inicjatywa edukacyjna, objęta patronatem m.in. Prezydenta, mająca za zadanie ochronę przeciętnych użytkowników przed wirusami i innymi nieprzyjemnościami. Jednakże przy dokładniejszym spojrzeniu, okazuje się niczym więcej niż mało subtelną reklamą kilku wybranych firm z branży.

Sama domena www.dzienbezpiecznegokomputera.pl została zarejestrowana przez firmę Microsoft Polska Sp. z o.o. Jesteśmy informowani, że w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa należy używać najnowszych wersji produktów firmy Microsoft, co w przypadku samego upgrade’u do Windows XP może kosztować bardzo dużo pieniędzy, szczególnie biorąc pod uwagę że Windows jest produktem którego reputacja w dziedzinie bezpieczeństwa jest jak dotychczas wątpliwa. Strona kompletnie pomija możliwość zmiany systemu operacyjnego na jeden z publicznie dostępnych, darmowych, w pełni bezpiecznych systemów alternatywnych.

Jakby tego było mało, witryna nie wspomina ani słowem o coraz popularniejszych przeglądarkach alternatywnych wobec Internet Explorera, które są od niego bezpieczniejsze. Co więcej, maksymalne bezpieczeństwo zapewniają one na wszystkich systemach operacyjnych, również na niewspieranym już przez Microsoft Windows 98, ciągle używanym przez prawie 30% polskich internautów.

Prawdziwa natura strony pokazana jest dokładnie w dziale „Inicjatorzy Radzą”. Jest on niczym innym jak przedstawieniem oferty kilku wybranych firm z branż związanych z bezpieczeństwem. Jesteśmy informowani, że aby być bezpiecznym należy koniecznie kupić produkty danej firmy, zapewne dlatego, że są one polecane przez Pana Prezydenta. Czy na pewno nad taką akcją – reklamą, robiącą ludziom wodę z mózgu – miał on sprawować patrononat?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: quiris.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →