W maju tego roku grupa doradcza Komisji Europejskiej (IDA) zaproponowała wprowadzenie formatu XML używanego przez OpenOffice.org jako standardowego formatu używanego w administracji publicznej UE. Jednocześnie komisja zażyczyła sobie, aby format OOo był dostosowany do standardów OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards), oraz aby pakiet posiadał filtry umożliwiające import dokumentów z formatów Microsoftu: WordML i ExcelML.

We wrześniu tego roku pierwsze wymaganie zostało spełnione – nowy format dokumentów jest opracowany, w pełni zgodny z OASIS i wejdzie razem z OOo 2.0 w maju 2005.

Punkt drugi zależy w pewnym stopniu od Microsoftu – IDA zasugerowała firmie z Redmond, aby formaty WordML i ExcelML również udostępnić jako standard, wraz z pełną specyfikacją, oraz rozważyć usunięcie wszelkich nie-XMLowych wstawek z tych formatów (miło pomarzyć o SVG w zapisie obrazków MSOffice…)

Poparcie UE dla OpenOffice.org na pewno wpłynie na popularność tego pakietu, a przez to na wolne formaty plików. Doskonale wpasowuje się to w stwierdzenie Louisa Suarez-Pottsa na łamach miesięcznika Linux+: Nie można pozwolić aby *jakakolwiek* firma była właścicielem „infrastruktury twojej własności intelektualnej”.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Khorne.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →