Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku dni w sieci pojawi się stabilna wersja PHP 5. Już od pewnego czasu pojawiają się kolejne wersje „release candidate”, RC-3 jest – według autorów – prawdopodobnie ostatnią wersją przed wydaniem „stable”. Podczas poprzedniej dużej aktualizacji konieczne były zmiany w kodzie obrabiającym zmienne przekazywane za pomocą GET, POST i ciasteczek. Tym razem autorzy zapowiadają, że większość starego kodu powinna bez problemów uruchomić się pod kontrolą nowej wersji PHP.

Najbardziej widoczną zmianą dla użytkowników Windows – jest zmiana nazw niektórych plików (php.exe zmieniło się na php-cgi.exe, wersja „konsolowa” znajduje się teraz w głównym katalogu (plik php.exe), pojawił się też php-win.exe, uruchamiający się bez osobnego okienka DOS).

Inne zmiany dotykają użytkowników wszystkich systemów. Zacznijmy od nowych poleceń – ich pełna lista znajduje się już w dokumentacji PHP. Pojawiło się sporo nowych poleceń ułatwiających korzystanie z macierzy, nagłówków MIME i potoków. Nowe polecenia nie wprowadzają zamieszania, które mogą spowodować niewielkie niekompatybilności z poprzednimi wersjami. Na szczęście, jest ich stosunkowo niewiele.

Wprowadzono trochę zmian w obsłudze baz danych. Z pakietu dystrybucyjnego, z powodów licencyjnych, usunięto bibliotekę kliencką MySQL. Nie jest to oczywiście żaden problem – w większości systemów biblioteka ta i tak była instalowana osobno. Pojawiło się za to nowe rozszerzenie służące do obsługi baz MySQL – MySQLi, a SQLite, niewielka baza danych SQL, jest już dostępna w standardowej instalacji.

W nowej wersji praktycznie od nowa napisano obsługę typu obiektowego oraz obsługę XMLa. Autorzy zapewniają, że nie powinno to spowodować większych problemów podczas migracji, a zwiększy elastyczność i stabilność całego środowiska.

Bardzo dobry artykuł na temat wprowadzonych zmian można przeczytać na łamach serisu phpvolcano.com. Listę zmian w silniku PHP – Zend 2 – znajdziecie na stronach php.net. W tym samym miejscu znajdziecie listę niekompatybilności między PHP 5 a najpopularniejszą obecnie „czwórką”. Zapraszam do lektury – a wkrótce już do testowania stabilnej wersji PHP 5.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →