Mówi się, że program nie jest skończony dopóki nie zawiera w sobie klienta poczty. Vim z tym ma jeszcze kłopoty, ale kalendarz to krok w dobrym kierunku.

Skrypt tygodnia: calendar

Nazwa: calendar
Autor: Yasuhiro Matsumoto ( mattn_jp AT hotmail DOT com )
Opisywana wersja: 1.3x

Wstęp

Mówi się, że program nie jest skończony dopóki nie zawiera w sobie klienta poczty. Vim z tym ma jeszcze kłopoty, ale kalendarz to krok w dobrym kierunku.

Wymagania

Vim w wersji 6.0 lub nowszej.

Instalacja


Skopiuj plik calendar.vim do ~/.vim/plugin. Należy też stworzyć katalog ~/diary, domyślny katalog gdzie przechowywane są wpisy kalendarza. Jeśli chcesz by był to inny katalog możesz to zmienić ustawiając odpowiednio zmienną g:calendar_diary w .vimrc.

Konfiguracja

(omawiam tutaj tylko najważniejsze opcje, pełna lista w dokumentacji skryptu, wspomniane tutaj opcje mogą być istotne dla polskiego użytkownika, lub wymagane do poprawnego działania skryptu)

Polonizacja

Wklej następujące linijki do swojego pliku .vimrc:
let g:calendar_mruler = 'Sty,Lut,Mar,Kwi,Maj,Cze,Lip,Sie,Wrz,Paź,Lis,Gru'
let g:calendar_wruler = 'Ni Po Wt Śr Cz Pi So'
let g:calendar_navi_label = 'Popr,Dzis,Nast'
let g:calendar_monday = 1
let g:calendar_navi = 'both'

Polskie diakrytyki są w kodowaniu iso-8859-2, przy polonizacji skryptu pod Windows należy zmienić kodowanie na cp1250, lub utf-8. Ostatnia opcja nie jest konieczna, ale znakomicie ułatwia pracę.

Klawiszologia


Dzieli się na dwa zestawy. Skróty dostępne globalnie i te w oknie Kalendarza.

 1. Skróty globalne (:help mapleader):
  <Leader>ca
  Otwórz okno kalendarza. Również :Calendar
  <Leader>ch
  Otwórz okno kalendarza poziomo. Również :CalendarH
 2. Skróty dostępne w oknie kalendarza:
  <S-Left>
  Idź do poprzedniego miesiąca (może nie działać w terminalu).
  <S-Right>
  Idź do następnego miesiąca (może nie działać w terminalu).
  t
  Idź do dzisiejszej daty (działa jedynie wtedy kiedy jest ona widoczna).
  q
  Zamknij okno kalendarza.
  ?
  Pokaż krótką pomoc na temat skrótów klawiszowych i najważniejszych zmiennych konfiguracyjnych.
  <Enter>
  Otwórz okno kalendarza w dniu na jakim jest kursor.

Używanie


Po wydaniu polecenia :Calendar lub użyciu odpowiedniego skrótu klawiszowego pojawi się pionowe okno, w którym będzie pokazany kalendarz na 3 miesiące (obecny pośrodku). Bieżący dzień jest zaznaczony gwiazdką.

Kalendarz zwykły

Po najściu kursorem na odpowiedni dzień i po wciśnięciu <Enter> pojawi się małe okno, w którym można zapisywać notatki na dany dzień. Datę można również wybrać myszką – okno dziennika pojawi się po dwukrotnym kliknięciu. Przy następnym uruchomieniu kalendarza dni z wpisami będą wyróżnione + i kolorem.

Widok na okno dziennika

Sympatycznym drobiazgiem jest w oknie dziennika kolorowanie cyfr jeśli zaczynają wiersz. W ten sposób będą wyróżnione godziny lub listy numerowane.
Przesunięcie się o jeden miesiąc do tyłu/przodu wykonuje się poprzez najście kursorem na odpowiednie pole paska nawigacji i wciśnięcie <Enter>. Można też kliknąć myszą. Jeśli chcesz skoczyć o większy przedział czasu lepiej skorzystać z polecenia, np.: :Calendar 10. Dzięki temu skoczysz od razu do października bieżącego roku. Jeśli chcesz skoczyć do innego roku musisz określić miesiąc, np.: :Calendar 2005 1
Po wydaniu polecenia :CalendarH (data z taką samą składnią) kalendarz pojawi się w oknie podzielonym poziomo:

Kalendarz poziomy

Alternatywne kalendarze

Znakomitą rzeczą jest możliwość używania alternatywnych kalendarzy. Wystarczy, że w pliku sesji (:help mksession) lub innym skrypcie zmienisz wartość g:calendar_diary i przy następnym wywołaniu kalendarza będziesz korzystać z nowego katalogu. Może być bardzo przydatne przy planowaniu pracy nad poszczególnymi projektami.

Podsumowanie


Skrypt jest znakomity dla osób nie mających potrzeby korzystania z super wyposażonych programów takich jak KOrganizer czy Evolution lub chcących zapanować nad mniejszym projektem nie wymagającym współpracy wielu osób.
Do minusów można zaliczyć brak osobnego pliku pomocy i informacji o skrótach klawiszowych – choć opis zmiennych konfiguracyjnych w samym skrypcie jest wystarczający. Poważniejszym problemem jest brak możliwości usunięcia zaznaczenia dnia korzystając ze skryptu. Nawet jeśli wyczyści się zawartość pliku dnia to sam plik pozostanie i będzie uwzględniany w oknie kalendarza jako +.

Archiwalny news dodany przez użytkownika: mikmach.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →