Scheme jest dialektem Lispa bardzo lubianym przez środowiska akademickie. W porównaniu z ociężałym Lispem wydaje się być bardzo lekki: specyfikacja Scheme’a mieści się na 50 stronach, podczas gdy specyfikacja Common Lisp’a zajmuje 1300 stron („What is the difference between Scheme and Lisp„). Podobnie jak Lisp, Scheme jest językiem funkcyjnym, nie lubi iterowanych pętli, zmian wartości zmiennych itp., za to lubi rekurencję. Czy taki język nadaje się do pisania zwykłych aplikacji?

Zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że języki funkcyjne nadają się tylko do pisania plug-in’ów do programów pisanych w językach imperatywnych. Inni postanowili pokazać, że jednak się da. STk (Scheme Tk) jest interpreterem Scheme’a ze zintegrowaną biblioteką Tk toolkit, znaną ze słynnej pary Tcl/Tk. W STk została również zaimplementowana obiektowość zgodna z własnym modelem zwanym STKLOS bazującym na Lispowym CLOS (Common Lisp Object System). Dzięki obiektowości i widgetom będącym obiektami dołączonych klas Tk-classes można całkiem łatwo tworzyć skryptowe GUI. Na wykładzie, na który zapraszam, zaprezentuję czym jest Scheme i jak zacząć programowanie w nim, przedstawię sposób tworzenia klas i obiektów w STKLOS oraz opiszę kilka widgetów z Tk-classes. Przedstawię również jak tworzyć proste aplikacje będące wykonywalnymi skryptami zarządzającymi całym GUI oraz jak stworzyć klasę własnego widgetu będącego kombinacją dwóch innych widgetów.

UWAGA!!!: materiały już są do ściągnięcia adres: http://warszawa.linux.org.pl/

Przypominamy, że spotkanie będzie transmitowane na żywo przez internet (w formacie IceCast). Szczegóły można znaleźć pod adresem http://warszawa.linux.org.pl/audio.html

Dodatkowo informujmy, że dla osób które nie będą mogły słuchać w trakcie wykładu całe nagranie będzie potem udostępnione do ściągnięcia na stronie WarLUGa.

Godzina: 18.15

Miejsce: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, Banacha 2, Warszawa.

Sala: 5440

Prelegent: Paweł Ośmiałowski
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Skobi.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →