Przed godziną w UKIE zakończyło się spotkanie z min. Jarosławem Pietrasem, który reprezentował nasz kraj podczas wtorkowego posiedzenia Rady ds. Konkurencji.

Rozmowa skupiła się nie tylko na wydarzeniach, które miały miejsce we wtorek (kiedy głos Polski został potraktowany jako głos popierający patenty na oprogramowanie), lecz również na tym, co stanie się w najbliższym czasie.

Minister obiecał spotkać się z min. nauki i informatyzacji, Michałem Kleiberem, który miałby współpracować przy ustaleniu oficjalnego stanowiska rządu w sprawie patentów. Jeśli rząd wypowie się przeciw, prawdopodobnie rozpoczną się starania o uznanie błędnego zinterpretowania stanowiska Polski jako stanowiska „za” za niebyłe i zapisanie go jako stanowiska przeciwnego wprowadzeniu patentów. Na potwierdzenie prawidłowości zapisów ze spotkania w Brukseli (tzw. minutes) mamy jeszcze 13 dni.

Jeśli podobne działanie zostanie podjęte jeszcze w kilku innych krajach (otrzymaliśmy od FFII informację, że jest taka szansa), być może poprawki umożliwiające patentowanie zostaną odrzucone.

Jeśli nie – zostaje nam akcja lobbingowa w Parlamencie Europejskim i próba odrzucenia dyrektywy podczas jesiennego głosowania.

UKIE wyciągnęło wnioski na przyszłość. Minister Pietras stwierdził, że postara się uruchomić na stronach internetowych Komitetu dział, w którym pod konsultację społeczną będą poddawane wszystkie projekty stanowisk zajmowanych przez polską delegację na kolejne posiedzenia RUE.

Czekamy na spełnienie obietnicy.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →