W związku z okołoświątecznym brakiem czasu oraz z powodu zmian w składzie zespołu tłumaczącego Mozilla Links, to wydanie polskie ukazuje się z pewnym opóźnieniem, za co przepraszamy. Obiecujemy poprawę i zapraszamy do lektury. 🙂


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 16 – 30 marca 2004

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Kontynuując nasz ostatni zwyczaj opisywania innych produktów Fundacji Mozilla, w tym numerze skupimy się na przybliżeniu czytelnikom ChatZilli – klienta IRC zawartego w pakiecie aplikacji Mozilla. Jeśli nie wiesz czym jest IRC, powiedzmy, że ChatZilla pozwala grupie ludzi spotykać się w wirtualnym pokoju i rozmawiać na wszelkie tematy.
IRC (pełna nazwa to Internet Relay Chat) to bardzo stara usługa sieci Internet (starsza nawet niż strony internetowe), którą stanowi obecnie społeczność złożona z kilku milionów użytkowników na całym świecie dyskutujących niemal o wszystkim czy wymieniających się plikami (de facto IRC już na długo przed powstaniem sieci P2P takich jak BitTorrent czy Gnutella pozwalał na dzielenie się z innymi zbiorami plików).
Podczas gdy komunikatory internetowe są przeznaczone raczej do rozmów prowadzonych we dwoje czy też w małych grupach znających się nawzajem ludzi, IRC pozwala na łatwe anonimowe włączanie się do pogawędek z różnego typu ludźmi. IRC nie wymaga autoryzacji; wymyśl sobie login, serwer i pokój do jakiego chcesz dołączyć i wchodź. Tak właśnie działa ChatZilla.
Na początek kliknij w irc://irc.mozilla.org, aby już za chwilę spotkać się z członkami społeczności Mozilla.
Dziękujemy za uwagę i czekamy na wszelkie komentarze pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org.
Percy Cabello / Mozilla Links
Miłej lektury życzy zespół tłumaczy:
Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Marcin Malinowski, Piotr Pielach, Krzysztof Sawicki, Marek Stępień (marcoos)


W tym numerze:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. 4. Projekty związane z Mozillą
 5. 5. Sonda Mozilla Links
 6. 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Prezentowane rozszerzenie: ChatZilla
(rozwijana przez: Robert Ginda, James Ross, Samuel Sie, i innych)

ChatZilla jest prostym klientem IRC opracowanym z wykorzystaniem technik użytych przy tworzeniu Mozilli (JavaScript oraz XUL). Jest częścią pakietu Mozilla oraz występuje jako rozszerzenie dla Firefoxa.
ChatZilla umożliwia między innymi: definiowanie pokoi (kanałów) otwieranych zaraz po uruchomieniu, ustalenie skryptów wykonywanych przy starcie (czyli grupy zadań wykonywanych podczas uruchamiania aplikacji), zapisywanie rozmów do wskazanego pliku, zmianę wyglądu poszczególnych okien, definiowanie listy słów kluczowych, których wystąpienie podczas rozmowy ma być sygnalizowane przez ChatZillę, automatyczne generowanie odnośnika do BugZilli po wprowadzeniu słowa „bug” oraz numeru błędu.
Mimo bogactwa funkcji, ChatZilla nie jest typowym klientem IRC. I nie będzie (przynajmniej w tym momencie) obsługiwać wszystkich możliwych funkcji dostępnych w innych tego typu aplikacjach. W zamian zaś, w ostatniej wersji, dodano funkcję bezpośrednich połączeń (klient-klient) pomiędzy rozmówcami będącymi w jednym pokoju. Połączenia te są szybsze i bezpieczniejsze niż połączenia z udziałem serwera IRC (klient-serwer).
Strona domowa ChatZilli:

Najnowsza ChatZilla dla Firefoxa (165KB):

Oprócz nowej opcji w menu „Tools” (Narzędzia) zostanie dodana ikona którą można użyć na pasku narzędzi.
Wersje językowe:

Informacje na temat IRC:

Chcesz wspomóc projekt ChatZilla:


2. Aktualności

(dział prowadzony przez MozillaZine.

Mozilla 1.7 Beta

Fundacja Mozilla wydała Mozillę 1.7 Beta, najnowsze wydanie testowe Pakietu Aplikacji Mozilla. 1.7b cechują setki udoskonaleń wliczając w to możliwość uniemożliwienia blokowania przez strony menu kontekstowego znajdującego się pod prawym klawiszem myszy oraz opcję Menedżera Haseł pokazującą aktualnie zachowane hasła. Przekomponowano okienko przechwytywania plików cookie, a opcja „Ustaw jako tapetę” otwiera najpierw okienko z prośbą o potwierdzenie, co zabezpieczy przed przypadkową podmianą już ustawionej tapety. Wzrosła kompatybilność ze standardami sieciowymi; Mozilla już rozumie parametr opacity z języka CSS3 oraz naprawiono dawno wykryty błąd z ustawianiem teł tabel za pomocą CSS. Dodatkowo serwery mogą teraz przesłać pliki XML do Mozilli używając XMLHttpRequest oraz typu MIME multipart/x-mixed-replace.
Kurier Poczty także otrzymał kilka nowych cech w wersji 1.7b wliczając w to wsparcie dla polecenia IMAP IDLE pozwalającego serwerom informować Mozillę o nowych widomościach oraz wsparcie dla bezpiecznego uwierzytelniania haseł dla POP3 oraz SMTP. Poprawiono także pobieranie, wyświetlanie i zapisywanie listów oraz udoskonalono synchornizację z książkami adresowymi Palmów.
Quality Feedback Agent pozwalający użytkownikom informować Fundację o zauważonych awariach powrócił do Mozilli 1.7 Beta. Poprawiono także wsparcie dla schematów systemowych ze strony Mozilli dla Linux GTK2. W porównaniu z Mozillą 1.6 Mozilla 1.7b uruchamia się o 7% szybciej, o 8% szybciej otwiera nowe okna i o 9% szybciej ładuje strony. I to wszystko przy zmniejszeniu pliku instalacyjnego o 5% względem poprzedniego rozmiaru.
Informacje o wydaniu Mozilla 1.7 Beta
Pobierz Mozilla 1.7 Beta
Cały artykuł


Wydano Nvu 0.2

Jest już dostępne dla systemów Windows i Linux drugie wydanie Nvu, narzędzia służącego do tworzenia stron WWW bazującego na Kompozytorze Mozilli. Najważniejszą nowością w Nvu 0.2 jest wsparcie dla tworzenia, modyfikacji i zarządzania schematami (ang. templates). Ponadto wersja 0.2 pozwala dodawać większą ilość atrybutów CSS do stron oraz umożliwia użytkownikowi zmianę stylów wstawionych inline (bezpośrednio w dokument) na klasy.
Bazujące na Mozilli 1.7 Beta Nvu 0.2 jest tworzone przez Daniela Glazmana z firmy Disruptive Innovations na zlecenie Lindows.com.
Informacje o Nvu 0.2 i pliki do pobrania
Cały artykuł


List otwarty Fundacji: zaprzestańcie nieoficjalnie sprzedawać prudkty z logo Mozilli, poproście o zgodę

Członek ekipy z mozilla.org – Gervase Markham – opublikował na grupach dyskusyjnych poświęconych Mozilli otwarty list adresowany do wszystkich osób, które zarabiają na produktach opatrzonych logotypem i marką Mozilli: „To jest list skierowany do wszystkich, którzy sprzedają produkty opatrzone marką Mozilla. Postępując w duchu wolnego oprogramowania postanowiliśmy opublikować go na grupach dyskusyjnych tak aby każdy mógł go przeczytać; nie zamierzamy pisać bezpośrednio do każdej z osób, której dotyczy ta sprawa.”
Twórca listu nawołuje do zaprzestania sprzedawania produktów z logo Mozilli bez zgody Fundacji i skontaktowanie się z Fundacją w celu ustalenia dalszego postępowania. Podkreśla, że sprzedawanie tego typu rzeczy jest złamaniem praw do marki należących do Fundacji Mozilla i informuje, że mogą zostać zastosowane kroki prawne wobec tych, którzy zignorują tą prośbę.
List otwarty do sprzedawców
Cały artykuł


Fundacja Mozilla poszukuje usług wspierających jej produkty

Fundacja Mozilla poszukuje ofert dodatkowego wsparcia dla użytkowników jej produktów uzupełniającego już istniejące wsparcie telefoniczne dostarczane przez firmę DecisionOne. Wykonawcami usługi mogą być zarówno duże firmy jak i członkowie społeczności Mozilli dobrze znający ten produkt. Rozpatrzone zostaną tylko zgłoszenia brzmiące poważnie i wyglądające na możliwe do wykonania.
Cały artykuł


3. Wewnątrz Mozilla.org

(dział prowadzi Alex Bishop)
Frank Hecker zaproponował podjęcie decyzji o certyfikatach w Mozilli, tzn. certyfikaty których instytucji certyfikacyjnych (certificate authority, CA) powinny być dołączane do wydań Mozilli. Certyfikaty CA takie mówią Mozilli, którym certyfikatom bezpieczeństwa powinna domyślnie ufać. Wg poprzednia polityki, dołączane były certyfikaty CA zaaprobowane przez Netscape.
Domyślna oprawa graficzna Mozilli Firefox znalazła się w CVS. Oprawa ta jest obecnie domyślnie włączana do nightlies, może być pobrana z CVS za pomocą specjalnej flagi, jeśli dana osoba posiada zgodę Fundacji Mozilla na jej stosowanie. Inna nowość związana z Firefoksem – za pomocą klawiszy Shift+Delete można usuwać automatycznie uzupełnane wpisy z paska adresu ( bug 171605).
Bezpieczeństwo. Tutaj nowością jest obsługa protokołu Microsoft Negotiate Authentication poprzez GSSAPI pod Linuksem i Mac OS X ( bug 17578). Użytkownicy systemu Windows muszą nieco poczekać, implementacja tego protokołu poprzez SSPI jest dopiero tworzona ( bug 237586).Ponadto, użytkownicy środowiska GNOME 2.6 będą mogli używać Mozilli do przeglądania systemów plików do których mają dostęp przez SSH/SFTP (bug 235895).
Szczegóły na mozilla.org…


4. Projekty związane z Mozillą

(Dział prowadzi Brian King)

Projekt tygodnia: Email Vault dla Mozilli

Przy pomocy Email Vault dla Mozilli (EVM) możesz zbierać listy e-mail w bazach danych. Zamiast dobrze znanych folderów Kuriera Poczty, znajdziesz „kategorie”, do których mogą być przypisane listy e-mail. Jeden e-mail może być przypisany do kilku kategorii, a nawet podkategorii. Mimo to e-mail w bazie występuje tylko raz. EVM posiada przyjemny interfejs użytkownika podobny do tego z Kuriera Poczty. Jeśli, przykładowo, będziesz chciał odpowiedzieć na list w EVM, otworzy się normalne okienko odpowiedzi Kuriera Poczty, przez to obsługa dodatku jest intuicyjna. W EVM możesz także przeszukiwać listy, znajdziesz także użyteczny plik pomocy. Aktualną wersją jest wersja 1.4, która jeszcze nie działa na Macach, ale prace nad poprawieniem tej niedogodności już trwają.

Niezależne raporty statusów

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Ostatni raport został opublikowany 20 marca 2004 i zawierał:

 • cdn – Link Toolbar 0.7.1 to dodatek do Firefoksa, udoskonalający tę przeglądarkę o Pasek Osobisty znany z Mozilli. Dodaje panel do paska narzędziowego służący do nawigacji między stronami, które używają znacznika w HTML. Aktualnie wcielane w życie jest przeszukiwanie linków w stylu Linkit, np. linki na stronie są przeszukiwane pod kątem zawierania w sobie wyrażeń z opowiadań, ale nie jest to sposób odporny na błędy użytkownika. Dostępne tłumaczenia: de-AT, fr-FR, it-IT, nl-NL oraz sv-SE.
 • Feed Parser – wersja 0.5.1 to silnik parsujący kanały RSS napisany w JavaScript, który parsuje RSS w wersjach 0.9x, 1.0 oraz 2.0. Nie jest przeznaczony do użycia na normalnych stronach WWW z powodu wymagań bezpieczeństwa do używania i manipulowania dokumentami z różnych domen. Obecne podświetlanie składni używa logicznego, łatwego w użyciu sposobu – element subelement.
 • CookieCuller – wersja 1.0, to zmodyfikowana wersja Menedżera Ciasteczek wbudowanego w przeglądarkę Firefox. Pozwala na łatwą ochronę ciasteczek, które chcesz zachować oraz szybkie usunięcie reszty. CookieCuller został zbudowany jako rozszerzenie Chrome, łatwe do instalacji i użytkowania.
 • One Click to zestaw narzędzi on-line, które mogą być uruchomione przy pomocy jednego kliknięcia. Wyświetlane w postaci zakładki Sidebara, zawiera wiele różnorodnych aplikacji połączonych jednym, łatwym w użyciu interfejsem. Obecne części zestawu zawierają gry Saper oraz Statki, kalkulator oraz Tips 'n Tricks.
 • Email Vault dla Mozilli (EVM) – wersja 1.4, służy do kopiowania listów e-mail do bazy danych, przypisując je do kilku kategorii w postaci folderów. Dodatek zawiera miły dla oka interfejs użytkownika. Przy pomocy EVM możesz przechowywać swoje e-maile w bazach danych w kilku kategoriach (ale fizycznie przechowywać tylko raz). Możesz tworzyć własne kategorie oraz zmieniać ich nazwy. Możesz przeszukiwać oraz znajdować listy po atrybutach. Obecny plik XPI działa i jest gotowy do testów, więc przyślij swoje spostrzeżenia!
 • Mozwho – wersja 0.4, tworzenie połączeń. Mozwho pozwala na przeglądanie Twoich zakładek w stylu portalowym. Pozwala również na krzyżowanie linków z innymi pozycjami z tej samej domeny. Mozwho umożliwia przeszukiwanie zakładek i tworzy adres do przeszukiwania zakładek przy pomocy wtyczek lub słów kluczowych. Ważne nowości w wersji 0.4 to obsługa skórek, łatwiejsza nawigacja przy pomocy klawiatury oraz wtyczka wyszukiwawcza Firefix.

5. Sonda Mozilla Links

Sonda tego wydania: Czy korzystasz z IRCa?
– Tak, za pomocą ChatZilli
– Tak, za pomocą mIRCa
– Tak, za pomocą innego klienta IRC
– Nie
Ze względu na problemy z providerem naszej sondy (Pollhost.com) powtarzamy pytanie z poprzedniego numeru: Z jakiego terminarza korzystasz?
– Mozilla Calendar
– Microsoft Outlook
– Ximian Evolution
– Z innego terminarza
– Z żadnego, ale szukam jakiegoś
– Z żadnego, nie potrzebuję go
Zagłosuj na stronie http://newsletter.mozdev.org/


6. Informacje kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter. http://newsletter.mozdev.org/
OBSŁUGA SUBSKRYPCJI: Odwiedź http://newsletter.mozdev.org/ aby rozpocząć, zakończyć lub ustawić pozostałe opcje subskrybcji.
OCHRONA PRYWATNOŚCI: Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych.
KOMENTARZE: Mile widziane pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na język chiński (tradycyjny), czeski, holenderski, niemiecki, japoński, polski i rosyjski.
Copyright 2004 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 dostępną na stronie: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/1.0/legalcode
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →