W Europie nie ustają dyskusje nad sensownością ewentualnego wprowadzenia możliwości patentowania oprogramowania i algorytmów, tymczasem w USA – na wniosek Public Patent Foundation – urząd patentowy przyjrzy się dokładnie patentowi udzielonemu firmie Microsoft na zaprojektowany dla MS DOSa system plików FAT /a konkretnie patentowi na długie nazwy plików i ich „krótkie” odpowiedniki możliwe do podejrzenia pod np DOSem/.

Według PUBPAT, Microsoft wykorzystuje go do ograniczania konkurencji. Wiąże się to z faktem rozpoczęcia przez giganta z Redmont pobierania opłat za wykorzystywanie opatentowanych rozwiązań przez producentów różnych urządzeń (np aparatów cyfrowych zapisujących dane na nośnikach FATowskich). Fakt braku istnienia licencji zezwalającej na wykorzystanie opatentowanych technik w wolnym i otwartym oprogramowaniu wzbudził spekulacje na temat możliwości wykorzystania tych patentów do walki z tego typu programami.

Ze standardem FAT jest związana spora ilość patentów – PUBPAT poprosił o dokładne sprawdzenie najstarszego z obowiązujących. Jeśli zostanie on unieważniony, pociągnie to za sobą dokładne zbadanie pozostałych.

Wniosek o ponowne zbadanie patentu można znaleźć na stronach PUBPAT.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →