Zapraszam do lektury polskiego tłumaczenia piętnastego wydania biuletynu Mozilla Links. 😉


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 15 – 16 marca 2004

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Na pewno znasz już pakiet aplikacji Mozilla, samodzielną przeglądarkę Mozilla Firefox oraz klient poczty i grup dyskusyjnych Mozilla Thunderbird.
Wśród innych świetnych programów można wymienić Composer, Calendar, Chatzilla i całą rodzinę samodzielnych przeglądarek bazujących na silniku Gecko (komponencie Mozilli służącym do przekładania kodu HTML stron na graficzne strony WWW) takie jak Camino (posiadającą natywny interfejs MacOS), K-Meleon (z natywnym interfejsem Windows) oraz Galeon (z natywnym interfejsem Gnome – menedżera okien dla systemu Linux).
W tym wydaniu skupimy się na Mozilla Calendar – pełnowartościowym programie do zarządzania zadaniami (PIM) bazującym na tej samej samej technologii co Mozilla.
Dziękujemy za uwagę i czekamy na wszelkie komentarze
Percy Cabello / Mozilla Links
Miłej lektury życzy zespół tłumaczy:Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki, Marek Stępień (marcoos)


W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty związane z Mozillą
 5. Sonda Mozilla Links
 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Prezentowane Rozszerzenie: Mozilla Calendar

(rozwijany przez Mostafah Hosseini i innych)
Mozilla Calendar to rozszerzenie w ekstremalnym tego słowa znaczeniu. Jest to kompletny osobisty terminarz (PIM – Personal Information Manager), umożliwiający łatwe zarządzanie listami spotkań (umówionych terminów) i zadań do wykonania.
Wydarzeniami zarządza się za pomocą kalendarzy, które mogą być wyświetlane w widoku dziennym, tygodniowym, wielotygodniowym, oraz miesięcznym. Dla każdego wydarzenia określić należy jego nazwę, miejsce, datę rozpoczęcia i zakończenia, czas, alarm, status (niepotwierdzone, potwierdzone, odwołane), kategorię, oraz plik kalendarza, w którym dane wydarzenie ma być przechowywane.
Calendar potrafi obsługiwać wiele kalendarzy na raz, co szybko okaże się bardzo przydatną funkcją. Możesz dzięki temu mieć kalendarz osobisty, drugi na sprawy zawodowe, jeszcze jeden na święta narodowe, możesz też pobrać kalendarze opublikowane przez twoich przyjaciół i krewnych.
Istnieje kilka witryn, takich, jak icalshare.com, apple.com i mozilla.org, z których pobrać możesz kalendarze stworzone przez innych użytkowników. Począwszy od odcinków serialu South Park, przez wydarzenia polityczne na Kubie po święta w Singapurze, istnieje spora szansa, że kalendarz, którego potrzebujesz, czeka już na ciebie na którejś z witryn.
Calendar potrafi importować pliki iCal (OS X), Outlooka (oddzielone przecinkami), oraz vCalendar, a także eksportować do tych plików i do HTML.
Calendar dostępny jest jako rozszerzenie dla pakietu aplikacji Mozilla, Firefoksa, oraz Thunderbirda. Możesz go pobrać z: http://www.mozilla.org/projects/calendar/download.html.
Sunbird, samodzielna wersja Calendara, jest tworzona orzez OEone.

Porada Mozilla Links: Publikowanie i pobieranie kalendarzy (z icalx.com)

(nadesłane przez Percy’ego Cabello)
W tej poradzie przyjmujemy, że założyłeś już darmowe konto na http://www.icalx.com, jednakże powinna ona mieć zastosowanie dla każdego serwera WebDAV.
Udostępnianie kalendarza:

 • Uruchom Calendara z menu „Narzędzia” w Mozilli Firefox, lub z menu „Okno” w pakiecie aplikacji Mozilla.
 • Z menu „Edit” wybierz „Preferences…”.
 • W zakładce „Publishing”, w polu „Default Remote Filename”, wpisz http://icalx.com/private/[twoja_nazwa_użytkownika]/[twój_plik].ics Gdzie [twój_plik].ics to nazwa, którą chcesz nadać publikowanemu plikowi.
 • Jeśli chcesz udostępnić kalendarz [tak, aby był dostępny bez podawania hasła – przyp. tłum.], wpisz zamiast tego: http://icalx.com/public/[twoja_nazwa_użytkownika]/[twój_plik].ics
 • W polu „Username” wpisz nazwę twojego konta na icalx.com, a w polu „Password” hasło do niego.
 • Kliknij OK, by zamknąć okno preferencji.
 • Aby opublikować pojedyncze wydarzenie, w menu „Tools” wybierz „Publish Selected Events…”. Aby opublikować cały kalendarz, wybierz zakładkę „Calendars” w głównym oknie programu, kliknij prawym przyciskiem myszy na kalendarzu, który chcesz opublikować i wybierz „Publish Entire Calendar”.
 • Calendar nie wyświetla błędu, ani okienka potwierdzenia po opublikowaniu kalendarza, będziesz więc musiał sprawdzić swoje konto na icalx.com i upewnić się, że kalendarz został opublikowany.

Pobieranie kalendarza:

 • W menu „Tools” wybierz „Subscribe to Remote Calendar…”.
 • Podaj nazwę nowego kalendarza
 • Podaj lokację kalendarza, który chcesz pobrać. Dla przykładu, aby pobrać kalendarz utworzony w poprzednim kroku, wpisz:
 • http://icalx.com/public/[twoja_nazwa_użytkownika]/[twój_plik].ics

 • Jeśli kalendarz znajduje się w prywatnej (chronionej) strefie, wpisz: http://icalx.com/private/[twoja_nazwa_użytkownika]/[twój_plik].ics
 • Będziesz także musiał podać nazwę użytkownika i hasło, aby uzyskać dostęp do kalendarza znajdującego się w prywatnej strefie.
 • Aby dodać kolejne kalendarze, powtórz powyższe kroki.

W ten sposób będziesz miał dostęp do swojego kalendarza, gdziekolwiek jesteś.
Zauważ jednak, że jeśli pobierzesz kalendarz na komputerze, z którego wysłałeś go chwilę wcześniej, wszystkie wpisy zostaną zduplikowane: połowa będzie pochodziła z kalendarza na twoim dysku, druga połowa z kalendarza na serwerze. Sugerujemy, abyś usunął lokalny kalendarz (ten na dysku), aby upewnić się, że wszystkie wprowadzone zmiany zostaną zachowane w kalendarzu na serwerze.
Aby usunąć lokalny kalendarz, przejdź do zakładki „Calendars” w głównym oknie programu, kliknij prawym przyciskiem myszy na wybranym kalendarzu (domyślnie kalendarz lokalny ma nazwę „My Calendar”) i wybierz „Delete Calendar”.
Serwer kalendarzy iCalX.com: http://www.icalx.com

Super Wskazówka Mozilla Links: Zmiana dźwięku powiadomienia w Calendarze

(nadesłane przez Percy’ego Cabello)
Możesz skonfigurować Mozilla Calendar tak, by odgrywał dźwięk zaraz przed jakimś wydarzeniem. Jeżeli nie podoba ci się domyślny dźwięk, możesz go zastąpić swoim własnym.
Wystarczy tylko wejść do katalogu instalacyjnego Pakietu Aplikacji Mozilla (domyślnie C:Program Filesmozilla.orgMozilla), Mozilla Firefoksa (domyślnie C:Program FilesMozilla Firefox), Thunderbirda (domyślnie C:Program Filesthunderbird) i odnaleźć plik chrome/calendar/content/sound.wav.
Zastąp go wybranym przez siebie plikiem (w formacie WAV). Następnym razem przed wydarzeniem odegrany zostanie twój dźwięk.
Aby zmienić dźwięk w Sunbirdzie, znajdź plik /chrome/calendar.jar w katalogu instalacyjnym Sunburda. Plik .jar to zwyczajne archwium ZIP. Otwórz je wybranym przez siebie programem obsługującym archiwa ZIP i podmień plik sound.wav.


Potrzebujesz więcej porad? Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę Dnia do Mozilli Firefox. Możesz także udać się na MozillaTips.com po więcej ciekawych porad do twojej ulubionej przeglądarki.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając e-mail pod adres newsletter-feedback@mozilla.org.


2. Aktualności

(dział prowadzony przez MozillaZine)

Do Mozilli Firefox dodano możliwość importowania ustawień z innych przeglądarek

Ostatnie codzienne wydania (ang. nightly builds) Mozilli Firefox potrafią importować ustawienia z kilku różnych przeglądarek wliczając w to Internet Explorera, pakiet aplikacji Mozilla, Netscape`a oraz Operę. Wsparcie dla kolejnych przeglądarek takich jak Safari, Konqueror, Galeon i Epiphany zostanie udostępnione w niedalekiej przyszłości. Importowanie danych jest osiągalne przez opcję „Import…” w menu „File”. W między czasie zmieniono także umiejscowienie katalogu, w jakim Firefox trzyma swoje własne ustawienia.

Dostępne są wydania testowe Mozilli Thunderbird z instalatorem dla systemu Windows

Dostępne są nowe wydania testowe Mozilli Thunderbird dla systemu Windows zawierające program instalacyjny. Instalator nie tylko pozwala na zainstalowanie samego programu Thunderbird, ale umożliwia także dodanie posiadanych na dysku rozszerzeń. Ponadto Thunderbird jest automatycznie dopisywany do rejestru systemu jako program pocztowy i czytnik grup dyskusyjnych co umożliwia przechwytywanie protokołów mailto, news, snews oraz nntp.
Sam program Mozilla Thunderbird bazuje na tych samych co wcześniej cotygodniowych wydaniach, a zatem zawiera poprawione rozpoznawanie niechcianych listów (ang. junk mails) oraz korzysta z poleceń IMAP IDLE.
Zobacz także:

NewMobileComputing przeprowadził wywiad z twórcami projektu Minimo

NewMobileComputing przeprowadził wywiad z Dougiem Turnerem i Chrisem Hofmannem – twórcami projektu Minimo. Minimo to przeglądarka tworzona przez Fundację Mozilla przeznaczona dla małych urządzeń; w ostatnim miesiącu została wydana jej wersja 0.1.

RUS-CERT krytykuje politykę Mozilli wobec błędów bezpieczeństwa

Zespół reagowania na zagrożenia komputerowe Uniwersytetu w Stuttgardzie (RUS-CERT) skrytykował politykę Mozilli wobec błędów bezpieczeństwa. Grupa uważa za niewłaściwe nie wydawanie żadnych oficjalnych komunikatów mówiących o wykrytych błędach bezpieczeństwa w Mozilli, a jedynie ciche ich łatanie w kolejnych wydaniach.
Artykuł RUS-CERT (po niemiecku) można znaleźć tutaj, a artykuł MozillaZine na ten temat – w tym miejscu.

Amerykańskie biuro patentowe zniosło patent Eolas odnośnie plug-inów

Amerykańskie biuro patentowe (The US Patent and Trademark Office) uznało za nieważny patent dotyczący plug-inów w przeglądarkach. Patent należący do firmy Eolas Technologies Inc. oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego został odrzucony w procesie przygotowawczym, a firma Eolas ma teraz sześćdziesiąt dni na odwołanie się od tej decyzji. Eolas skutecznie pozwał firmę Microsoft o narusznie patentu zmuszając programistycznego giganta do poważnych zmian w przeglądarce Internet Explorer mogących utrudnić internautom korzystanie z sieci.
Także wszystkie inne przeglądarki wliczając w to Mozillę oraz Mozillę Firefox z uwagi na wykorzystywanie przez nie plug-inów do uatrakcyjniania stron internetowych (np. wtyczki Macromedia Flash i aplety Java) mogły stać się obiektem kolejnych pozwów.


3. Wewnątrz Mozilla.org

(dział prowadzi Alex Bishop)
Pierwsza w pełni funkcjonalna wersja Mozilli Firefox będzie oparta na kodzie Mozilli 1.7. Po wydaniu wersji 0.9 zostanie utworzona nowa gałąź dla ostatecznej wersji 1.0. Oznacza to, że zmiany wprowadzone w głównym drzewie kodu po wydaniu wersji 1.7 raczej pojawią się dopiero w wersjach Firefoksa późniejszych niż 1.0. Powodem tego jest fakt, że twórcy Mozilli chcą, by wersja 1.0 była jak najstabilniejsza i dobrze przetestowana.
(Patrz: rozkład jazdy dla Mozilli Firefox)
Po wielu dyskusjach nowa oprawa graficzna Mozilli Firefox została dołączona do drzewa kodu, ale osoby tworzące własne wydania będą potrzebowały zgody na jej użycie we własnych buildach. Osoby posiadajjące taką zgodę mogą skorzystać z flagi –enable-official-branding, pozwalającej zbudować Firefoksa z oficjalnym artworkiem. Flaga ta używana jest dla wydań nightly (bug 237596). Ograniczenia co do stosowania oprawy graficznej Firefoksa mają na celu ułatwienie rozróżniania wydań oficjalnych od nieoficjalnych oraz ochronę praw Fundacji Mozilla (prawo amerykańskie unieważnia znak towarowy, jeśli jego właściciel go nie chroni – przyp. tłum.).
(Warto dodać, że przygotowywana jest alternatywna oprawa graficzna dla wydań nieoficjalnych – przyp. tłum.)
Pośród innych nowości w Mozilli, warto wymienić nową opcję, która może zabronić stronom blokowania menu kontekstowego (bugi 86193 i 117532) oraz dostosowanie UI dotyczącego cookies do wprowadzonych nowych możliwości (bug 233339). Klient poczty i news obsługuje także polecenie IMAP IDLE (pozwala serwerom poczty na informowanie klienta o zmianach takich jak np. nowa poczta; bug 141369) oraz zabezpieczenie „antyspojlerowe” (chowa części wiadomości, które nie powinny być wyświetlone przypadkowo [przydatne np. na grupach dyskusyjnych, w których omawia się filmy czy książki – przyp. tłum] (bug 11080).
Więcej informacji w artkule MozillaZine.org.


4. Projekty związane z Mozillą

(Dział prowadzi Brian King)

Projekt tygodnia: CuteMenus

CuteMenus jest po prostu rzeczą, której potrzebujesz jeśli chcesz przybajerować menu w Mozilli lub Firefoksie. Po instalacji i restarcie znajdziesz ikony w całym menu głównym oraz menu kontektowym. Nie wszystkie pozycje mają ikony, ale wiele często używanych, takich jak: Znajdź, Odśwież, Strona domowa, Drukuj itp. Możesz się przyzwyczaić do posiadania ikon w zakładkach (ang. favicons), menu głównym oraz na Osobistym pasku narzędzi. CuteMenus poszerza zakres i żywotność twojego doświadczenia w przeglądaniu. W najnowszej wersji niestabilnej dodano możliwość zmiany zestawu ikon oraz schematu dla menu. Dostępne obecnie schematy to Office XP oraz domyślny schemat Firefox Qute. Dostęp do tych opcji możliwy jest przez menu kontekstowe i wybranie Configure z wciśniętym klawiszem Shift.

Niezależne raporty statusów

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Ostatni raport został opublikowany 14 marca 2004 i zawierał następujące informacje:

 • Serwis mozdev.org opublikował nową stronę z logotypami. Jeśli posiadasz projekt na mozdev.org i wyłączyłeś domyślny wygląd, prosimy umieść logo gdzieś na swojej stronie jako łącze do serwisu mozdev.org. Loga mogą zostać również użyte przez strony niezwiązane z serwisem chcące reklamować mozdev.org. Strona jest aktualnie w trakcie procesu zmiany wyglądu i liczy na pomoc w tym temacie.
 • Googlebar – wersja 0.8, dodatek dodający do Mozilli i Firefoksa funkcje Google Toolbar znanego z Internet Explorera. Do nowej wersji 0.8 dodano wiele poprawek i udoskonaleń, w szczególności wsparcie dla narodowych wersji stron Google News, użyteczniejsze modyfikatory do zawężania wyników oraz ustalania miejsca ich wyświetlania, a kliknięcie środkowym przyciskiem na przyciski paska otwiera rezultaty szukania w nowym panelu.
 • Firebird Help – wersja 1.0.1 – dodatek udoskonalający Firefoksa oraz Thunderbirda o przeglądarkę pomocy znaną z Mozilli. Projekt Help Content Extension (HCE) dostępny jest w sieci pod adresem: http://firebirdhelp.mozdev.org/hce. Ten projekt będzie spisywał dodatkową zawartość pomocy, którą każdy, kto będzie chciał, będzie mógł dodać. Aktualnie spisana jest jedna pozycja – pełna wersja książki „Creating Applications With Mozilla”, ze spisem słów, treści i funkcją przeszukiwania zawartości.
 • Dictionary Search – wersja 0.4, to dodatek, który służy do sprawdzania znaczenia lub tłumaczenia słów ze stron WWW przy pomocy sieciowych słowników. Szóstego marca opublikowana została wersja 0.4, która dodaje możliwość korzystania nawet z czterech różnych słowników.
 • Mnenhy – wersja 0.5.1 to rozszerzenia pocztowo-newsowe dla Mozilli, Thunderbirda i Firefoksa. Większość części Mnenhy jest możliwa do użycia z Mozillą, Thunderbirdem i Firefoksem. Dodatki dostępne w Mnenhy to: własne nagłówki listów i postów w Mozilli i Thunderbirdzie, kodery i dekodery tekstu takie jak ROT-13, konwertery Unikodu oraz Kenny. Manager Chrome może przenosić, dezaktywować lub deinstalować dodatki i rozszerzenia! Registry Viewer wyświetla zawartość plików rejestru Mozilli takich jak mozver.dat lub registry.dat.
 • Pasek Metagrams dla Mozilli – wersja 0.8, to pasek narzędziowy dla entuzjastów gier słownych. Wersja 0.8 jest prawie tak samo zasobna w funkcje jak Pasek Metagrams dla IE/Windows i posiada prawie wszystko z interfejsu znanego z paska dla IE. Obsługiwany jest przez Netscape 7.1, Mozillę 1.6 oraz Firefoksa 0.8.
 • cuneAform – wersja 0.2.6 to edytor HTML dla każdego. Lista możliwości cuneAform stale rośnie i zawiera funkcje edytora WYSIWYG (What You See Is What You Get), obsługę tabel, wsparcie dla stylów CSS, szablonów oraz możliwość zapisywania i drukowania.

Przeczytaj więcej o każdym z tych projektów w pełnym raporcie.

5. Sonda Mozilla Links

W poprzednim wydaniu pytaliśmy się o to, czy korzystasz z online bookmark services takich jak www.onlinebookmarks.co.uk’s? Oto wyniki:

 - Tak                   8% |]] - Nie, nie znalazłem takiego,      32% |]]]]]]  który spełniałby moje wymagania - Nie, nie wiedziałem, że one istnieją  60% |]]]]]]]]]]]]  (*) Wyniki mogą nie sumować się do 100% ze względu na zaokrąglenia. 

Sonda tego wydania: Z jakiego terminarza korzystasz?

 - Mozilla Calendar - Microsoft Outlook - Ximian Evolution - Z innego terminarza - Z żadnego, ale szukam jakiegoś - Z żadnego, nie potrzebuję go 

Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org.

6. Informacje kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
OBSŁUGA SUBSKRYPCJI: Odwiedź http://newsletter.mozdev.org aby rozpocząć, zakończyć lub ustawić pozostałe opcje subskrybcji.
OCHRONA PRYWATNOŚCI: Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych.
KOMENTARZE: Mile widziane pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na język chiński (tradycyjny), czeski, holenderski, niemiecki, japoński, polski i rosyjski.
Copyright © 2004 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →