W myśl zasady „lepiej późno niż wcale” publikuję kolejny odcinek wiadomości ze świata Debiana. Miejmy nadzieję, że kolejne wydanie będzie mniej opóźnione, a są ku temu zwiastuny w postaci pewnej osóbki ubiegającej się o rolę tłumacza 😉
Ten odcinek przygotowywały cztery osoby i w ich imieniu zapraszam do lektury!

Witaj w jedenastym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Ludovic Brenta zaproponował nowe zadanie deweloperskie Ada w taskselu. Najwyraźniej SPAM znowu zamknął zgłoszenie błędu, więc ludzie powinni obserwować otwarte przez siebie zgłoszenia. Manoj Srivastava nawołał do głosowania nad ogólną uchwałą traktującą o non-free i ogłosił, że 303 deweloperów już zagłosowało.
Debian i KDE na wysokości 2300 m n.p.m. KDE we Francji poinformowało o fakcie korzystania z Debiana i KDE w najwyżej położonym miejscu z dostępem do Internetu – w kurorcie narciarskim Val Thorens, na wysokości 2300 m n.p.m. Wybrano Debiana, ponieważ można go łatwo dostosować do potrzeb użytkownika. W artykule dodano też, że tworzenie i dystrybucja pakietów jest bardzo proste (przy wykorzystaniu apt-get).
Nowa propozycja odnośnie non-free. Ean Schuessler zaproponował wykorzystanie autoryzacji przy użyciu certyfikatów aby uniemożliwić użytkownikom pobierane nie-wolnego oprogramowania z serwerów Debiana, jednocześnie udostępniając je dystrybutorom podpisującym kontrakt o braku odpowiedzialności Projektu Debian za takie oprogramowanie.
Opóźnienia w skryptach init. Shaul Karl zaproponował zaprzestanie używania opóźnień przy zatrzymywaniu usług w skryptach init, tak by zmniejszyć czas wyłączania komputera. Miquel van Smoorenburg zauważył, że nie czekanie na prawidłow wyłączenie serwerów baz danych, może uszkodzić bazę i zniszczyć jej dane.
Debian na USB Flash? Jeff Johnston rozważał instalację Debiana GNU/Linux w pamięci USB flash, ponieważ nie posiadają one żadnych ruchomych elementów. Niektóre z nich mają nawet do 1 GB pojemności, wystarczająco dla systemu operacyjnego. Steinar Gunderson jednak zauważył, że urządzenia flash po pewnej ilości zapisów na ogół zaczynają się psuć.
Problemy z licencją Subversion. Warren Turkal zauważył, że licencja Subversion zawiera zdania, które wydają się mu dyskusyjne. Andrew Suffield zapewnił, że licencja jest wolna w rozumieniu Debiana, ale jednocześnie niezgodna z GPL.
Błędy Debiana przez LDAP. Andreas Barth pracował nad bramką LDAP do systemu śledzenia błędów Debiana i stworzył ją na nowo. W celu uzyskania intuicyjnego interfejsu stworzył wstępny schemat, który zapewne wykorzysta przestrzeń OID Debiana w przyszłości. Adam Heath także pracuje nad nowym, łatwo rozszerzalnym formatem strony do wykorzystania w tej bramce.
Prośba o sprawozdania z działania instalatora. Joey Hess poprosił osoby, które używały nowego debian-installera na architekturach mips, powerpc, ia64, hppa, sparc i s390 aby podzieliły się swoimi doświadczeniami w jego użytkowaniu. Zapewnił on, że jest bliski wydania wersji instalatora wspierającej co najmniej 6 architektur. Ponadto szuka on osoby, która mogłaby przetestować instalator bazowy ze zwróceniem uwagi na kwestię startowania systemu przez sieć na architekturze i386.
Po co obsługiwać przestarzały sprzęt? Konstantinos Margaritis postawił pytanie, czy Debian powinien wspierać równolegle wszystkie architektury, czy powinien raczej stworzyć swego rodzaju ,,szybkie tory”. Martin Michlmayr wyjaśnił, że Debian będzie je wspierał tak długo, jak długo będzie na to zapotrzebowanie. Poza tym budując automatycznie na tych platformach całe archiwum, Debian pomaga w testowaniu GCC, XFree86 i jądra. Właśnie w ten sposób wykryto wiele błędów (głównie w programach narzędziowych), co wpłynęło na ulepszenie wolnego oprogramowania.
Debian na Sun Starfire. Fabio Massimo Di Nitto ogłosił, że udało mu się zainstalować Debiana na serwerze Sun Enterprise 10000 poprzez NFS-Root w firmie Ericsson Telebit A/S. Taka maszyna zawiera do 64 procesorów i może na niej działać kilka systemów operacyjnych jednocześnie. Linux wykorzystuje jednak jedynie 4 CPU oraz 4 GB pamięci RAM.
Debian na targach CeBIT 2004. Projekt Debian będzie obecny na tegorocznych targach CeBIT przy stanowisku LinuxLand (Hala 6, stanowisko B52, pododdział 469), niemieckiego dystrybutora Debiana GNU/Linux. Ponadto, Michael Meskes wygłosi mowę na temat migracji do Wolnego Oprogramowania. Hauke Goos-Habermann oraz Daniel Kasten poprowadzą seminarium dotyczące konfiguracji systemu LAMP (Linux Apache MySQL PHP) przy pomocy Debiana. Klaus Knopper wygłosi mowę na temat Knoppiksa, a Frank Ronneburg wypowie się na temat zarządzania oprogramowaniem przy pomocy Debiana GNU/Linux.
Kolejność pakietów na dyskach CD z Sarge. Petter Reinholdtsen zaprosił do udziału w plebiscycie popularności – w tym celu należy zainstalować pakiet popularity-contest i zgłosić swój udział. Petter napisał, że sarge zostanie najprowdopodobniej wydany na 13 płytach, które będą zawierały do 13,5 tysiąca pakietów. Wyniki plebiscytu będą wykorzystane przy ustalaniu kolejności pakietów na ostatnich jedenastu dyskach.
Bug Squashing Party. Frank Lichtenheld ogłosił, że w najbliższy weekend (19-21 marca) odbędą się dni walki z błędami (Bug Squashing Party). Akcja będzie koordynowana przez kanał IRC #debian-bugs na serwerze irc.debian.org. Uważa on także, że wyraźnie zbliżamy się do wydania sarge (warto spojrzeć na wykres ilości błędów oraz postępy w pracach nad instalatorem).
Beta 3 instalatora Debiana. Joey Hess ogłosił wydanie trzeciej wersji beta instalatora dla 6 architektur. Ta wersja zawiera nowy program partycjonujący wspierający automatyczne partycjonowanie i LVM, korzysta też z grub jako boot-loadera dla i386. Port PowerPC w ostatniej chwili nie został wydany, ze wzgędu na problemy z kompilatorami. Zachęcamy do testowania oraz przesyłania raportów na listę debian-boot.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • apt-watch — Monitor apt sources for upgrades.
 • arch-buildpackage — Tools for maintaining Debian packages using arch.
 • awesfx — Utility programs for AWE32/64 and Emu10k1 driver.
 • boxshade — Pretty-printing of multiple sequence alignments.
 • kgoldrunner — KDE clone of the Loderunner arcade game.
 • ksig — Graphical tool for managing multiple email signatures.
 • openggsn — OpenSource Gateway GPRS Support Node (GGSN).
 • pcregrep — Grep utility that uses Perl 5 compatible regexes.
 • prismstumbler — Wireless network sniffer.
 • qemu — Fast x86 Processor Emulator.
 • revelation — GNOME2 Password manager.
 • squidview — Monitors and analyzes your squid access.log files.
 • talksoup — IRC client for GNUstep.
 • webdruid — Web server log file analysis tool.
 • xball — Simulate bouncing balls in a window.
 • xen — Virtual Machine Monitor like User-Mode-Linux.
 • xtermcontrol — Dynamic configuration of xterm properties.
 • zoem — Macro processor for creating typesetting mark-up languages.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Tłumaczenie: Adam Byrtek, Bartosz Feński aka fEnIo, Kalina Detko, Marcin Paweł Kobierzycki.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →