Czternaste wydanie dwutygodnika Mozilla Links jest już gotowe. W imieniu autorów i tłumaczy zapraszam do lektury.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 14 – 2 marca 2004

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Ciekaw jestem, czy używacie Zakładek. Większość z Was zapewne odpowie, że tak i większość z Was doda też, że fajnie było by mieć możliwość dostępu do tych samych zakładek na dowolnym komputerze w Internecie.
Rozwiązaniem jest tu używanie Zakładek w wersji online. Bookmarks Synchronizer to rozszerzenie dla Mozilli Firefox umożliwiające połączenie się ze zdalnym serwerem FTP i synchronizację z umieszczonym na nim plikiem XML zakładek we własnej przeglądarce. Obsługa jest bardzo prosta: wpiszcie jedynie adres swojego serwera FTP, nazwę użytkownika, hasło i nazwę pliku XML (domyślnie nazwanego xbel.xml). Aby rozpocząć należy wybrać Upload aby stworzyć plik na serwerze oraz określić, czy chcemy aby synchronizacja następowała automatycznie przu uruchamianiu i wyłączaniu przeglądarki.
Pobierz to zgrabne rozszerzenie z: http://cgi29.plala.or.jp/~mozzarel/addon/firefox/bookmarksftp/bookmarksftp.xpi.
Następne rozwiązanie bazuje na Sitebar – open-source’owej aplikacji pozwalającej na tworzenie kont, przechowywanie Zakładek, a nawet dzielenie się nimi z innymi użytkownikami Mozilli. Online Bookmarks to darmowa strona bazująca na Sitebar służąca do przechowywania zakładek dla Mozilli. Odwiedźcie http://www.onlinebookmarks.co.uk lub dodajcie panel do Mozilli lub Firefoksa.
Mozilla Links wciąż się rozwija i z przyjemnością możemy zawiadomić o powstaniu nowej, rosyjskojęzycznej edycji. Aby zasubskrybuwać którąkolwiek z edycji biuletynu odwiedzcie newsletter.mozdev.org i wybierzcie preferowany przez Was język (polską edycję Mozilla Links można zasubskrybować także na stronie www.vivamozilla.civ.pl/mozilla-links-pl/ – przyp. tłum.).
Jeśli chciałbyś tłumaczyć Mozilla Links na swój własny język, odwiedż tę stronę.
Dziękujemy za uwagę i czekamy na wszelkie komentarze pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org.
Percy Cabello/Mozilla Links
Miłej lektury życzy zespół tłumaczy: Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki, Marek Stępień


W tym wydaniu:

 1. ULEPSZANIE MOZILLI
 2. AKTUALNOŚCI
 3. WEWNĄTRZ MOZILLA.ORG
 4. PROJEKTY ZWIĄZANE Z MOZILLĄ
 5. SONDA MOZILLA LINKS
 6. INFORMACJE KONTAKTOWE

1. ULEPSZANIE MOZILLI

Prezentowane Rozszerzenie: Dictionary Search
(rozwijane przez: Jaap A. Haitsma)

Dzięki Dictionary Search możesz w łatwy sposób sprawdzić znacznie słowa znalezionego na stronie internetowej w którymś ze słowników online (np. dictionary.com). Wystarczy tylko zaznaczyć wybrane słowo, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Dictionary Search for…” [zwrot ten można dowolnie zmodyfikować za pomocą opcji, np. podmienić go na wersję polskojęzyczną – przyp. tłum.]. Otworzy to nowy panel przeglądarki, a w nim wyświetlone zostanie znaczenie danego słowa. Rozszerzenie to działa zarówno w Mozilli, jak w Mozilli Firefox.
Istnieje wiele internetowych słowników – ich spis można znaleźć na stronie projektu.

Porada Mozilla Links: Import i eksport zakładek

(nadesłane przez mozillatips.com)

W pakiecie aplikacji Mozilla:
 • Otwórz Menedżera Zakładek (Ctrl+B, lub w menu Zakładki wybierz Menedżer zakładek…)
 • Aby zaimportować zakładki, otwórz menu Narzędzia, wybierz „Importuj…” i wskaż odpowiedni plik.
 • Aby wyeksportować zakładki, otwórz menu Narzędzia, wybierz „Eksportuj…” i wpisz nazwę pliku, do którego chcesz je wyeksportować.
W Mozilli Firefox:
 • Otwórz Menedżera Zakładek (w menu Zakładki wybierz Menadżer zakładek…).
 • Aby zaimportować zakładki, otwórz menu Plik, wybierz „Importuj…” i wskaż odpowiedni plik.
 • Aby wyeksportować zakładki, otwórz menu Plik, wybierz „Eksportuj…” i wpisz nazwę pliku, do którego chcesz je wyeksportować.

Uwaga: zakładki są zawsze importowane i eksportowane jako plik HTML, a po importowaniu tworzą nową grupę poniżej twoich dotychczasowych zakładek.
Więcej informacji:

Super Wskazówka Mozilla Links: Zmiana ilości ostatnio używanych kodowań

(nadesłane przez Daniela Wanga)
Jeśli chcesz zmienić ilość ostatnio używanych kodowań, widocznych w menu Widok/Kodowanie znaków, oto co musisz zrobić:

 • W przeglądarce Mozilla, wpisz „about:config” w Pasku adresu
 • Znajdź „intl.charsetmenu.browser.cache.size”
 • Ustaw liczbę kodowań, które Mozilla ma zapamiętać

Potrzebujesz więcej porad? Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę Dnia do Mozilli Firefox. Możesz także udać się na MozillaTips.com po więcej ciekawych porad do twojej ulubionej przeglądarki.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając maila pod adres newsletter-feedback@mozilla.org.


2. AKTUALNOŚCI

(dział prowadzony przez redakcję MozillaZine)

Wydano Mozilla 1.7 alfa

Fundacja Mozilla udostępniła pakiet aplikacji Mozilla w wersji 1.7 Alpha. Wydanie to cechuje się poprawionym blokowaniem okienek pop-up, wprowadzono też lepszą metodę na rozpoznawanie i blokowanie pop-upów oraz na ich otwieranie, gdy tego potrzebujemy. Kurier Poczty obsługuje już do kilku możliwych adresów przypisanych do jednego konta (cecha ta jednak nie ma jeszcze swojego „uzewnętrznienia” w GUI), wprowadzono ponadto kilka innych ułatwień w używaniu. Dodatkowo ta wersja Mozilli obsługuje już zdarzenie onbeforeunload, uaktualniono także ChatZillę, do nowej wersji, obsługującej polecenie /ignore. Mozilla 1.7 alfa jest mniejsza od wersji 1.6, szybciej także ładuje strony.

Rozpoczęła działaność niekomercyjna grupa Mozilla Europe

W Europie rozpoczęła działalność nowa organizacja non-profit poświęcona Mozilli. Mozilla Europe ma na celu promowanie Mozilli, znajdowanie osób zainteresowanych jej rozwojem oraz pomoc przy komercyjnych wdrożeniach tej aplikacji. Grupa ma zamiar współpracować z wszelkimi europejskimi środowiskami związanymi z Mozillą i ma przy tym pełne wsparcie Fundacji Mozilla.
Mozilla Europe zostało założone przez byłych pracowników Netscape: Tristana Nitota, Petera van der Bekena, Pascala Chevrela, Exela Hechta, Oliviera Meuniera oraz Jana Vargę. Grupa będzie się utrzymywać z datków od różnego typu instytucji; niektóre z nich mogą się nawet stać członkami tej grupy, będzie to możliwe po uiszczeniu opłaty przez przygotowywany jeszcze system płatności online.
Zobacz także artykuł MozillaZine na ten temat.

Wydano Minimo 0.1: Mozilla dla urządzeń przenośnych

Opublikowano wersję 0.1 Minimo – Mozilli przeznaczonej dla małych urządzeń. Stworzenie takiej odchudzonej Mozilli ma na celu nie tylko udostępnienie jej dla urządzeń typu PDA, ale także wszelkich innych komputerów o bardzo ograniczonych zasobach.
Projekt w większości oparł sie na zredukowaniu rozmiaru kodu źródłowego oryginalnej Mozilli oraz ilości pamięci jaką ona zajmuje, dzięki czemu już wkrótce zobaczymy Mozillę na jeszcze większej ilości urządzeń. Ponadto dokonano kilka optymalizacji ukierunkowanych bezpośrednio na zastosowania PDA: wprowadzono mechanizm renderowania na małych ekranach (dostępne jest także odpowiednie rozszerzenie dla pakietu Mozilla oraz Firefoksa) i odchudzono interfejs użytkownika (te drugie nie zostało jeszcze ukończone). Kilka (dość już leciwych) zrzutów ekranu z Minimo przedstawia te dwie cechy.
Minimo 0.1 jest dostępne dla urządzeń ARM pracujących na systemie operacyjnym GNU/Linux z biblioteką GTK. Wydanie zostało przetestowane na Familiar Linux 0.7.2 z uruchomionym GPE na urządzeniach iPAQ 5555 oraz iPAQ 38xx.

Slajdy z prezentacji Mozilli

W ostatnim czasie miały miejsce dwa wydarzenia przeznaczone dla twórców Mozilli. Podczas konferencji FOSDEM 2004 w Brukseli odbyło się The Mozilla Developers Meeting in Europe 4.0, a w siedzibie Fundacji w Mountain View w Kalifornii twórcy Mozilli uczestniczyli w Mozilla Developer Day. Przedstawiono kilka prezentacji, z których slajdy są teraz dostępne w wersji online.

Artykuły MozillaZine na ten temat:


3. WEWNĄTRZ MOZILLA.ORG

(dział prowadzi Alex Bishop)
Znaczące zmiany przeprowadzono w kodzie Mozilli odpowiedzialnym za obsługę łańcuchów znakowych (stringów), zachowano jednak zgodność z poprzednią implementacją, by zminimalizować uboczne skutki tych zmian (bug 231995). Darin Fisher napisał długi techniczny opis wprowadzonych modyfikacji.
W ostatnich tygodniach pojawiło się więcej dokumentacji – od Christiana Biesingera i Davida Barona. Christian napisał dokument wyjaśniający zawartość każdego katalogu wewnątrz paczek ze źródłami Mozilli, podczas gdy odpowiedzialny za poprawność layoutu David wysunął kilka pomysłów w celu uproszczenia mechanizmów ponownego przepływu, jego rodzajów oraz powodów wywołania.
Użytkowników często ściągających duże pliki ucieszy fakt, że zapisywanie plików większych niż 64MB nie psuje już cache’a. (bug 229984). Posiadacze klawiatur firmy Sun mogą także używać w Mozilli klawiszy Find i Help zgodnie z ich znaczeniem (bug 229438).
Więcej informacji…


4. PROJEKTY ZWIĄZANE Z MOZILLĄ

(Dział prowadzi: Brian King)

Projekt tygodnia: Web Developer

Web Developer to rozszerzenie dla Mozilli oraz Mozilli Firefox, które dodaje do GUI przeglądarki menu oraz pasek narzędziowy z różnymi dodatkami przydatnymi webmasterowi.
Aktualnie narzędzie umożliwia konwersję danych z formularzy z metody POST na metodę GET, ukrywanie obrazów, zaznaczanie elementów blokowych, wyłączanie stylów itd. itp. Dodatek pozwala na szybki dostęp do serwisów walidacyjnych oraz narzędzi programistycznych takich jak Konsola JavaScript. Dodatek nie jest przeznaczony tylko dla twórców stron, ale również dla zwykłych użytkowników ponieważ pozwala na usuwanie i wyłączanie ciasteczek, ukrywanie obrazów oraz przeskalowywanie okien.

Niezależne raporty statusów.

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Ostatni raport został opublikowany 29 lutego 2004 i zawierał:

 • Feed Parser – wersja 0.4.1. Pojawiło się publiczne wydanie tego silnika parsującego RSS, napisanego w JavaScript. Godne uwagi jest pełne wsparcie dla RSS 0.9x oraz 2.0, łatwa w użyciu i logiczna składnia oraz współpraca z Gecko 1.4 oraz nowszymi.
 • JRex – wersja 1.0a, to komponent przeglądarki napisany w Javie. Posiada własne API służące do osadzania przeglądarki Mozilla w aplikacjach Java. Ukończone są następujące funkcje: renderowanie stron, nawigacja, historia, profile i preferencje oraz inne.
 • Mycroft – 1000 wtyczek wyszukiwarek dla Mozilli oraz Firefoksa. Od czasu ostatniej aktualizacji statusu – miesiąc temu – dodaliśmy ponad 200 nowych wtyczek, przekraczając już liczbę 1000. Odkąd pojawił się Firefox, wizyty na naszej stronie potroiły się. Jesteśmy szczęśliwi z powodu sukcesu dodatku Mycroft, ale nie możemy dać sobie rady z dodatkową pracą. Bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdybyś dołączył do naszego zespołu.
 • HON – wersja 1.2, to dodatek, który informuję Cię czy strona, którą przeglądasz jest akredytowana przez fundację Health On the Net (HON). Status wersji 1.2 z 25 lutego. Dodatek teraz używa nowego formatu dla listy stron akredytowanych przez HONcode (adresy teraz są szyfrowane przy pomocy MD5, zamiast czystego tekstu). Prosimy uaktualnić!
 • Forumzilla – wersja 0.4.7, to dodatek dla Kuriera Poczty oraz Thunderbirda umożliwiający czytanie kanałów RSS. Poprawiony został błąd powodujący duplikację wiadomości oraz ignorowane są już białe znaki dookoła adresów w pliku subscriptions.txt. Następne w planach jest okno dialogowe do zarządzania subskrypcjami, więc nie będzie już więcej potrzeby ręcznej edycji pliku subscriptions.txt.
 • IE View – wersja 0.7, to dodatek pozwalający na otwieranie stron/linków w Internet Explorerze. Dodana została najpotrzebniejsza opcja – możliwość zdefiniowania ścieżki do przeglądarki. IE View nie zawsze może znaleźć Internet Explorera na dysku (z powodu niestandardowych instalacji, wersji narodowych itp), a niektórzy ludzie wolą uruchamiać inne przeglądarki zamiast Internet Explorera (np. Operę).
 • cdn – Compact Menu 1.6, dodatek służący do reorganizacji menu aby uzyskać więcej miejsca lub dostosować je do własnych potrzeb. Przebudowa projektu – przepisanie kodu na nowo, stworzenie wersji zajmującej mniej miejsca oraz poprawienie błędu 5844 w wersji dla przeglądarki Firefox, gdzie menu Go nie pokazywało ostatnio odwiedzonych stron – jest w fazie końcowej.
 • QuickNote – wersja 0.5.3, rozszerzenie służące do gromadzenia notatek. Pojawiła się nowa, stabilna wersja, w której poprawione zostało kilka błędów. Cieszcie się użytkownicy nie anglojęzyczni! Została zaimplementowana pełna obsługa znaków narodowych. Notatki teraz są zapisywane w kodowaniu UTF-8. Nie ma także już więcej niepotrzebnych pływających okienek.
 • MozManual – wersja finalna 1.0. Podręcznik Mozilli dla początkujących użytkowników – krótkie wprowadzenie oraz przewodnik po funkcjach. Pojawił się szkic holenderskiego tłumaczenia. Kontynuowane są prace nad wersją HTML podręcznika, który będzie mógł być użyty jako podręcznik on-line.
 • MessageID-Finder – wersja 1.9.4, to rozszerzenie Kuriera Poczty/ Thunderbirda, które pozwala na znajdowanie wiadomości o zadanym identyfikatorze Message-ID. Do ostatniej wersji zostało włączone wiele poprawek. Jeśli ktoś chce przetłumaczyć MessageID-Finder na swój język, proszę skontaktować się z właścicielem projektu.
 • Launchy – wersja 1.9.0, dodatek otwierający łącza oraz adresy e-mail w zewnętrznych programach posiada teraz wsparcie dla programu The Bat! oraz posiada opcję instalacji przy pomocy jednego kliknięcia.

5. SONDA MOZILLA LINKS

W poprzednim wydaniu pytaliśmy się o to, czy zamierzasz uczynić Mozilla Firefox swoją główną przeglądarką? Oto wyniki:

 - Już taką jest                 57% |]]]]]]]]]]]] - Tak, gdy tylko osiągnie            7% |]  planowane możliwości, których oczekuję - Tak, gdy tylko osiągnie wersję 1.0      11% |]] - Tak, jeśli stanie się częścią pakietu     6% |] - Nie, jestem zadowolony z pakietu       18% |]]]]  aplikacji Mozilla - Nie, jestem zadowolony z obecnej przeglądarki 1% |  (*) Wyniki mogą nie sumować się do 100% ze względu na zaokrąglenia. 

Sonda tego wydania: Czy korzystasz z serwisów „online bookmarks” takich jak www.onlinebookmarks.co.uk? (od tłumacza: chodzi o omawiane w bieżącym numerze ML serwisy on-line umożliwiające import/eksport zakładek)

 - Tak - Nie, nie znalazłem takiego, który spełniałby moje wymagania - Nie, nie wiedziałem, że one istnieją 

Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org


6. INFORMACJE KONTAKTOWE

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
OBSŁUGA SUBSKRYPCJI: Odwiedź http://newsletter.mozdev.org aby rozpocząć, zakończyć lub ustawić pozostałe opcje subskrybcji.
OCHRONA PRYWATNOŚCI: Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych.
KOMENTARZE: Mile widziane pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org.
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na język chiński (tradycyjny), czeski, holenderski, niemiecki, japoński, rosyjski i polski.

Copyright © 2004 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany i rozpowszechniany na warunkach licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →