Tym razem dzięki pomocy współtłumaczących miałem niewiele do roboty, ale na ten fakt nie zamierzam narzekać 😉
Nie będzie marketingowego wstępu tak jak w poprzednich komentarzach obiecałem, bo oczywiście był to żart. Zatem od razu zapraszam do lektury kolejnych wiadomości ze świata Debiana!

Witaj w dziewiątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. 13 marca na uniwersytecie w Sydney lokalna grupa użytkowników linuksa organizuje sesję usuwania błędów. Isaac Jones stwierdził, że wykrywanie i usuwanie błędów w oprogramowaniu, którego się używa, jest jedną z najprostszych dróg do zaangażowania się w Ruch Wolnego Oprogramowania. Bradley Kuhn przypomniał nam o patencie GIF, który jest w posiadaniu IBM do 2006 r., pomimo że patent Unisys niedługo wygasa.
Wybory lidera projektu Debian. Manoj Srivastava doniósł, że dobiega końca okres nominacji. Trzech kandydatów nominowało siebie samych: Martin Michlmayr, Gergely Nagy i Branden Robinson. Platformy (prezentacje) tych kandydatów powinny być opublikowane po weekendzie. Tym samym rozpocznie się trwający trzy tygodnie okres kampanii.
Nowy rodzaj dystrybucji GNU/Linuksa? LinuxWorld powiadamia o prowadzonej na weblogu Iana Murdocka dyskusji, gdzie proponuje on stworzenie nowej ,,dystrybucji bazującej na komponentach”. Wyjaśnia także, iż Progeny jest właśnie w trakcie tworzenia takiej dystrybucji, na której użytkownicy będą mogli bazować przy tworzeniu od podstaw nowych systemów, które mają zawierać jedynie te technologie i oprogramowanie, które jest wymagane przez ich produkty. Tworzony przez Progeny bazujący na komponentach Linux jest tworzony przez społeczność jako otwarty projekt przy wykorzystaniu komponentów obecnie bazujących na Debianie sarge. Posiadający certyfikat LSB 1.3 podstawowy komponent wykonawczy jest już dostępny, a inne komponenty oraz posiadający obsługę komponentów instalator bazujący na Anacondzie ma zostać dodany w ciągu nadchodzących tygodni.
Główny system plików na LVM na RAID w Debianie. Charles Steinkuehler wyjaśnił jak, korzystając z Howto autorstwa Massimiliano Ferrero udało mu się uruchomić Debiana z głównym systemem plików na LVM i RAID. Użył skryptu mkinitrd, zmuszając go do działania z głównym systemem plików na LVM i RAID korzystając z hooków ze wsparciem LVM (RAID jest już wspierany). To pozwoliło na korzystanie z apt-get do aktualizacji jądra z archiwum Debiana. Charles szczegółowo opisał konfigurację dla architektury i386, która powinna także zadziałać dla innych architektur korzystających ze initrd.
Nowa propozycja wieloplatformowości. Tollef Fog Heen ogłosił nową wieloplatformową propozycję mającą na celu wsparcie dla architektury AMD64. Oczywiście spowodowało to sporą debatę na kanale #debian-devel, ale tego się spodziewano. Komentarze mile widziane.
Propozycja ogólnej uchwały na temat non-free. Manoj Srivastava nadesłał szkic propozycji głosowania, które miałoby zdecydować o przyszłości sekcji non-free. Głosowanie będzie trwało od 7 do 21 marca. Każdy zarejestrowany deweloper Debiana może ocenić jedno z dwóch rozwiązań lub zasugerować dalszą dyskusję. Manoj prosi o komentarze.
Problem ze znakiem handlowym Firefox. Eric Dorland zgłosił problemy prawne dotyczące wykorzystania oficjalnej ikony i nazwy Firefox. André Dahlqvist poinformował go, że nie jest to dozwolone przez twórców. Nathanael Nerode zasugerował, aby zwrócić się do Fundacji Mozilla z prośbą o zezwolenie na nazywanie nieoficjalnych buildów „Mozilla” i „Firefox”, jeśli zostaną wyraźnie opisane jako nieoficjalne, lub też o zaproponowanie alternatywnej nazwy dla nieoficjalnych buildów.
Dołączanie plików PPD od producentów. Przedstawiciel Seiko-Epson skontaktował się z Rogerem Leigh w sprawie włączenia do Debiana ich wolnych plików PPD dla drukarek laserowych. Bernd Eckenfels wolałby, aby znalazły się one także w oficjalnej wersji CUPS. Siggy Brentrup wyjaśnił, dlaczego prawdopodobnie tak się nie stanie, a Francesco Lovergine przesłał listę pakietów zawierającyh pliki PPD dostarczone przez producentów sprzętu.
Problemy z licencją Apache? Chris Waters prowadził dyskusję na temat nowej licencji Apache Source License 2.0, która według Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF), w przeciwieństwie do Apache Software Foundation, uważana jest za niekompatybilną z licencją GNU General Public License. Chris wyraził niepokój o nowe projekty, których rozpoczynanie może skończyć się stratą czasu wywołaną przez brak możliwości ich rozpowszechniania.
Licencja Open Publication. Oleksandr Moskalenko zastanawiał się, czy licencja Open Publication jest zgodna z Wytycznymi Debiana dotyczącymi Wolnego Oprogramowania (DFSG). Henning Makholm i Nathanael Nerode uważają jeden z paragrafów za nie-wolny, co stanowi podobną sytuację jak z GNU Free Documentation License.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

  • addressmanager — Personal Address Manager for GNUstep.
  • grubconf — GNOME2 based GNU GRUB configuration editor.
  • kdevelop3 — IDE for Unix/X11 – development version.
  • kmag — Screen Magnifier for KDE.
  • kmd — Komodo Manchester Debugger.
  • kmousetool — KDE mouse manipulation tool for disabled people.
  • kmouth — Type-and-say KDE front end for speech synthesizers.
  • vcsweb — HTTP interface to VCS-controlled repositories.
  • wmdiskmon — Dockapp to display disk usage.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Tłumaczenie: Adam Byrtek, Bartosz Feński aka fEnIo, Kalina Detko, Marcin Paweł Kobierzycki.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →