Linux – bezpieczna lokata. Taki tytuł nadał tej informacji ComputerWorld, który w poniedziałek powinien trafić do kiosków. Jest do doskonałe podsumowanie działań Cyber Service i Epsilo SA, które wspólnie uruchomiły bankowy system transakcyjny działający pod kontrolą Linuksa. Jest to pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych – jeśli nie pierwsze – na świecie wdrożenie tego typu.

Zostało ono zrealizowane w Banku Spółdzielczym w Gryficach, który od jakiegoś czasu był powoli przestawiany na nową platformę. Aktualnie pod Linuksem działa nie tylko system transakcyjny (czyli „wnętrzności” banku), lecz również większość terminali i stacji roboczych.

Do czasu migracji wszystko opierało się o system Bankier – działający pod kontrolą SCO Uniksa. Nie było to jednak rozwiązanie wystarczająco wydajne do obsłużenia wszystkich transakcji. Nowy system, Comnet, działał pod kontrolą NetWare – bankowcy jednak woleli poczekać, aż zostanie on uruchomiony pod kontrolą systemu uniksowego.

W tym momencie do gry przystąpił Cyber Service – znany czytelnikom 7thGuarda producent OpenBIZ-a (dystrybucji opartej na PLD). Firma ta, przy współpracy z programistami EPSILIO SA, zajęła się przeniesieniem Comneta na platformę Linuksową. Migrację przeprowadzono w taki sposób, żeby nowa wersja była w pełni kompatybilna z rozpowszechnioną już (i wciąż rozwijaną) wersją bazującą na NetWare. W tym celu stworzono biblioteki, które miały za zadanie emulowanie niektórych funkcji novellowskich. Poprawiono też kod samego Comneta, żeby był bezproblemowo portowalny pomiędzy dwoma różnymi platformami.

Dzięki temu, że nie tworzono zupełnie nowego produktu, lecz przeniesiono istniejący, jeśli kiedykolwiek zajdzie potrzeba współdziałania fragmentów systemów Novellowskiego i Linuksowego – nie będzie z tym żadnego problemu. Nie ma też problemu ze szkoleniem pracowników do obsługi nowego systemu ani jego mozolną implementacją.

„Migracja aplikacji na Linuksa jest głównym punktem strategii firmy. Od trzech lat dostarczamy narzędzia, know-how oraz pomagamy w przenoszeniu i rozwijaniu aplikacji oryginalnie stworzonych pod inne platformy. Jesteśmy w stanie przenosić, bądź pomagać w przenoszeniu, nawet bardzo dużych i skomplikowanych systemów” – mówi prezes Cyber Service, Cezar Cichocki.

Nowy system działa w Gryficach już od ponad pół roku – w tym czasie nie odnotowano z nim żadnych poważnych problemów. Jak twierdzi Tomasz Wielgus, szef działu informatyki w gryfickim banku, po migracji na Linuksa gwałtownie wzrosła wydajność całego systemu – wygenerowanie bilansu otwarcia zajmuje kilkanaście sekund, a nie dwie godziny, a pracownicy korzystający z terminali i pracujący dzięki nim bezpośrednio na serwerze, nie mają ochoty na powrót do starego trybu pracy.

Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że jak udało nam się dowiedzieć, gryficki bank nie jest jedynym, w którym Linux zastepuje dotychczasowe rozwiązania. Sukcesem zakończyła się kolejna migracja, kolejne są w toku.

Jeśli chodzi o kwestie licencyjne: wszystkie programy, które działają na platformach linuksowych, są dostępne na „wolnych” licencjach – najczęściej GNU GPL. Całość jest obsługiwana przez wywodzącą się z PLD dystrybucją OpenBIZ na serwerach oraz oprogramowanie OpenBIZ CYBAX na terminalach.
Jedyne „zamknięte” fragmenty systemu, to Comnet – czyli system transakcyjny, biblioteki stanowiące punkt styku z Comnetem (ze względu na fakt, że zawierają część kodu samego Comnetu) oraz biblioteki Pervasive SQL.

Kod źródłowy OpenBIZa został dostarczony do Epsilio, natomiast banki – mimo iż zostały powiadomione o możliwości jego otrzymania, nie wyraziły zainteresowania. Jak twierdzi Cezary Cichocki, wydaje się, że „dla Klientów dostępność kodów stanowi formę polisy na wypadek jakichś perturbacji z dostawcą, natomiast sami nie wyrywają się do modyfikowania kodu. Było to trochę dziwne, ale jeden z prezesów wytłumaczył, że ważniejsze dla nich jest posiadanie stabilnego systemu z gwarantowaną obsługą, bo nie ma sił ani ochoty użerać się z programistami. Jak widać w Linuksie najważniejsza zaczyna być wartość dodana. Rynek się zmienia…”

Dość zaskoczony taką odpowiedzią, zapytałem o to, na co trzeba zwrócić uwagę podczas sprzedawania i wdrażania systemów opartych o otwarte źródła. Odpowiedź, jaką uzyskałem, przytoczę w całości:

Po pierwsze: dostępność systemu na OpenSource NIE JEST głównym czynnikiem wpływającym na decyzję Klienta. Klientów interesują:

  • wydajność, niezawodność systemu, aplikacje
  • cena inwestycyjna (ile trzeba włożyć na wejściu)
  • TCO oraz gawarancje rozwoju, support etc
  • dostępność kodów źródłowych jako forma polisy

Dokładnie w takiej kolejności! Linux stał się już normalnym systemem biznesowym rozpatrywanym przez Klientów na równi z innymi.

Co do samej techniki sprzedawania Linuksa:

1) Zainwestuj w krawat, Klient kupuje oczami! Czy chcecie czy nie przysłowie „jak Cię widzą tak Cie piszą” jest prawdziwe. Mało kto (no chyba że Klient jest silnie „techniczny” i dokonuje zakupu na podstawie swojej wiedzy merytorycznej, ale tacy zdarzają sie niezmiernie rzadko) obdarzy zaufaniem człowieka w powyciąganym swetrze i glanach. CONAJMNIEJ na etapie negocjacji handlowych musisz wyglądać poważnie. Rzecz jasna w serwerowni pod szafami czołgać się można w ciuchach roboczych 😉

2) Nie obrzucaj konkurencji błotem, Klient nie zaufa „fanatykowi religijnemu”! Bądź rzeczowy i konkretny. Nie zaczynaj rozmowy od stwierdzenia „Windows jest do bani” bo jeżeli Klient z Tobą rozmawia to znaczy że sam doszedł do zbliżonych wniosków 😉 Oczywiście jak najbardziej wskazane jest dokonywanie porównywania produktów, możliwości i zastosowań – ale bez tzw „potępiania w czambuł”.

3) Popatrz na sprawę oczami Klienta. Klient nie kupi Linuksa tylko dlatego, że to jest Linux. Klient oczekuje rozwiązania swojego problemu, rozszerzenia funkcjonalności, wzrostu bezpieczeństwa i tak dalej. Zorientuj się czego szuka Klient i zaproponuj rozwiązania oparte o Linuksa.

4) Daj wartość dodaną. Zaproponuj integrację istniejącego systemu z Linuksem, support, zagawarantuj szybkie dostarczanie poprawek w wypadku znalezienia błędów. Tak naprawdę Klient zapłaci Ci właśnie za to!

5) Mów o pieniądzach. Wykaż że migracja na Linuksa od razu zmniejsza przewidywane nakłady na sprzęt, spróbuj oszacować ROI. Jak najczęściej wykazuj że użycie Linuksa spowoduje spadek TCO w firmie.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →