W ferworze walki z sesją i polskimi ustawodawcami przegapiliśmy ważną informację dotyczącą polskich szkół. Otóż 22 stycznia, podczas targów Komputer Expo, zainaugurowano projekt „Komputer w każdej szkole”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w jego ramach polskie szkoły będą mogły zakupić komputer z preinstalowanym Linuksem za cenę nie wyższa niż 600 zł (od 1.05 trzeba będzie do tej ceny doliczyć VAT). Umowa podpisana przez Interkl@sę z hiszpańską firmą Prodigios przewiduje dostarczenie 30’000 komputerów, z których pierwsze trafią do szkół już pod koniec lutego.
Aktualizacja: Dokładne założenia programu i konfigurację sprzętową (oczywiście w formacie Microsoft Word) można znaleźć w serwisie interklasa.pl.

Nie pozostaje nic innego, niż tylko się cieszyć. Szkoda tylko, że żadna polska firma nie wykorzystała szansy na niemały kontrakt. Jak zwykle na przeszkodzie stanęły polskie przepisy podatkowe, w myśl których komputery sprowadzane zza granicy na potrzeby szkół nie są obarczone podatkiem VAT. Dzięki temu hiszpańska firma zyskała kilkumiesięczną przewagę nad konkurentami. Najważniejszy jednak jest fakt, że do szkół trafią tanie komputery, a uczniowie być może wreszcie będą mieli szansę nie tylko skorzystać z dobrego sprzętu, ale również dowiedzieć się o alternatywach w stosunku do MS Windows.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →