Tematem spotkania będzie tym razem – Optymalizacja i zaawansowana konfiguracja bazy PostgreSQL. Spotkanie poprowadzi Adam Buraczewski.

Spotkanie jak co tydzień odbędzie się na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Banacha 2, Warszawa

Godzina 18:00

Sala 5440


PostgreSQL jest jednym z najstarszych i najbardziej zaawansowanych serwerów relacyjnych baz danych dostępnych na zasadach Open Source, a pod względem swoich możliwości, elastyczności i wydajności śmiało konkuruje z drogimi, komercyjnymi produktami. Do jego dodatkowych atutów zalicza się liberalną licencję BSD oraz wsparcie techniczne oferowane przez szereg firm i wolontariuszy z całego świata.

PostgreSQL jest więc chętnie wybierany przez projektantów nawet do realizacji skomplikowanych zadań, wymagających bezpieczeństwa i niezachwianej stabilności systemu przy dużych obciążeniach oraz giga-, a nawet terabajtach przetwarzanych danych.

Wykład będzie poświęcony metodom uzyskania jak największej wydajności systemów opartych na PostgreSQL, co jest częstym problemem nie tylko początkujących, ale także bardziej zaawansowanych użytkowników tego DBMS. Powodem takiego stanu rzeczy jest rozproszenie informacji na temat tuningu tego systemu: są one dostępne w wielu miejscach i formach, począwszy od podstawowej dokumentacji, poprzez liczne poświęcone tej tematyce strony WWW i dokumenty opracowane przez twórców systemu, na archiwach list dyskusyjnych i źródłach samego systemu PostgreSQL skończywszy. Główna uwaga zostanie skupiona na najnowszym wydaniu tego programu, oznaczonego numerem 7.4.1, a w szczególności niedawnym zmianom w działaniu indeksów i optymalizatora zapytań, ponieważ mogą one spowodować problemy dotychczasowym użytkownikom tego systemu, którzy zoptymalizowali swoje oprogramowanie dla systemu PostgreSQL w wersji 7.3 lub starszej.

Omówione zostaną następujące zagadnienia:

– Kryteria oceny wydajności serwera PostgreSQL (benchmarki).

– Dobór parametrów działania systemu PostgreSQL w zależności od planowanego obciążenia serwera i dostępnych zasobów. Konfiguracja systemu Linux do potrzeb PostgreSQL.

– Wykorzystanie procesu Statistic Collector do analizy pracy systemu.

– Działanie optymalizatora zapytań w PostgreSQL, różnice pomiędzy optymalizatorem w 7.4 i starszych wersjach tego systemu.

– Wykorzystanie „sztucznej inteligencji” (algorytmów genetycznych) do optymalizacji zapytań, modyfikacja zapytań SQL w celu uzyskania większej szybkości działania systemu (kruczki i sztuczki).

– Indeksy: cechy różnych rodzajów indeksów, wykorzystanie indeksów GiST oraz modułu tsearch2 do indeksowania tekstu.

– Utrzymanie optymalnej wydajności działającego systemu: współpraca podsystemu Free Space Manager oraz demona pg_autovacuum.

– Wykorzystanie Prepared Statements i procedur składowanych, oraz nowego protokołu komunikacji klient-serwer i API dostępnych w wersji 7.4 PostgreSQLa.

W zależności od zainteresowania słuchaczy zostaną dodatkowo omówione sprawy związane z dokonanymi niedawno przez Jana Wiecka zmianami algorytmów obsługi cache w przygotowywanym przez deweloperów PostgreSQL 7.5.

Serdecznie zapraszam,

Marzena Kamecka

m.kamecka@net.icm.edu.pl

Jezeli chcesz otrzymywać informacje o spotkaniach napisz do mnie.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Skobi.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →