To już dziesiąte wydanie dwutygodnika Mozilla Links. Tym razem dużo miejsca poświęcamy… graniu. 🙂 Miłej zabawy życzy redakcja polskiego wydania.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 10 – 6 stycznia 2004

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Jak się dowiedzieliśmy od naszych czytelników, w naszym ostatnim wydaniu Mozilla Links pojawił się błąd na stronie z ankietą powodujący, że wszystkie głosy dotyczące Ameryki Środkowej, USA, Kanady i Oceanii były ze sobą wymieszane. Po więcej informacji zajrzyj do tego wątku na forum MozillaZine:
Serdecznie przepraszamy za ten błąd. Wskutek tego także w tym wydaniu nasza ankieta będzie dotyczyła wskazania miejsca, gdzie mieszkacie.
Czy lubicie gry? My lubimy i dlatego też w tym wydaniu znajdziecie opis gier dla Mozilli. Jeszcze raz Mozilla okazuje się doskonałą platformą do tworzenia różnego typu oprogramowania. Tak naprawdę jesteście tylko o jedno kliknięcie od zagrania w większość klasycznych gier komputerowych za pośrednictwem Mozilli. Bawcie się dobrze!
Jak zwykle czekamy na Wasze wszelkie komentarze pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org
Percy Cabello / Mozilla Links
Zespół tłumaczy: Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki Marek Stępień


W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty związane z Mozillą
 5. Ankieta Mozilla Links
 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Czas Na Grę! Część I

BlockFall, Cards i Minesweeper (Stephen Clavering i inni)
W pierwszym spotkaniu z grami w Mozilli (Mozilla Games) zajmiemy się dziełami Stephena Claveringa. BlockFall, Minesweeper i Cards to trzy pierwsze tytuły, jakie zaoferował on społeczności Mozilli.
Instalacja gier, tak, jak każdego innego rozszerzenia, jest całkiem prosta. Wystarczy tylko kliknąć link do pliku XPI, potwierdzić pobieranie rozszerzenia i zrestartować przeglądarkę. W Mozilli gry zostaną dodane do menu Okno, natomiast w Mozilla Firebird do menu Narzędzia.

BlockFall 0.3.1

BlockFall (współtworzony przez Viljo Viitanena) to klon arcydzieła Aleksieja Pajitnova, Tetris™. Dla tych, którzy nie znają zasad tej klasycznej gry: polega ona na strategicznym układaniu spadających w studni czteroelementowych klocków. Klocki ułożone w linię znikają, zapobiegając wypełnieniu się studni. Grę możesz wypróbować tutaj.
Sterowanie klockami:
– Góra: obrót klocka zgodnie z ruchem wskazówek zegara
– Lewo/Prawo/Dół: poruszanie klockiem na boki, lub w dół
– J: obrót klocka przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
– K: obrót klocka zgodnie z ruchem wskazówek zegara (tak, jak Góra)
– P: włączenie/wyłączenie pauzy
Następna wersja, 0.5, znajduje się w tej chwili w fazie alfa. Przyniesie ona kilka ulepszeń, takich jak trójkątne i sześciokątne elementy, a także klocki składające się z trzech, lub pięciu elementów. Wczesną wersję testową można pobrać stąd

Cards 0.11

Cards 0.11 (współtworzone przez Neila Rashbrooka i Dereka Seabury) to kolekcja pasjansów zawierająca Aces Up, Canfield, Double Solitaire, FreeCell, Golf, Grandfather, Gypsy, Klondike (odpowiednik Pasjansa systemu Windows), Mod 3, Regiment, Simple Simon, Spider i Yukon.
Jeśli nie znasz zasad niektórych z tych pasjansów, Stephen radzi odwiedzić stronę podręcznika KPatience, gdzie znajdziesz zasady wszystkich tych gier.
Cards posiada opcje autoplay (automatycznej gry), podpowiedzi, dowolnej ilości cofnięć (undo), punktację, animacje i inteligentne przesuwanie kart za pomocą kliknięcia środkowym przyciskiem myszy.
Niektóre karty mogą być trochę zamazane, lecz ten błąd zostanie naprawiony w wersji 0.12, która ma się ukazać pod koniec tego miesiąca. Będzie ona zawierała także wiele usprawnień, w tym cztery nowe pasjanse: Fan, Maze, Montana i Seahaven Towers.
Po więcej informacji odwiedź stronę gry Cards przejdź na stronę cardgames.mozdev.org
Aby zainstalować Cards 0.11, kliknij tutaj

Minesweeper 0.5.1

Kolejna z popularnych gier komputerowych jest także dostępna w Mozilli. Minesweeper to odpowiednik windowsowego Sapera: gra składa się z pola podzielonego na kwadratowe komórki, a zadaniem gracza jest odgadnięcie położenia min na podstawie informacji z sąsiednich komórek. To typowa gra wymagająca myślenia i koncentracji, a czasami także odrobiny szczęścia.
Ta wersja zawiera także sześciokątne komórki, co stanowi ciekawe urozmaicenie, lecz nie komplikuje gry – naszym zdaniem rozwiązuje się ją łatwiej, niż wersję z kwadratowymi polami.
Aby zainstalować, kliknij tutaj
Po instalacji grę można uruchomić wybierając „Play Minesweeper” z menu Narzędzia w Mozilla Firebird. Najnowsza wersja gry naprawia błąd, który powodował, że gra nie była dostępna w menu Narzędzia, jeśli BlockFall także był zainstalowany.
Aby uruchomić MineSweeper w Mozilli, wpisz: chrome://minesweeper/content w pasku adresu [w MozilliPL 1.6b grę można uruchomić klikając „Minesweeper” w menu Okno – przyp. tłum.]
Stephen ma zamiar rozpocząć pracę nad nowymi grami, kiedy tylko znajdzie trochę czasu. Rozważa on między innymi Sokoban, Connect4 i Reversi. Jeśli chciałbyś pomóc w tworzeniu którejś z nich, lub jakiejś innej gry, skontaktuj się ze Stephenem Claveringiem. (http://cardgames.mozdev.org/members.html)
W następnym wydaniu Mozilla Links opiszemy inne gry dostępne dla Mozilli.


Porada Mozilla Links: Kontrolowanie Potwierdzeń Otrzymania Wiadomości

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że dostałeś prośbę o potwierdzenie odebrania wiadomości (return receipt) od kogoś, kogo nie znasz? Wydaje się, że na każdej liście mailowej znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która prosi o potwierdzenie odebrania każdego swojego maila i prawdopodobnie nawet o tym nie wie.
W Kurierze Poczty Mozilli możesz za pomocą wbudowanych preferencji zmienić ustawienia dotyczące potwierdzeń odebrania wiadomości.

 • Z menu Edycja wybierz Preferencje…
 • W kategorii Kurier Poczty wybierz Potwierdzenia
 • Upewnij się, że opcja ?Podczas wysyłania wiadomości, zawsze żądaj potwierdzenia dostarczenia wiadomości? nie jest zaznaczona i skonfiguruj opcje dotyczące potwierdzeń.

[Aby dotrzeć do tych ustawień w n!Kurierze Poczty, z menu Narzędzia wybierz Opcje…, a następnie w zakładce Zaawansowane rozwiń sekcję „Potwierdzenie dostarczenia wiadomości” – przyp. tłum.]
Możesz całkowicie wyłączyć wysyłanie potwierdzeń („Nigdy nie wysyłaj potwierdzeń dostarczenia wiadomości”), lub wysyłać potwierdzenia tylko dla wybranych wiadomości. Potwierdzenia mogą być wysyłane w zależności od tego, czy twój adres znajduje się w polu To:, lub CC: danego maila (idealne rozwiązanie dla list mailowych), czy nadawcą jest ktoś z twojej domeny (np. współpracownik, student tej samej uczelni, znajomy itp.) i w każdym innym przypadku. Mozilla może pytać przed wysłaniem każdego potwierdzenia, nigdy go nie wysyłać, bądź wysyłać je zawsze bez twojej wiedzy.
Zob. też stronę MozillaTips na ten temat


Super Wskazówka Mozilla Links: Blokowanie reklam we Flashu

(nadesłane przez mozillatips.com)
Jeśli denerwują cię reklamy we Flashu pojawiające się na twoich ulubionych stronach, są sposoby, by je zablokować. Najlepszy z nich to edycja pliku userContent.css, który znajduje się w katalogu „chrome” w Twoim profilu. [jeżeli plik ten nie istnieje, należy otworzyć plik userContent-example.css, a następnie zapisać go jako userContent.css. Informacje o tym gdzie szukać profilu znajdziesz w tym artykule – przyp. tłum.]
Dodając poniższy kod zablokujesz animacje Flash o rozmiarze typowym dla reklam, metoda ta nie działa więc na reklamy o nietypowych rozmiarach, oraz na obiekty we Flashu niebędące reklamami:

/* this hides the usual 468x60 Flash banner ads */ embed[type="application/x-shockwave-flash"][width="468"][height="60"]  {  display: none !important;  visibility: hidden !important; }  /* this hides the not so usual but very annoying 728x90 Flash banner ads */ embed[type="application/x-shockwave-flash"][width="728"][height="90"] {  display: none !important;  visibility: hidden !important; }  embed[type="application/x-shockwave-flash"][width="130"][height="180"] {  display: none !important;  visibility: hidden !important; }  embed[type="application/x-shockwave-flash"][width="120"][height="600"] {  display: none !important;  visibility: hidden !important; }  embed[type="application/x-shockwave-flash"][width="125"][height="125"] {  display: none !important;  visibility: hidden !important; } 

Więcej informacji…


Potrzebujesz więcej porad? Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę dnia do Mozilla Firebird. Możesz także udać się na MozillaTips po więcej ciekawych porad do twojej ulubionej przeglądarki.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając maila pod adres newsletter-feedback@mozilla.org.


2. Aktualności

(dział prowadzony przez MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia)

Podsumowanie roku 2003

Rok 2003 był chyba najbardziej interesującym w całej historii projektu Mozilla. Wprowadzono wiele znaczących zmian w mapie drogowej (ang. roadmap), zmieniono nazwę projektu, umarł Netscape, a mozilla.org przekształciła się w Fundację Mozilla. W tym przeglądzie przyjrzymy się dokładniej wszystkim wydarzeniom, które miały wpływ na kształt ostatnich dwunastu miesięcy.
Na MozillaZine dostępne jest szczegółowe podsumowanie roku 2003


3. Wewnątrz Mozilla.org

(Dział prowadzony przez Alexa Bishopa)
Cała praca wykonana w ramach projektu Firebird Help została włączona do Mozilli Firebird, wzbogacając ten program o przeglądarkę pomocy i właściwe dokumenty pomocy. (bug 165960). Pakiet aplikacji Mozilla także poczynił postępy: wyszukiwanie w historii nie rozróżnia teraz wielkości znaków (bug 131470), ikonka online/offline na pasku stanu posiada teraz menu kontekstowe pozwalające na wybór konfiguracji serwerów proxy (bug 223908). Do pakietu dołączono także nową (0.9.54) wersję klienta IRC ChatZilla. (bug 229545). Wszystkie te zmiany znajdują się w pniu projektu (ang. trunk)
Więcej informacji…


4. Projekty związane z Mozillą

(Dział prowadzi Brian King)

Projekt tygodnia: MozManual, Wstęp do Mozilli

MozManual to podręcznik (w formacie PDF) dla początkujących użytkowników pakietu Mozilla Suite 1.5 po jej najbardziej użytecznych funkcjach, ze szczególnym zaznaczeniem funkcji przeglądarki, programu pocztowego oraz książki adresowej. Ta ilustrowana publikacja zawiera 55 stron umożliwiających szybkie i łatwe zrozumienie czym Mozilla jest, ucząca podstawowej terminologii Mozilli oraz sposobów użycia najważniejszych funkcji pakietu. Plik PDF może być używany w takiej formie w jakiej jest dostępny. Pliki źródłowe projektu mogą być ściągnięte z Internetu i w razie potrzeby edytowane.


Niezależne raporty statusów

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli. Ostatni raport został opublikowany 4 stycznia 2004 r. i zawierał:

 • Firebird Help – wersja 1.0, to pliki pomocy oraz ich przeglądarka dla Mozilla Firebird. Projekt został dokładnie sprawdzony i aktualnie jest dostępny w ostatnich codziennych buildach! Dostępne jest również wydanie alpha przeglądarki pomocy. Upewnij się również, że sprawdziłeś specyfikację Firebird Content Packs.
 • MacroTracker – wersja 0.1a, lokalna aplikacja Bugzilla (bez udziału serwera) napisana w Javie, właśnie została uruchomiona. Ta aplikacja pozwoli na lokalne instalacje podobne do Bugzilli, które nie wymagają serwera sieciowego. Będzie to dużym uproszczeniem dla małych projektów programistycznych nie posiadających serwera intranetowego.
 • Search Sidebar – wersja 0.1.2. Dodatek umożliwia zaawansowane szukanie użytkownikom Firebirda. Mało przyjazne i błędne wtyczki zostały usunięte z instalacji, ale za to zostały dodane popularne wtyczki. Na stronie jest również dostępna instrukcja deinstalacji dodatku.
 • xHermes – wersja 0.3:pre3 – jedno kliknięcie do otwarcia strony. Po całkiem długim okresie czasu xHermes jest znowu dostępny i może zostać dodany oraz uruchomiony przy pomocy Sidebara. Jednak, kilka ważnych plików zostało zaktualizowanych i prace nadal są w toku.
 • Forumzilla – wersja 0.4.3, to rozszerzenie dla Mozilli i Thunderbirda umożliwiające czytanie kanałów RSS. Aktualnie dostępna jest wersja pre-alpha z poprawionymi różnymi błędami, min. z poprawionym błędem powodującym problem wielokrotnego ściągania kanałów oraz błędem powodującym niepoprawne wyświetlanie znacznika czasu w niektórych kanałach.
 • wmlbrowser – wersja 0.5, wyświetla zawartość stron WML w przeglądarkach opartych na Mozilli. Ta wersja dużo lepiej integruje się w przeglądarką, zawartość stron WML pojawia się w głównym oknie programu, a teraz również działa funkcjonalność przycisków Wstecz, Dalej, Przeładuj oraz Pokaż źródło. Dodatkowo zostało poprawionych kilka zgłoszonych błędów, między innymi przeglądarka teraz wysyła typ MIME „text/vnd.wap.wml” jako typ akceptowany.
 • Mozmanual – finalna wersja 1.0, to wprowadzenie do Mozilli dla początkujących użytkowników; krótki przegląd możliwości i funkcji. Trwają już tłumaczenia na języki: holenderski, francuski, niemiecki i hiszpański. Zobacz stronę projektu, żeby dowiedzieć się więcej szczegółów oraz zgłosić chęć pomocy przy tłumaczeniu.
 • MozEdit, wersja 0.1.1, to zaawansowany edytor tekstu dla Mozilli i Firebirda ze szczególnym naciskiem na programowanie sieciowe. Zostało poprawionych kilka mniejszych błędów, aby uzyskać większą stabilność. Rozpoczęte zostały już prace nad wersją 0.1.2 oraz poprawianiem lokalizacji. Aktualnie edycja w zakładkach i oknie głównym działa z pakietem Mozilla Suite i Firebirdem. Zostały dodane opcje w Sidebarze i udogodnienie umożliwiające edycję jak w Emacsie.

Przeczytaj więcej na temat każdego z tych projektów w pełnym raporcie


5. Ankieta Mozilla Links

Ze względu na błąd jaki pojawił się w poprzedniej sondzie, powtarzamy ostatnie pytanie a także zadajemy nowe. Prosimy o wzięcie udziału w obydwu głosowaniach. Dziękujemy!

Sonda z poprzedniego wydania: Gdzie mieszkasz? - Afryka - Azja - Ameryka Łacińska i Karaiby - Europa (Zachodnia) - Europa (Wschodnia) - Oceania - USA / Kanada 
 Sonda tego wydania: Jakie inne klasyczne gry chciałbyś zobaczyć w wersji dla Mozilli? - Sokoban - Frogger - Mario Bros. - Donkey Kong - Moon Patrol - Arkanoid - Pong - Gry planszowe: szachy, warcaby, parcheese, backgammon, itp. - Inne klasyczne gry 

Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org


7. Informacje kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
OBSŁUGA SUBSKRYPCJI: Odwiedź http://newsletter.mozdev.org aby rozpocząć, zakończyć lub ustawić pozostałe opcje subskrybcji.
OCHRONA PRYWATNOŚCI: Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych.
KOMENTARZE: Mile widziane pod adresem newsletter@mozilla.org
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na język holenderski, niemiecki, japoński i polski.

Copyright © 2003 by the Mozilla Links Contributors. The Mozilla Links Newsletter is released under the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 license
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →