Po ponad dwóch latach pracy, Mozilla Foundation uzyskała pozwolenia od wszystkich programistów, których kod jest używany w Mozilli, na zmianę licencji z MPL na zestaw trzech licencji: MPL/GPL/LGPL – napisał na netscape.public.mozilla.seamonkey Gervase Markham, jeden z czołowych developerów projektu.
Pierwszym wydaniem dostępnym na warunkach trzech licencji będzie wersja 1.7beta.

Pierwotnie Mozilla była udostępniona na warunkach dwóch licencji – część kodu licencjonowana była na warunkach Mozilla Public License, a część – Netscape Public License. Ta druga była zmodyfikowaną kopią tej pierwszej, z dodatkową klauzulą faworyzującą Netscape Communications. Modyfikacja ta pozwalała Netscape m. in. na dowolne zmienienie licencji do danej części kodu np. na zamkniętą.
Tuż po ubiegłorocznej likwidacji Netscape, Mozilla Foundation przejęła prawa związane z Publiczną Licencją Netscape, tak więc mogła zmienić i zmieniła licencje do stworzonych przez pracowników tej śp. firmy fragmentów kodu Mozilli na zestaw trzech licencji – Mozilla Public License, GNU General Public License i GNU Lesser General Public License. Tak więc nie spełniły się obawy FSF – Netscape nie zamknął kodu, wręcz przeciwnie, otworzył go jeszcze bardziej.
Przeszkodą na drodze do MPL/GPL/LGPL’ed Mozilli nie była więc Netscape, ani nawet wszechmocny koncern AOL Time Warner.
Prawdziwym problemem było natomiast zbytnie rozproszenie programistów – w Mozillę zaangażowani są ludzie z całego świata. Wielu z nich (prawie 450 osób) dodało kiedyś swój kod na warunkach MPL do CVS’a i… zapadło się pod ziemię. I to właśnie zagubieni hakerzy byli powodem, dla którego tak długo trwał proces relicencjonowania, gdyż bez ich zgody nie można było zmienić licencji części kodu objętego samą tylko MPL. Dopiero ostatnimi czasy udało się odnaleźć wszystkich brakujących autorów kodu i uzyskać od nich tę zgodę. Tak więc po sześciu latach od tego artykułu RMSa, wreszcie idea „(porządnej) przeglądarki www na licencji GNU GPL” staje się faktem.
Dostępne jest (miejscami już nieaktualne) FAQ na temat procesu relicencjonowania.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →