Na witrynie Alwayson Network ukazał się wywiad z Billem Gatesem dotyczący między innymi sposobu postrzegania zagrożenia ze strony Linuksa.

Ciekawszym stwierdzeniem, które padło w wywiadzie jest to, że według Billa Windows jest zdecydowanie bardziej bezpieczny niż Unix/Linux, gdyż: (I) Poprawki ukazują się w większej liczbie – czyli Windows w tym jest lepszy, (II) Poprawki są szybciej udostępniane – tutaj Windows jest podobno o wiele lepszy, (III) I że problemem Windowsów jest jedynie ich…. popularność.
Antidotum na rozwiązanie problemu z popularnością według Gatesa jest udostępnienie darmowych narzędzi, które pozwolą zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnych wirusów. (chciałbym podkreślić słowo „darmowych” – które to słowo jeszcze tak niedawno było używane jako słowa wytrychu, że Linux psuje rynek…)
Także do dwóch pierwszych stwierdzeń można mieć pewne zastrzeżenia no bo:

  • po co wydawać takie liczby poprawek, skoro Windows jest tak bezpieczny
  • co do szybkości udostępniania to i tak wszyscy wiedzą jak z nią jest. W przypadku Linuksa dowiadujemy się o ewentualnym zagrożeniu praktycznie po jego wykryciu (tak jak to było w przypadku Gentoo, Savannah, czy Debiana). Sama łatka powstaje praktycznie na drugi dzień…
    Cóż, Bill ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa chyba już nie zostanie, ale trzeba przyznać, że z marketingowego punktu widzenia jest niezły. Każdą rzecz można przedstawić w korzystnym dla siebie świetle. (… to nie błąd… to funkcja 🙂
    Archiwalny news dodany przez użytkownika: aluś.
    Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

  • Share →