W imieniu zespołu tłumaczącego serdecznie zapraszam do lektury polskiej wersji piątego numeru dwutygodnika Mozilla Links.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 5 – 28 października 2003

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Kilka ostatnich tygodni było całkiem interesujące. Została wydana Mozilla 1.5 z wieloma usprawnieniami takimi jak na przykład dołączenie modułu sprawdzania pisowni do Kuriera Poczty i Kompozytora Stron, umożliwienie wydrukowania listy załączników, danie użytkownikowi możliwości wyboru czy nowo otwierana grupa paneli ma zastępować już otwarte czy też umiejscowiać się obok nich; dodano także okienko ostrzegawcze w przypadku gdy chcemy zamknąć okno przeglądarki zawierające kilka paneli. Pełna lista zmian dostępna jest tutaj.
Ponadto wydano także uznawane za technologie zapoznawcze (ang. preview technologies) Mozillę Firebird 0.7 oraz Mozillę Thunderbird 0.3 (są to odpowiednio samodzielna przeglądarka oraz klient poczty i grup dyskusyjnych).
Pod ocenę internautów poddano także nowo przygotowywaną wersję strony domowej Mozilli. Odwiedź adres http://website-beta.mozilla.org/, a wszelkie swoje ewentualne komentarze wyślij do webmaster@mozilla.org.
Dostępne są już płyty CD z Mozillą. Możesz je kupić w cenie 3,95 dolarów (dolicz do tego drobną opłatę za przesyłkę) pod adresem: store.mozilla.org.
Jak zwykle czekamy na Wasze wszelkie komentarze pod adresami newsletter-feedback@mozilla.org (wysłane pod ten adres komentarze dotrą do autorów anglojęzycznego wydania Mozilla Links) oraz mozilla-newsletter@karpieszuk.prv.pl (pod ten adres pisz jeśli chcesz się skontaktować z tłumaczami).

Percy Cabello / Mozilla Links
Zespół tłumaczy: Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki, Marek Stępień.


W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty związane z Mozillą
 5. Sonda Mozilla Links – Z jakiego programu pocztowego korzystasz czytając ten biuletyn?
 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Prezentowane rozszerzenie: Mycroft.

Mycroft to biblioteka bardzo małych wtyczek silników wyszukiwania (ang. search engines), które możesz ściągnąć i zainstalować w swojej ulubionej przeglądarce Mozilla, by dodać do niej natywną obsługę wybranej wyszukiwarki.
W ten sposób możesz szybko dokonać wyspecjalizowanego wyszukiwania np. filmów, tekstów utworów, aukcji internetowych, słowników, lub jakiejkolwiek innej kategorii dostępnej w bazie Mycrofta, która zawiera ponad pięćset wyszukiwarek z całego świata. Czyni to surfowanie po Internecie dużo przyjemniejszym i zaoszczędza sporo czasu.
W Mozilla Firebird dostęp do Mycrofta można uzyskać także klikając ikonkę w polu tekstowym wyszukiwania i wybierając „Add engines…”

Porada Mozilla Links: Znajdź wprowadzając

(nadesłane przez mozillatips.com, przeedytowane przez Percy Cabello)
„Znajdź wprowadzając” (ang. Find As You Type, swego czasu zwane w MozillaPL „Przez pisanie na ekranie nawigowanie” ;)) to prosta funkcja Mozilli, która pozwala na poruszanie się pomiędzy linkami na stronie przez wpisanie na klawiaturze kilku pierwszych liter odnośnika. Wystarczy tylko kliknąć na obszar strony, w którym chcesz znaleźć link i zacząć wpisywać jego nazwę.
Jeśli przeglądarka odnajdzie odnośnik, na pasku stanu pojawią się dodatkowe informacje o nim. Aby podążyć za wybranym linkiem, wystarczy nacisnąć Enter. Jeśli na stronie znajduje się kilka odnośników o tej samej nazwie, naciśnij F3, albo Ctrl-G, by przejść do następnego (Shift-F3, lub Ctrl-Shift-G cofnie cię do poprzedniego). Klawisz Backspace wymazuje, litera po literze, wyrażenie, którego szukasz.
Jeśli chcesz odnaleźć zwykły tekst na stronie i podświetlić go, naciśnij najpierw slash (/), a potem wpisz tekst, który chcesz odnaleźć.
Przeczytaj pełną wersję tej porady.

Super Wskazówka Mozilla Links: Jeszcze dokładniejsze blokowanie pop-upów

(nadesłane przez serwis poświęcony Mozilla Firebird, texturizer.net/firebird)
Przeglądarki z rodziny Mozilla mają wbudowaną blokadę pop-upów (wyskakujących okienek), która jest domyślnie włączona. Nie blokuje ona jednak stron internetowych otwierających się w nowych okienkach przez atrybut target=”_blank”, lub nielegalny target=”_new”. Aby uniemożliwić otwieranie się stron w nowych oknach, otwórz plik user.js w twoim profilu i dodaj do niego następujący kod:

 // disable target="_blank" (open in same window): user_pref("browser.block.target_new_window", true); 

Możesz też wpisać about:config w pasku adresu przeglądarki, by uzyskać dostęp do wszystkich preferencji. Zlokalizuj wpis browser.block.target_new_window, dwukliknij go i wpisz „true”.
Patrz też Firebird Tips&Tricks.


2. Aktualności

(dział prowadzony przez MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia)

Fundacja Mozilla uruchamia nowe usługi dla użytkowników: sprzedaż płyt CD oraz wsparcie telefoniczne

W środę, 15 października, Fundacja Mozilla uruchomiła kilka nowych usług dla użytkowników Mozilli, wliczając w to sprzedaż płyt CD, wsparcie telefoniczne i wersję beta nowej strony internetowej.
Płyta Mozilla CD kosztuje $3,95 (plus dodatkowe 3 dolary opłaty za przesyłkę oraz – dla klientów spoza Stanów Zjednoczonych – dodatkowy jeden dolar) i zawiera Mozillę 1.5 dla systemów Windows, Linux i Mac OS X (oraz kody źródłowe tych aplikacji), Mozillę Firebird 0.7, Mozillę Thunderbird 0.3, Camino 0.7 (ten program dostępny jest jedynie dla systemu Mac OS X) oraz Bugzillę. W cenie $16,95 użytkownicy mogą zakupić roczną subskrybcję gwarantującą otrzymywanie przez ten okres płyt z wszystkimi większymi uaktualnieniami Mozilli. Mozilla CD można kupić w sklepie MozSource pod adresem store.mozilla.org. Sprzedaż płyt koordynowana jest przez E-FLO, tą samą firmę, która zajmowała się dystrybucją płyt z przeglądarką Netscape.
Wsparcie telefoniczne, dostępne tylko dla Mozilli w wersji 1.5 lub nowszej, jest dostarczane przez firmę DecisionOne, która także zajmowała się udzielaniem pomocy dla użytkowników Netscape. Usługa ta kosztuje $39,95 za każdy zgłaszany problem i jest dostępna pod numerem telefonu 1-888-586-4539 (tylko z obszaru USA). Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej DecisionOne dotyczącej Mozilli. Fundacja Mozilla planuje także wprowadzenie wsparcia drogą emailową, nastąpi to gdy tylko zostanie znaleziony odpowiedni partner. Nie zapominajmy także o silnym, a zarazem darmowym wsparciu społeczności użytkowników Mozilli.
Uruchomiono także wersję beta nowej strony domowej mozilla.org. Zaprojektowana od nowa strona kładzie większy nacisk na potrzeby użytkowników Mozilli umiejscawiając w centralnym punkcie sekcję dotyczącą produktów z możliwością ich pobrania. Informacje przeznaczone dla osób zainteresowanych rozwijaniem Mozilli są nadal obecne, lecz w nowej wersji witryny nieco je ukryto. Większość strony nabrała także cieplejszego i bardziej przyjaznego wyglądu, poprawiono nawigację i położono w niej większy nacisk na możliwość dotarcia do nowych usług dla użytkowników.

Wydano pakiet Mozilla 1.5

W tym samym dniu, w którym Fundacja Mozilla zainicjowała nowe usługi dla użytkowników, została wydana Mozilla 1.5. Poza usprawnieniami w przeglądaniu w panelach, w Kurierze Poczty i Inspektorze DOM to wydanie zawiera także wiele nowych cech w Kompozytorze Stron, wliczając w to pozycjonowanie absolutne elementów, lepsze przeskalowywanie obrazków i tabel, zarządzanie właściwością z-Index i nową funkcję „przeciągnij do siatki”. Klient IRC o nazwie ChatZilla został uaktualniony o wsparcie dla logowania do serwera. Mozilla 1.5 zawiera także moduł sprawdzania pisowni, poprawiono wsparcie dla standardów oraz wydajność i stabilność.

Wydano Mozilla Firebird 0.7

Najnowsze wydanie samodzielnej przeglądarki tworzonej przez Fundację Mozilla zostało udostępnione w środę 15 października. Bazujący na Mozilli 1.5 Mozilla Firebird 0.7 zawiera kilka usprawnień w okienku opcji; umożliwiono także umieszczanie stron internetowych w sidebarze oraz korzystanie z selektora stylów dla oglądanych stron. Niektóre z tych opcji zostały przeegzaminowane w artykule na temat Mozilli Firebird w sierpniowym wydaniu MozillaZine. Poza wspomnianymi wersja 0.7 zawiera oczywiście także wiele innych nowych cech.
Od tego czasu ukazało się także małe uaktualnienie dla wersji dla systemu Mac OS X. Mozilla Firebird 0.7.1 poprawia kilka dostrzeżonych błędów użyteczności oraz znacząco polepsza wydajność.

Wydano Mozilla Thunderbird 0.3

Jest już dostępne trzecie wydanie Mozilli Thunderbird, samodzielnego klienta poczty i grup dyskusyjnych. Mozilla Thunderbird 0.3 zawiera poprawki dotyczące przechowywania załączników, wydajności (częściowo dla użytkowników folderów IMAP), wsparcia dla umieszczania sygnaturki ponad cytowanym listem, jeśli lubisz w ten sposób formuować listy; dodano także opcję umożliwiającą usuwanie po określonej ilości dni z serwera POP listów, które zostały już przez nas przeczytane.


3. Wewnątrz Mozilla.org

(napisał Alex Bishop)
Oprócz niedawnych wydań programów Mozilla 1.5, Mozilla Firebird 0.7 i Mozilla Thunderbird 0.3, dostępny jest także pierwszy nightly build dla Windows osobnego Kompozytora Stron (Composer), edytora HTML Mozilli. Cechują go konfigurowalne paski narzędzi, schemat wyglądu oparty na Orbit 3+1 oraz inteligentny obiekt kalendarza. Więcej szczegółów na stronie projektu.
Wszystkie błędy w produktach Mozilla.org są śledzone specjalnym systemem zwanym Bugzilla. Niedawno pojawiła się propozycja reorganizacji produktów i komponentów. Proponuje się zmianę domyślnych właścicieli (ang. assignee) błędów w głównych produktach na adresy generyczne, a błędy, nad którymi nikt ostatecznie nie pracuje, powinny być przypisane do nobody@mozilla.org. Planowane są także zmiany w hierarchii kategorii, produktów, komponentów i podkomponentów. Bieżące prace nad tą propozycją można śledzić w tym miejscu.
Przejdźmy teraz do poprawionych błędów. Cookies używają teraz tablic haszowania zamiast posortowanych list (błąd 143939), poprawiono także system powiadamiania o cookies (błąd 221185), zwiększając jego wydajność. W międzyczasie ikony serwisów powróciły do paska osobistego w pakiecie aplikacji Mozilla (błąd 43687). Napisano także od nowa system obsługi zakładek w przeglądarce Camino (błąd 212630).
Ponadto, główny pień rozwojowy został zamrożony dla wydania Mozilla 1.6 alfa. Do chwili wydania wersji 1.6a wszelkie propozycje zmian w kodzie będą ściśle kontrolowane, dla zapewnienia odpowiedniej jakości. Przejrzyj tinderbox SeaMonkey, by uzyskać więcej informacji o aktualnym stanie tego pnia.
Szczegółowe informacje na stronach Mozilla.org.


4. Projekty związane z Mozillą

(dział prowadzi: Brian King)

Projekt tygodnia: Firebird Help

Brakuje Ci zintegrowanej pomocy dla Mozilli Firebird? Firebird Help to projekt mający na celu wypełnienie tej pustki przez wydanie rozszerzenia z oddzielnym oknem pomocy i obszerną zawartością. Po zainstalowaniu możesz otworzyć ją przez kliknięcie Pomoc->Spis treści w głównym menu okna. Rozszerzenie posiada słownik, spis pojęć i wbudowaną wyszukiwarkę, a wszystko to dostępne przez Sidebar. To rozwiązanie jest podobne do pomocy dla Mozilli. W planach jest stworzenie podobnego rozszerzenia dla Thunderbirda.
O tym i innych projektach tygodnia możesz przeczytać na mozdev.org/featured

Niezależny raport statusów

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Najnowszy raport opublikowany został 26 października i zawiera m.in.:

 • EasyGestures to dodatek, który dodaje do interfejsu użytkownika gesty myszki i narzędzie do ich edycji. Ostatnio została opublikowana wersja 2.0 tegu uproszczonego w stosunku do oryginalnego radialContext dodatku.
 • MozillaBook to Przewodnik Użytkownika po Mozilli. Opublikowana została jego wersja 0.2. Jak dotąd Przewodnik zawiera 92 strony.
 • QuickManager, czyli dodatek umożliwiający proste i szybkie instalowanie i zarządzanie dodatkami oraz tematami, jest teraz dostępny dla Firebirda i Mozilli. Został również wzbogacony o nowe możliwości.
 • Mozile, edytor XHTML dla Mozilli, został opublikowany w wersji 0.52. W tej wersji ulepszono konfigurację przy użyciu plików XML oraz dodano możliwość publikacji plików.
 • StumbleUpon, pasek narzędziowy służący do wyszukiwania i dzielenia się linkami do wspaniałych stron, opublikował wersję 1.89.
 • Strona mozdev.org była przez cały tydzień przeciążona (w wyniku ataków DoS – przyp. marcoos) – panował prawie dwukrotnie większy ruch niż zazwyczaj. Podjęliśmy już działania mające na celu rozwiązanie tej sytuacją. Nieczysta gra jak dotąd jeszcze nie wygrana.
 • Link Visitor, dodatek, który pozwala na zaznaczanie linków jako odwiedzonych/nieodwiedzonych bezpośrednio na stronie, dostępny jest w wersji 0.30.
 • Projekt Optimoz, tworzący ułatwienia (w tym gesty myszki) dla przeglądarki Mozilla wydał ważne uaktualnienie, oznaczone jako stabilne. Od czasu ostatniego dużego uaktualnienia poprawiono wiele błędów i dodano nowe możliwości.

Przeczytaj więcej o każdym z tych projektów w pełnym raporcie.


5. Sonda Mozilla Links

W poprzednim wydaniu pytaliśmy o to, czy używasz regularnie rozszerzeń w swojej przeglądarce Mozilla? Okazało się, że spośród czytelników Mozilla Links przytłaczająca większość, bo aż 84% korzysta z jednego bądź większej ilości Mozilla Extensions.

 27% Tak, 5 lub więcej. 10% Tak, 4. 16% Tak, 3. 13% Tak, 2. 17% Tak, 1. 12% Nie, Mozilla zawiera wszystko, czego potrzebuję.  4% Nie, z innych powodów. (*) Wyniki mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia. 

W tym tygodniu pytanie brzmi: Z jakiego programu pocztowego korzystasz czytając ten biuletyn?

 - klient e-mail oparty na stronie www - Mozilla Application Suite Mail - Mozilla Thunderbird (preview) - Microsoft Outlook Express - inny program pocztowy 

Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org


6. Informacje kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem tworzonym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
Strona polskiego tłumaczenia biuletynu Mozilla Links znajduje się pod adresem: vivamozilla.civ.pl/mozilla-links-pl.

Copyright © 2003 by the Mozilla Links Contributors.
Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Aby otrzymywać wersję e-mail naszego biuletynu potrzebujesz jedynie działającego konta pocztowego. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych. Aby rozpocząć, zakończyć oraz ustawić pozostałe opcje subskrybcji, odwiedź stronę newsletter.mozdev.org
Twoje chęci współpracy oraz komentarze dotyczące treści naszego dwutygodnika są mile widziane. Prosimy kierować je na adres newsletter-feedback@mozilla.org. Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na pięć różnych języków: niemiecki, włoski, japoński, polski i holenderski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →