Pierwszym owocem Jesieni Linuksowej 2003 jest zawiązanie współpracy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (Jacek Jureczko) z firmą SIMP Studium Techniki, w której powstał Linux-EduCD, oparty na Knoppiksie.

Dystrybucja jako pochodna niemieckiego Knioppiksa, nastawiona jest na jak najprostszy sposób uruchamiania i konfiguracji. Posiada przede wszystkim prosty, spolszczony instalator, który pozwala w łatwy sposób zainstalować system na dysku. Novum tego rozwiązania jest brak potrzeby określania pełnej konfiguracji. System sam rozpoznaje posiadany sprzęt. Oczywiście, istnieje także możliwość uruchomienia dystrybucji bez instalacji. Takie rozwiązanie pozwala prostemu użytkownikowi na zapoznanie się z Linuksem bez ryzyka rewolucyjnych zmian. Z punktu widzenia naszego Towarzystwa, łatwość obsługi i duża ilość spolszczonych aplikacji ma swoje znaczenie. Do obsługi i pracy z takim systemem będą szkolone osoby, nie mającej większej wiedzy o systemach operacyjnych innych niż MS Windows. Na potrzeby Towarzystwa św. Brata Alberta, zostanie przygotowana specjalna edycja Linux-EduCD z odpowiednio dobranym oprogramowaniem. Będzie to pierwsza dystrybucja dedykowana największej organizacji pomocowej w Polsce, ukierunkowana na prostego użytkownika. Jedną z planowanych nowości w dystrybucji będzie w pełni skonfigurowany DOSbox 0.6 i Wine, a także, na potrzeby nieco słabszego sprzętu, dołączenie mniejszego niż domyślne KDE menadżera okien.
TPBA prowadzi kilkadziesiąt placówek w Polsce ukierunkowanych na osoby bezdomne i najuboższe w duchu św. Brata Alberta (http://www.bratalbert.org.pl). Oprócz wspomnianej dystrybucji, SIMP Studium Techniki (http://www.simp-st.pl) planuje zorganizować serię szkoleń dla pracowników schronisk, noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz zestaw instrukcji, pomocnych podczas pracy z oprogramowaniem linuksowym.
Drugim owocem jest pomoc w stworzeniu ogólnopolskiej bazy danych bezdomnych TPBA. Trzecim – pomoc we wdrażaniu GNU/Linux. Nie można pominąć faktu, że w projekt „na różnych poziomach” zaangażowanych jest 26 osób.
Wszystkich zainteresowanych pomocą w realizacji projektu prosimy o kontakt jureczko@katolik.pl i zapisanie się na listę dyskusyjną moderowana przez Radka Janeczko (OpenPoland.org) – http://lists.7thguard.net/mailman/listinfo/bezdomni
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Jacek Jureczko.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →