Developerzy Debiana ogłosili przeportowanie redhatowego instalatora – Anaconda do własnej dystrybucji, oraz plany większego dostosowania APT’a do współpracy z systemem pakietów RPM

Anaconda jest programem instalacyjnym używanym dotychczas przez Red Hat’a i różne smaki tej dystrybucji (np. Aurox), uznanym za dosyć nowoczesny, „łatwy” w obsłudze i przyjemnym w administracji (przygotowanie własnych zestawów instalacyjnych), zawierającym dobry zestaw narzędzi do detekcji i automagicznej konfiguracji sprzętu (kudzu). Anaconda ma najwyrażniej zastąpić Progeny Installer nad którym prace toczą się od dłuższego czasu bez widocznych efektów. Standardowy instalator Debiana poza tym, że jest skuteczny, postrzegany jest jako archaiczny i niewygodny w obsłudze. Należy jednak zauważyć, iż ten archaiczny instalator doskonale radzi sobie na bardzo dużej ilości platform. Sam jednak jestem zdania, że od przybytku głowa nie boli, a Debian dużo nie straci mając „łatwiejszy” alternatywny instalator.
Drugą istotną zmianą jest zapowiadane przystosowanie debianowego menadżera pakietów (APT) do współpracy z RPM. Tenże menadżer od jakiegoś czasu ułatwia życie użytkownikom innych (niż Debian) Linuksów. Na dzień dzisiejszy z APT potrafi korzystać co najmniej kilka popularnych dystrybucji opartych o RPM. Narzędzie to coraz częściej jest wybierane przez developerów niezależnych aplikacji jako wygodną formę utrzymywania i instalacji oprogramowania. Również sam Debian ma być przystosowany do transparentnego absorbowania pakietów RPM. O ile Debianowi kolejny system pakietów nie jest potrzebny to innym dystrybucjom (a w zasadzie ich użytkownikom) potrzebny jest dobry, standardowy i sprawdzony system zarządzania pakietami – APT nadaje się idealnie.
W moich oczach jest to kolejny „krok do przodu”, w którym zasoby ludzkie są odpowiednio i niemalże perfekcyjnie wykorzystane – zawodowi hakerzy kernela z Red Hat pracują (również na potrzeby innych) nad detekcją sprzętu i świetnym instalatorem, sprawdzona społeczność Debiana dostarcza system zarządzania pakietami. Chyba o to chodzi w OSS/FS? Wszyscy zadowoleni? Bo ja tak.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: e.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →