Nad ranem polskiego czasu, po wielu miesiącach pracy nad poprawianiem błędów, wydana została nowa wersja Samby. Poniżej znajduje się tłumaczenie oryginalnego „press release announcement”. Wrażliwych uprzedzam, że jest to pisane w stylu nieco ,,marketingowym”. Tym niemniej, opisywane tu własności są faktycznie zaimplementowane i były długo testowane.

Wydanie „Migracja z Domen Windows”
Samba Team z dumą ogłasza wydanie Samba 3.0, nowe główne wydanie pakietu Open Source/Free Software serwera plików i drukarek dla klientów Microsoft Windows®
Zastąpienie domen Windows NT4®
Samba 3.0 zawiera pierwszą otwartą implementację funkcjonalności Głównego i Zapasowego kontrolera domeny Windows NT. Klienci mogą transparentnie migrować swoje istniejące domeny Windows NT na serwer Samba 3.0 utrzymując przy tym istniejące bazy kont użytkowników i grup. Umożliwia to znaczące obniżenie kosztów w porównaniu do domen Windows NT4 ponieważ kontroler domeny Samba 3.0 nie wymaga licencji dostępowych dla klientów. Istniejące narzędzia Windows mogą być wykorzystane do zarządzania serwerem Samba PDC, pozwalając klientom na wsparcie się nimi w procesie migracji. Możliwość wyboru zapleczy LDAP pozwala na integrację z istniejącą u klienta usługą katalogową.
Jednorazowe uwierzytelnianie (single sign-on) za pomocą integracji z Active Directory
Samba 3.0 niezauważalnie integruje się z domeną Microsoft Active Directory zarówno w trybie ’native’ jak i ’mixed’. Samba 3.0 dostarcza usługi jednorazowego uwierzytelniania w środowisku Active Directory pozwalając zarówno serwerom jak i klientom na korzystanie z Active Directory jako źródła uwierzytelniania i kont użytkowników. Relacje zaufania domen są w pełni wspierane, pozwalając domenom kontrolowanym przez serwer Samba 3.0 na łatwą integrację z dowolnym istniejącym środowiskiem Active Directory.
Całkowita integracja z zabezpieczeniami Windows
Samba 3.0 w pełni implementuje uwierzytelnianie Kerberos 5, podpisywanie SMB sesji usług plikowych odpornych na fałszowanie oraz zabezpieczenie SCHANNEL dla chronionych zdalnych wywołań procedur. Samba 3.0 działa ,,prosto z pudełka” z poprawionymi ustawieniami zabezpieczeń kontrolerów domen Windows 2003.
Globalny serwer Plików i Drukarek
Jako że Samba jest projektem globalnym, wsparcie ustawień międzynarodowych jest ważną własnością. Samba 3.0 w pełni implementuje zestaw znaków UNICODE transmitowany siecią, pozwalając klientom korzystającym z dowolnego zestawu znaków na podłączenie się do danego serwera plików i na przechowywanie nazw w ich narodowych alfabetach.
David de Leeuw. Dyrektor, Medical Computing Unit Uniwersytet Ben Gurion w Negev, Izrael:
,,Wraz z wydaniem Samba 3 jesteśmy w stanie po raz pierwszy przechowywać nasze pliki na serwerach w dowolnym języku. Nazwy plików po angielsku, hebrajsku, arabsku, rosyjsku i mnóstwie innych języków, używane przez naszych pracowników i studentów, można mieszać bez problemów dzięki nowemu doskonałemu wsparciu UNICODE w Sambie.”
Skalowalne drukowanie
Samba 3.0 została przetestowana w warunkach produkcyjnych wspierając tysiące kolejek wydruku z dziesiątkami tysięcy jednoczesnych zadań druku, dostarczając najbardziej skalowalnego rozwiązania drukowania dla Windows dostępnego na rynku. Samba 3.0 w pełni wspiera usługę pobierania sterowników ,,wskaż i drukuj”, pozwalając serwerowi Samba 3.0 dostarczać transparentnego drukowania Windows.
Obszerna dokumentacja
Pakiet Samba 3.0 jest dostarczany z drugim wydaniem ”Using Samba” napisanego przez Jay Ts, Roberta Eckstaina i Davida Collier-Browna (O’Reilly & Associates®). Wielkie podziękowania dla autorów i wydawcy za udostępnienie ”Using Samba” na warunkach Licencji Wolnej Dokumentacji GNU.
Dodatkowo, kolekcja dokumentacji Samba HOWTO została zaktualizowana i poprawiona przez Johna H. Terpstrę, Jelmera R. Vernooj i pozostałych. Oprócz tego, że jest ona wolnodostępna w wydaniu Samba 3.0, będzie również wydana w książce „The Official Samba-3 HOWTO and Reference Guide” przez Prentice Hall®.
Nagradzana Integracja Linux/UNIX i Windows
Pakiet Samba zdobył wiele nagród za dostarczanie połączenia Windows i Linux/UNIX. W ubiegłym roku, Samba otrzymała nagrodę „Innovation in Inrastructure” w kategorii „Enterprise Software” przyznanawaną przez eWeek i PC Magazine, pokonując takich konkurentów, jak platforma Java 2.
David A. Licosati, Wiceprezes InoStor Corporation:
,,Samba 3.0 przechodzi oczekiwania. Praca tego zespołu pozwala nam na penetrację rynków i otwarcie nowych obszarów do tej pory nieosiągalnych.”
Samba jest wiodącym rozwiązaniem w połączeniach z Windows
Samba 3.0 jest w pełni przenośnym, zgodnym z POSIX oprogramowaniem które działa na całej gamie systemów UNIX i podobnych do UNIX wliczając w to: AIX®, DX/UX®, FreeBSD, HPUX®, IRIX®, Linux®, Max OS X® i Solaris®. Pakiet jest dostarczany jako standardowy we wszystkich wersjach Linuksa i przez większość głównych dostawców Uniksa jako w pełni wspierana część systemu operacyjnego.
Pobieranie Samby 3.0
Samba 3.0 jest obecnie dostępna w serwisie internetowym Samba i wszystkich serwerach lustrzanych na całym świecie.
www.samba.org
Informacja o Samba Team
Samba Team jest ogólnoświatową grupą deweloperów pracujących wspólnie poprzez internet w celu tworzenia najwyższej jakości oprogramowania Open Source/Free Software serwera Windows (SMB/CIFS).
Samba – ,,Otwieranie okien na szerszy świat”
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mimir.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →