Mozilla Links jest dwutygodnikiem wydawanym wspólnie przez Fundację Mozilla, portal MozillaZine i zorientowany na Mozillę serwis programistyczny MozDev.org. W każdym wydaniu znajdziecie kilka porad związanych z codziennym korzystaniem z pakietu Mozilli i *birdów, informacje o nowych projektach na MozDev.org i podsumowanie najświeższych wydarzeń w Mozilla.org/Fundacji Mozilla. Mozilla Links pod względem konstrukcji przypomina więc trochę znany już czytelnikom 7thGuarda „Debian Weekly News”.
Pierwszy numer „Mozilla Links” ukazał się dwa tygodnie temu w języku angielskim. Dziś pojawia się numer drugi, począwszy od którego dostępne będzie także jego polskie tłumaczenie. Zapraszamy do czytania Mozilla Links PL!


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 2 – 16 wrzesień 2003

Witamy w Mozilla Links

Wraz z dzisiejszym numerem rozpoczynamy konkurs graficzny dla Mozilla Links. Oto masz szansę wykazać się swoją kreatywnością i wpłynąć na kształt kolejnych wydań tego newslettera. Pokaż nam jak według Ciebie powinno wyglądać logo Mozilla Links lub też jego układ graficzny. Termin nadsyłania prac upływa 15 pażdziernika 2003. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni kolejnym wydaniu, które ukaże się 28 pażdziernika.
Dwóch zwycięzców, po jednym w każdej z kategorii, otrzyma zaszczyt wpisania ich nazwisk na stronie Mozilla Links oraz oryginalną płytę Mozilla CD z autografami jej głównych twórców.
Szczegółowe zasady konkursu znajdują się na stronie http://newsletter.mozdev.org/contest
Jak zawsze czekamy na Twoje komentarze i wsparcie. Jeszcze raz chciałbym przeprosić te osoby, które miały problemy z otrzymaniem pierwszego wydania tego newslettera. Mam nadzieję, że to wydanie dotrze do Twojej skrzynki bez żadnych problemów.
Z niecierpliwością czekamy na wszelkie Twoje komentarze i sugestie pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org.
Percy Cabello
Mozilla Links


Od tłumaczy

Ruszamy! Oto właśnie przed Twoimi oczami znajduje się pierwszy numer Mozilla Links, który został przetłumaczony na język polski. Mamy nadzieję, że uda nam się w miarę systematycznie przekazywać Ci kolejne porcje nowości ze świata Mozilli. Na razie Mozilla Links po polsku nie jest rozsyłana do skrzynek pocztowych (trwa tak zwany okres próbny, w którym staramy się „doszlifować”), ale zawsze możesz śledzić nasze prace na stronie http://newsletter.mozdev.org. Ponadto kolejne wydania Mozilla Links po polsku będą publikowane w serwisie 7thGuard. Czekamy także na wszelkie Twoje komentarze pod adresem mozilla-newsletter@karpieszuk.prv.pl. Napisz także, jeśli chcesz do nas dołączyć!
Miłej lektury życzy zespół tłumaczy:

 • Konrad Karpieszuk
 • Przemysław Korpas
 • Kamil Łaba
 • Krzysztof Sawicki
 • Marek Stępień (marcoos)

W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Newsy
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty związane z Mozillą: StumbleUpon i niezależny raport statusu
 5. Sonda Mozilla Links – Gdzie regularnie korzystasz z produktów Mozilli?
 6. Informacje kontaktowe

Ulepszanie Mozilli

Prezentowane rozszerzenie: Tabbrowser Extensions

To sprytne rozszerzenie pozwoli ci zmienić prawie każdą rzecz związaną z panelami. Możesz sprawić, że wszystkie nowe okna będą się otwierały jako panele, możesz przeciągać panele i zmieniać ich kolejność, automatycznie odświeżać zawartość panelu z zadaną częstotliwością (jest to bardzo przydatne przy usługach typu webmail i stronach sportowych, albo z wiadomościami), zablokować panele tak, że każdy link będzie się otwierał w nowym panelu (albo w nowym oknie); możesz też zaznaczyć jakiś panel zmieniając kolor jego tekstu i tła; zezwalać na JavaScript, ramki, wtyczki i obrazki dla każdego panelu z osobna; zapisać te zezwolenia w zakładkach i dużo, dużo więcej. A wszystko to za pomocą jednego kliknięcia w ulepszonym, modyfikowalnym menu kontekstowym paneli.
Grzechem byłoby nie spróbować! Pobierz i wypróbuj tego małego potwora Shimody Hiroshiego: http://white.sakura.ne.jp/~piro/xul/_tabextensions.html.en

Porada Mozilla Links: Jak dodać do zakładek zestaw stron
(nadesłane przez Percy Cabello)

Czy masz grupę ulubionych stron, które ładujesz każdego ranka próbując się dobudzić? W tym, i w innych przypadkach, gdy potrzebujesz zgrupować kilka stron internetowych, Mozilla znów przychodzi na ratunek. Możesz zapamiętać wszystkie otwarte panele jako jedną zakładkę. Wystarczy tylko wejść w Mozilli do menu Zakładki, kliknąć na Dodaj do zakładek jako grupę paneli… i podać nazwę i miejsce w twoich zakładkach. Aby otworzyć taki zestaw, kliknij odpowiednią pozycję w menu zakładek, albo na Osobistym Pasku Narzędzi. W Mozilli możesz ponadto kliknąć prawym klawiszem myszy na uchwycie panelu i wybrać Zapisz grupę otwartych paneli jako zakładkę.
W Mozilli Firebird wybierz menu Zakładki i kliknij Dodaj do zakładek (lub po prostu wybierz skrót klawiaturowy Ctrl+D). W oknie dialogowym jakie zaraz ujrzysz zaznacz Dodaj panele do zakładek jako grupę zakładek, jeśli chcesz zmień nazwę i zapisz w wybranej z listy lokalizacji. Aby otworzyć taką grupę po prostu wybierz folder z zakładkami i kliknij na Otwórz w panelach.
(Uwaga: użytkownicy Maka powinni użyć klawisza Command zamiast Ctrl)

Super Wskazówka Mozilla Links: Uruchom Mozillę na swój sposób
(nadesłane przez MozillaTips.org, przeedytowane przez Percy Cabello)

Za pomocą poleceń linii komend możesz sprawić, by Mozilla i Mozilla Firebird zachowywały się podczas startu w określony sposób.
Na przykład: aby pominąć ekran powitalny, otwórz okno konsoli, zmień folder na ten, w którym zainstalowana jest Mozilla i wpisz:

mozilla -nosplash

albo, aby uruchomić program używając konkretnego profilu, wpisz:

mozilla -Profile 

W systemie Windows możesz także zmienić właściwości skrótu uruchamiającego Mozillę i dodać któreś z tych argumentów do linii poleceń, lub stworzyć kilka skrótów, każdy ze specjalnymi właściwościami (np. z innym profilem). W ten sposób każdy domownik może uruchamiać Mozillę na swój sposób.
Wiele z podanych parametrów działa także z Mozilla Firebird i Netscape. Po prostu przejdź do odpowiedniego folderu i wpisz „mozillafirebird”, albo „netscp” zamiast „mozilla”, po czym dodaj odpowiednie parametry i wartości.
MozillaTips
Wszystkie dostępne polecenia linii komend: na Mozilla.org.

Potrzebujesz więcej porad?

Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę Dnia do Mozilla Firebird.
Możesz także udać się na MozillaTips.com po więcej „ciekawych porad do twojej ulubionej przeglądarki”.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając maila pod adres newsletter-feedback@mozilla.org


2. Newsy

(dział prowadzony przez MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia http://www.mozillazine.org )

Mozilla Thunderbird 0.2 już jest

Drugie wydanie milowe Mozilli Thunderbird, niezależnego programu do poczty i grup dyskusyjnych tworzonego przez mozilla.org, już jest. Bazujący na Mozilli 1.5 Beta, Thunderbird 0.2 cechują przeredagowane okno dialogowe Opcji, poprawione sprawdzanie pisowani i udoskonalony domyślny temat graficzny oraz zwiększona stabilność.
Informacje na temat tego wydania
Pliki do pobrania
Thunderbird 0.2 po polsku
Cały artykuł na MozillaZine.

Epiphany 1.0 został wydany

Epiphany 1.0 został wydany we wtorek 9 września. Epiphany to przeglądarka dla środowiska graficznego GNOME bazująca na silniku renderującym strony Mozilla, Gecko nastawiona na łatwość w używaniu. Została już włączona jako domyślna przeglądarka w GNOME 2.4.
Projekt Epiphany
Cały artykuł na
MozillaZine

Mozilla 1.4.1 Release Candidates

Wydania nazwane Release Candidate (kandydaci do publikacji) Mozilli 1.4.1 są już dostępn dla systemu Windows, Mac OS X i Linux. Mozilla 1.4.1 to uaktualnienie do Mozilli 1.4 poprawiające około 100 wykrytych do tej pory błędy. Jeżeli tylko znajdziesz jakieś błędy w tych wydaniach prosimy abyś zgłosił buga na Bugzilli i oznaczył go flagą „?” wskazującą na „blocking 1.4.1”. Jeśli tylko nie zostaną odkryte jakieś poważne problemy, finalne wydanie Mozilli 1.4.1 zostanie opublikowane już wkrótce.
Mozilla 1.4.1 Release Candidate dla Windows
Mozilla 1.4.1 Release Candidate dla Mac OS X
Mozilla 1.4.1 Release Candidate dla Linuksa
Szczegóły na MozillaZine.

Mozilla na drodze do 1.5

W środę 10 września, gałęź wydaniowa (ang. branch) została wyodrębniona dla zbliżającej się Mozilli 1.5 i pień wydaniowy (ang. trunk) został otwarty dla wersji 1.6. Aby zapewnić stabilność, poprawki do gałęzi wymagają akceptacji przez drivers@mozilla.org.
Rozkład jazdy Mozilli
Mozilla 1.5 Tinderbox (status gałęzi dla deweloperów)
SeaMonkey Tinderbox (status głównego pnia dla deweloperów):
Szczegóły na MozillaZine


3. Wewnątrz Mozilla.org
(dział prowadzi Alex Bishop)

Chris Hofmann, jeden z kierowników Mozilla.org w liście na grupę dyskusyjną przedstawił plan dla Mozilli 1.5. Obecnie Mozilla 1.5 ma już status rozgałęzienia („branched”). Planowane są dwa wydania release candidate, a ostatecznych buildów można się spodziewać w tygodniu zaczynającym się 29 września. Przeczytaj list Chrisa by uzyskać więcej szczegółów:
Rozkład jazdy Mozilli Thunderbird został zaktualizowany o nowe informacje na temat dalszego rozwoju tego klienta poczty i grup dyskusyjnych. Wersja 0.3 zostanie zbudowana z gałęzi Mozilla 1.5, zmiany dokonane w pniu [ang. trunk] (czyli poza gałęzią 1.5) pojawią się w Thunderbirdzie 0.4. Przejrzyj zaktualizowany rozkład jazdy (ang. roadmap) by uzyskać więcej szczegółów.
Przybliżamy się więc do Thunderbirda 0.3. Dostępny jest już build Thunderbirda dla Windows oparty o gałąź 1.5. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w wiadomości Scotta MacGregora na forum MozillaZine Thunderbird Builds.
Repozytorium CVS Mozilla.org (miejsce, w którym jest przechowywany kod źródłowy Mozilli) zostało przeniesione na nowy serwer, a stary przeszedł w stan „tylko do odczytu”. Ta migracja nie powinna sprawiać kłopotów osobom wysyłającym kod, chociaż może się zdarzyć, że zmiana w kodzie (ang. checkin) zostanie odrzucona, jeśli lokalny serwer DNS nie zauważył jeszcze zmiany serwera.
Część kodu Mozilli odpowiedzialna za obsługę sieci została poprawiona, przy czym obsługa DNS (systemu nazw domenowych) została praktycznie całkowicie napisana od nowa (bug 205726), w wersji dla Windows dodano także obsługę protokołu IPv6 (bug 175340).
Ponadto, możliwa jest już taka konfiguracja Kuriera Poczty, by zostawiał wiadomości na serwerze POP przez określoną liczbę dni (bug 107883).
Więcej informacji znajduje się na stronach Mozilla.org


4. Projekty związane z Mozillą

Projekt tygodnia: StumbleUpon
(dział prowadzi Brian King)

Czy zdarzyło Ci się kiedyś trafić na tak wspaniałą stronę (lub może tak paskudną), że chciałeś poinformować o niej innych? A może potrzebujesz aby to ktoś Tobie polecił kilka dobrych stron? Jeśli odpowiedziałeś na któreś z pytań twierdząco pasek StumbleUpon jest tym czego potrzebujesz. Zawiera on narzędzie do przeglądania stron podzielonych na różne kategorie tematyczne, umożliwia ocenianie odwiedzanych stron i kontakt z osobami, które potknęły się (ang. stumbled) o tą samą stronę co Ty oraz wiele innych opcji. Po zainstalowaniu tego dodatku wszystko co musisz zrobić to zrestartować swoją przeglądarkę i kliknąć „Stumble!”. Jeśli tylko wciągniesz się w tą nową zabawe masz szanse już wkrótce stać się jednym z uprzywilejowanych „stumblerów”.
Sprawdź ten oraz inne projekty tygodnia na tej stronie.

Niezależne Raporty Statusów (ang. Independent Status Reports)
(prowadzone przez Davida Boswella, redagowane przez Percy Cabello)

Niezależne raporty statusu zawierają nowości i poprawki dla pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz w innych serwisach społeczności Mozilli.

 • Został ropoczęty nowy projekt pomocy dla przeglądarki Firebird. Jego założeniem jest przeniesienie plików pomocy pakietu Mozilla do Mozilla Firebird. – firebirdhelp.mozdev.org
 • Wznowiono rozwój dodatku BannerBlind. – bannerblind.mozdev.org
 • Opublikowano wersję 0.3 dodatku Next Image. Next Image umożliwia przeglądanie obrazków i stron zgodnie z kolejnością numerów w ich nazwach – nextimage.mozdev.org
 • StumbleUpon, pasek narzędzi ułatwiający rekomendowanie stron dla innych użytkowników Mozilli, właśnie osiągnął wersję 1.82. stumbleupon.mozdev.org
 • Uzilla wypuściła uzReview – uzilla.mozdev.org
 • mozWho został udoskonalony o kilka poprawek i nowych możliwości – mozwho.mozdev.org
 • MultiZilla opublikowała pełny raport zawierający informacje na temat wersji 1.5.0.2 oraz nowszych. – multizilla.mozdev.org
 • Została opublikowana wersja 1.0.6 dodatku Mozex – mozex.mozdev.org

Przeczytaj więcej na temat każdego z tych projektów w pełnym raporcie dostępnym na tej stronie.


5. Sonda Mozilla Links

Gdzie regularnie korzystasz z produktów Mozilli?

 • w pracy
 • w domu
 • w szkole / na uczelni
 • w domu i w pracy
 • w domu i w szkole / na uczelni
 • w pracy i w szkole / na uczelni
 • w kawiarence internetowej
 • w innym miejscu

Poprzednia sonda na temat twojego ulubionego produktu Mozilli jest wciąż aktywna. Wyniki zostaną opublikowane w nastepnym wydaniu. Zagłosuj na angielskiej stronie MozillaLinks.


Informacje kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym newsletterem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
© Copyright 2003 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Aby otrzymywać nasz newsletter potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego newsletteru, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych. Jeśli chcesz otrzymywać nasz newsletter, wyślij pusty e-mail z tematem „subscribe” (bez cudzysłowu) na adres: newsletter-request@mozilla.org. Jeśli nie chcesz otrzymywać naszego newsletteru, wyślij pusty e-mail z tematem „unsubscribe” (bez cudzysłowu) na adres: newsletter-request@mozilla.org.
Uwaga: tą drogą zasubskrybujesz tylko anglojęzyczne wydania Mozilla Links – polskie tłumaczenie na razie dostepne jest na stronach WWW wymienionych w rodziale „Od tłumaczy”.
Twoje komentarze dotyczące treści naszego dwutygodnika oraz Twoja współpraca są mile widziane. Prosimy pisać na adres: newsletter-feedback@mozilla.org. Również mile widziane są Twoje opinie na temat polskiego tłumaczenia Mozilla Links. Prosimy kierować je na adres: mozilla-newsletter@karpieszuk.prv.pl.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →