Tak sobie siedzę w pracy i „piszę” Intranet korzystając z RXML-a i zastanawiam się dlaczego tak miłe narzędzie nie jest zbyt szeroko znane.

Oczywiście wiem dlaczego: RXML (czyli Roxen Markup Language) jest językiem spotykanym tylko w serwerach WWW Roxen i Caudium, a serwery te (jak wskazuje Netcraft) nie są zbyt popularne. Szkoda. Może jednak kogoś zainteresują te serwery i ich możliwości.
RXML jest językiem XML-opodobnym. Oznacza to ni mniej ni więcej, że nie musimy się specjalnie uczyć składni języka, ponieważ jest on podobny do HTML-a (po prostu język ten definiuje nowe tagi parsowane następnie przez serwer WWW do HTML-a). Dzisiaj chciałbym przedstawić parę znaczników ulatwiających pisanie serwisów typu portal. Wszystkie przedstawione tagi działają w parserze języka RXML dołączonym do serwera Caudium.

Zacznijmy od znacznika <obox> (czyli outlined box). Ułatwia on komponowanie ramek z tekstem bez kombinowania z <td> i <tr>. <obox> definiuje dwa style ramek: gropubox i caption, można praktycznie dowolnie manipulować takimi parametrami jak kolor i grubość linii. Pełną składnię wraz z przykładem polecenia można znaleźć tutaj. Przy konstruowaniu tabel pomocny jest również tag <tablify>, który bardzo dobrze się sprawdza przy wyliczeniach (np. danych pbranych z bazy SQL).

Przy wypisywaniu rozwijalnych list warto użyć zestawu tagów <fl> i <ft> Znaczniki te są wykorzystane między innymi w interfejsie administratora serwera Caudium.

Ostatnim dziś przedstawionym tagiem jest znacznik <config_tablist>, rysujący ładne zakładki.

W podtytule tego Króciutkiego wprowadzenia do RXML-a napisałem, że jest to pierwsza część. W przygotowaniu mam następne, które ukażą się jeśli będzie na nie zainteresowanie. Na razie proponuje przeglądnięcie spisu aktywnych tagów (większość można włączać i wyłaczać w razie potrzeby) dostepnego pod tym adresem.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: eloy.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →