Dzisiaj trochę przed czasem publikuję ten odcinek, ponieważ Joey (oryginalny autor) napisał, że odcinek jest wydany a tłumaczenie już praktycznie leży od kilku dni :). W CVSie Debiana jeszcze nie ma żadnych śladów tego odcinka, więc jesteście przerwszymi osobami mogącymi się cieszyć Debian Weekly News :). Zapraszam do lektury.

Witaj w trzydziestym piątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Jak informuje Ciaran O’Riordan z FSF, dyskusja nad zatwierdzeniem patentów softwarowych w Europie była tak kontrowersyjna, że postanowiono ją przełożyć. Na dziesiątej konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Studiów Japonistycznych (Warszawa 27-30.08.2003) Janusz Bień wygłosił referat na temat systemu Debian GNU/Linux jako pomocy w nauce języka japońskiego.
Obsługa Opterona w Debianie. Projekt Debian otrzymał pełny dostęp do komputera z dwoma procesorami Opteron w celu przystosowania systemu do tej architektury. Mattias Wadenstein zarządza podobną maszyną oraz rozdaje konta zainteresowanym deweloperom. Ten port ma na celu obsługę mieszanej 32/64 bitowej przestrzeni użytkownika, co wymaga znacznych zmian w infrastrukturze Debiana. Z tego powodu raczej to nie nastąpi przed wydaniem sarge. Nazwę listy dyskusyjnej deweloperów zmieniono na debian-amd64, by ta zgadzała się z ogólną nazwą architektury.
System Init dla każdego z użytkowników. Jerry Haltom zastanawiał się, co inni sądzą o systemie init pozwalającym na uruchamianie usług danego użytkownika przy starcie systemu bez konieczności przekazywania użytkownikowi uprawnień roota. Z drugiej strony, Colin Watson wskazał, że to jest już obecnie możliwe poprzez zastosowanie lini @reboot w normalnym wpisie w crontab.
Pakiety binarne z wielu źródeł. Glenn McGrath przejrzał listę pakietów źródłowych i binarnych i odkrył, że według informacji zawartych w plikach .dsc, kilka pakietów binarnych jest tworzonych z więcej niż jednego pakietu źródłowego. Glenn uważa, że w przypadku, gdy pakiet binarny jest tworzony z wielu pakietów źródłowych, należy korzystać z pakietu wirtualnego.
Subskrypcja LWN dla deweloperów Debiana. Po tym jak wiele osób się o to dopytywało, Bdale Garbee poinformował o sponsorowaniu przez HP subskrypcji LWN dla deweloperów Debiana. Jeśli jesteś deweloperem Debiana i chciałbyś mieć pełny dostęp do lwn.net, wejdź na tą stronę, załóż konto i wyślij list na adres lwn-subscription@debian.org podając nazwę swojego konta LWN. List podpisz używając swojego klucza z kręgu kluczy Debiana. Bdale co jakiś czas będzie sprawdzał prośby i wysyłał potwierdzenia.
Rozrost archiwum Debiana. Jason Andrade zauważył, że objętość archiwum Debiana przekroczyła 100 GB na jego serwerze lustrzanym. Z tego powodu spytał się, czy istnieje jakiś sposób na zmniejszenie tego archiwum w ciągu najbliższych kilku tygodni zanim dołoży nowy dysk. Josip Rodin odpowiedział, że gdy potato zostanie przeniesione na archive.debian.org, zwolni się około 7 GB. Marcelo Magallon podał rozmiary wszystkich pakietów binarnych należących do danej architektury w poszczególnych dystrybucjach.
Ankieta na temat wolności i FDL. Branden Robinson opublikował wyniki ankiety mającej na celu sprawdzić poziom zgodności pomiędzy deweloperami w omawianej wcześniej sprawie, czy mając na uwadze Wytycznych Debiana dotyczących Oprogramowania Wolnodostępnego (DFSG) można uznać GNU Free Documentation License Większość spośród deweloperów Debiana jak również większość spośród osób nie należących do tego grona nie traktuje GNU FDL jako licencji łatwo spełniającej wymagania DFSG.
Pakiety instalacyjne zaśmiecające main i contrib. Tore Anderson zastanawiał się, dlaczego instalatory oprogramowania niewolnodostępnego są umieszczone w wolnych częściach . Wyjaśnił, że używając części contrib nie spodziewałby się, że zostałoby zainstalowane niewolne oprogramowanie. Mathieu Roy dodał, że oprogramowanie w contrib mające tylko instalować niewolne oprogramowanie skryptem postinst jak najbardziej powinno się znaleźć w niewolnej sekcji.
Wywiad z założycielem Morphiksa. Prakash Advani przeprowadził wywiad z założycielem i koordynatorem projektu Morphix, Aleksem de Landgraaf. Wyjaśnił, że Morphix, bazujący na Knoppix, posiada modularną budowę do łatwego tworzenia tzw. „live CD”, przez co osoby dostosowujące dystrybucję do własnych potrzeb mogą się skupić na właściwym dla siebie zadaniu.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • libpam-smb — Przepełnienie bufora.
 • node — Podatny na zdalne zdobycie uprawnień roota.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • atlc — Arbitrary Transmission Line Calculator.
 • beneath-a-steel-sky — Science fiction adventure game.
 • cgdb — Curses-based interface to the GNU Debugger (GDB).
 • darkice — Live audio streamer.
 • duali — Arabic Spell Checker.
 • knutclient — KDE GUI that displays UPS statistics from NUT’s upsd.
 • macchanger — Utility for manipulating the MAC address of network interfaces.
 • meterbridge — Collection of Audio meters for the JACK audio server.
 • nicotine — Graphical client for the SoulSeek peer-to-peer system.
 • raggle — Console RSS aggregator.
 • uncc — Decompiler for i386.
 • xtrojka — Fast paced columns-like game.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 2 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 207 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Pracusie 🙂 W tym tygodniu wyjątkowym poświęceniem przy tłumaczeniu wykazali się Bartosz Zapałowski i Bartosz Feński aka fEnIo.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: zapal.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →