29.06.2003 o godzinie 20:19 zepół PHP oznajmił światu pojawienie się nowej wersji PHP-5.0. Ostatnio PHP nabrało tempa i od wersji 4.3 nowe wersje pojawiają sie dość szybko. Tak więc można mieć nadzieję, że niebawem pojawi się wersja stable PHP-5.

Najważniejsze zmiany w PHP-5:

  • Ze względu na zmiany w licencji MySQL 4.0, baza ta nie będzie domyślnie obsługiwana przez PHP. Standardowa kompilacja zwróci:
    checking for MySQL support… no
    Oczywiście nadal jest dostępna opcja –with-mysql, ale wcześniej należy zapoznać się dokładnie z nową licencją.

  • Z pomocą przychodzi tu SQLite, gdyż dodano domyślną obsługę tej bazy
  • W końcu doczekaliśmy się wymiany wolnego Expata. Teraz główny motor XML obsługiwany jest przez libxml2 (wymagana jest wersja libxml2.5.1 lub nowsza, do ściągnięcia tutaj) Zobacz Testy wydajności.
  • Nowe elementy Zend Engine 2. Dużo ciekawych zmian dotyczących obiektów i klas.
  • Jak zwykle nowe PHP jest szybsze, nawet o kilkadziesiąt procent!

Pierwsze wrażenie
(Na http://www.php.net pakiet nie był dostępny przez jakiś czas, ale można go zdobyć tutaj).
Kompilacja przebiegła bez większych problemów, nie licząc konieczności doinstalowania nowego libxml2. Jeśli ktoś instaluje PHP5 jako dynamiczny moduł do Apache, to trzeba pamietąć o wyhaszowaniu kodu ładowania modułu php4:
#LoadModule php4_module libexec/libphp4.so
LoadModule php5_module libexec/libphp5.so

Po uruchomieniu kilku różnych aplikacji wszystko na pierwszy rzut oka wygląda dobrze.
PHP-5 to prezent dla tych co lubia ładnie pisać programy, a kara dla tych co lekceważą zasady dobrego pisania programów.
W nowej wersji PHP jest bardziej restrykcyjne np. nie zezwala na definiowanie takich samych zmiennych w ramach 1 klasy. (nie dotyczy rozszerzenia klas) i zwraca to jako fatal error. Poza tym odwołanie się do nieistniejących obiektów np. poprzez
if (empty($obiekt->zmienna)) zwraca komuniakaty Notice. A niespodzianek jest więcej;)
Ogólne wrażenie dobre:-) Szczególnie, że po przeprowadzeniu prostych testów wydajności (ale na razie tylko w warunkach domowych) uzyskałem zwiększenie mocy o 32%!.
Zachęcam do ściągnięcia i zainstalowania nowej wersji. Twórcy PHP5 odradzają instalowania tej wersji na maszynach produkcyjnych, ale przetestować zawsze można. Dzięki temu mamy trochę więcej czasu na ewentualne wprowadzenie poprawek czy udoskonalenie naszych projektów zgodnie z duchem zmian w PHP5.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Marek Jakubowicz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →