Grzegorz Chwajoł podesłał nam link do ciekawego artykułu w Gazecie Wyborczej. Otóż grupa studentów chce udowodnić, że da się stworzyć rakietę trzykrotnie szybszą od dźwięku i sterowaną Linuksem. Projekt startuje we wrześniu. Szczegóły: poniżej.

Poniższy tekst pochodzi z Gazety Wyborczej:

Grupa studentów z Portland State Aerospace Society postanowiła udowodnić, że możliwe jest skonstruowanie rakiety poruszającej się z trzykrotną prędkością dźwięku i sterowanej przez system Linux

Rakieta zostanie wystrzelona w kosmos we wrześniu. Sześciokilogramowy obiekt ma dotrzeć na wysokość prawie 17 km. Według twórców rakiety zastosowanie Linuxa znacząco poprawi jej możliwości i przy okazji obniży koszty. Za jej sterowanie odpowiedzialny jest komputer wyposażony w procesor taktowany zegarem 133 MHz (kilkanaście razy wolniejszy niż współczesne komputery osobiste). Zamiast obarczać główny komputer sterowaniem wszystkimi procesami, w rakiecie umieszczono kilkanaście oddzielnych układów odpowiedzialnych za sterowanie różnymi działaniami. – Chcemy spopularyzować bezpłatne oprogramowanie. Wszystko, co robimy publikowane jest w internecie. Szkoda, że nie każdy tak robi. Bylibyśmy lata świetlne do przodu, gdybyśmy znali szczegóły techniczne innych amatorskich projektów – mówi Andrew Greenberg, jeden z szefów projektu. W przeciwieństwie do większości amatorskich modeli rakiet projekt PSAS pozwala na korygowanie trajektorii w trakcie lotu, co ma pozwolić na bezproblemowe wejście na orbitę.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →