„Skuteczna ochrona komputerów działających pod kontrolą systemu Linux wymaga rónwież pewnej ochrony antywirusowej. Każdego dnia pojawiają się nowe wirusy działające w tym systemie. Ochrona sieci komputerowych przed tymi wirusami jest bardzo ważna.” (pisownia oryginalna).

Zaintrygowany ofertą firmy Marken, powtórzoną zresztą dosłownie na stronach Panoramy Firm, napisałem list do przedstawicieli Markenu.

UPDATE: Skontaktował się ze mną przedstawiciel firmy, który obiecał ustosunkować się do naszych zarzutów. Czekamy.

Wysłany przeze mnie mail był dość niewinny – zapytałem po prostu o nazwy choć kilku wirusów linuksowych, bo skoro pojawia się ich codziennie conajmniej kilka, to co za problem sypnąć nimi jak Kołodko naszymi pieniędzmi? Niestety, moja ciekawość nie została zaspokojona, gdyż wkrótce w mojej skrzynce pojawił się mail treści następującej:

From mariuszp(at)pcwirus.pl Fri Jun 6 09:17:21 2003
Date: Thu, 5 Jun 2003 14:16:59 +0200
From: Marken Systemy Antywirusowe Mariusz Politowicz
To: lukasz(at)jachowicz.com
Subject: KAV na Linux

Szczerze to wirusow na Linuxa pojawia sie bardzo malo. Jest to jeszcze zbyt malo rozpowszechniony system, co nie znaczy ze ktos przez np. dzisiejsza noc takiego wirusa nie wymysli.
Nazwy wirusow Panu nie podam, bo nawet sam ich nie pamietam.

Pozdrawiam
Mariusz Politowicz

Cóż, choć nie dane mi było poznać, przed jakimi to tłumami wirusów ochroni mnie KAV, to jednak postanowiłem podrążyć temat dalej. Przy okazji pochwalę się czytelnikom 7thGuarda moją nową sygnaturką 😉

Date: Thu, 5 Jun 2003 14:19:48 +0200 (CEST)
From: Lukasz Jachowicz
To: Marken Systemy Antywirusowe Mariusz Politowicz
Subject: Re: KAV na Linux

On Thu, 5 Jun 2003, Marken Systemy Antywirusowe Mariusz Politowicz wrote:

> Szczerze to wirusow na Linuxa pojawia sie bardzo malo. Jest to jeszcze > zbyt malo rozpowszechniony system, co nie znaczy ze ktos przez np. > dzisiejsza noc takiego wirusa nie wymysli.

To ja w takim razie bardzo proszę o usunięcie nieprawdziwej informacji z Państwa stron 🙂

pozdrawiam,
Łukasz
--
honey -- groźny jak /usr/bin/python, zwinny jak /usr/bin/lynx
[lynx==ryś jak ktoś nie wie], spada na 4 łapy jak /bin/cat, cichy
jak /dev/mouse pod miotłą, silny jak /usr/bin/bison... tylko
patrzeć jak mu /usr/bin/tail urośnie 🙂 (by demreath)

Niestety, odpowiedź którą otrzymałem, zupełnie mnie nie usatysfakcjonowała. No bo co z tego, że sprzedawca wie, że na Linuksa nie pojawiają się codziennie nowe wirusy, skoro i tak w dalszym ciągu o tym informuje i nie ma zamiaru przestać?

From mariuszp(at)pcwirus.pl Fri Jun 6 09:17:25 2003
Date: Thu, 5 Jun 2003 14:35:15 +0200
From: Marken Systemy Antywirusowe Mariusz Politowicz
To: Lukasz Jachowicz
Subject: Odp: KAV na Linux

Nie do konca jest to nieprawdziwa informacja, gdyz w zeszlym roku praktycznie co dwa dni pojawial sie wirus na Linuxa. Teraz sie troche uspokoilo, ale nie wiadomo na jak dlugo:)

Pozdrawiam
Mariusz Politowicz

(Dla podniesienia napięcia: w chwili, gdy piszę te słowa, do mojej skrzynki wpadł kolejny robak internetowy… oczywiście z systemów mających z *niksami niewiele wspólnego).

Oczywiście, nie mogłem takiej riposty pozostawić bez odpowiedzi.

(tu były nagłówki...)
(tu był cytat z wypowiedzi p. Mariusza)
Hmm, śledzę informacje związane z Linuksem zawodowo i mam problem z przypomnieniem sobie tego "natłoku wirusów". Owszem, były inforacje o wirusach, ale zwykle publikowane przez wirusoloów mówiących "da się!". No i było kilka robaków internetowych. Ale na pewno nie pojawiają się codziennie.

a tu był podpis i moja piękna sygnaturka.

Niestety, mój ostatni mail pozostał bez odpowiedzi. Co więcej, na stronach firmy Marken w dalszym ciągu pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące Linuksa.

Może skoro nie udało się „po dobroci”, pomoże akcja mailingowa czytelników 7thGuarda? Zapraszam wszystkich do wysyłania pod adres mariuszp@pcwirus.pl prośby o usunięcie nieprawdziwych informacji z oferty firmy Marken. Taka akcja już raz dała rezultat, więc liczę na Was i tym razem…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →