Firma Novell wydała dzisiaj oświadczenie, w którym stwierdza, że SCO nie ma praw do własności intelektualnej Uniksa (Systemu V). SCO zakupiło od Novella jedynie prawo do dalszego rozwijania, sprzedawania i udzielania podlicencji na Uniksa. Cała własność intelektualna pozostała jednak przy Novellu.

Jack Messman, CEO Novella pisze w liście do Darla McBride’a z SCO: „Według wiedzy Novella, umowa z roku 1995 zawarta między Novellem a SCO nie obejmowała przekazania praw autorskich Uniksa dla Santa Cruz Operation. (…) Uważamy za mało prawdopodobne, żeby SCO mogło udowodnić jakiekolwiek prawa własności. Ponadto, wy sami podzielacie ten pogląd, ponieważ od kilku miesięcy wielokrotnie prosiliście Novella o przekazanie tych praw waszej firmie. Te prośby Novell odrzucił (…) Najwyższy czas, żeby SCO udowodniło to, o co oskarża społeczność Linuksa. Jeśli tego nie uczyni, stanie się jasne, że cała akcja stanowi jedynie szerzenie strachu, niepewności i wątpliwości (FUD) na temat Linuksa, w celu wymuszenia opłat na użytkownikach i dystrybutorach”.
W oświadczeniu Novella przytoczona jest także opinia Bruce’a Perensa z Software in the Public Interest: „Novell odpowiedział na wezwanie społeczności open source. Podoba nam się to, co oni robią. Po ogłoszeniach o NetWare i Linuksie i dzisiejszym oświadczeniu, Novell zdobył serca i umysły programistów i firm związanych z wolnym oprogramowaniem”.
Bruce Perens opublikował też dłuższy artykuł na ten temat. Jedno z jego ciekawszych spostrzeżeń dotyczy zakupu praw własności Uniksa od SCO przez Microsoft. Perens stwierdza, że Microsoft strzelił sobie w ten sposób samobója, gdyż gdyby naprawdę chodziło o technologię, firma z Redmond z pewnością by sprawdziła, czy nie kupuje przypadkiem mostu przez Wisłę, a w ten sposób widać jak na dłoni, że chodziło tylko o sianie niepewności wśród ludzi zainteresowanych GNU/Linuksem.
Oświadczenie Novella stanowi duży cios dla SCO Group. Firma świadomie udzielała niezgodnych z prawdą informacji. Można więc przypuszczać, że pozostałe zarzuty, o skopiowaniu przez IBM części kodu UnixWare (niezwiązanego bezpośrednio z Systemem V) są równie nieprawdopodobne.
SCO wszystkiemu jednak zaprzecza
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →